Zgryz otwarty, dystrakcja, progenia. Zapraszam do dyskusji!

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Ania2109 » 5 listopada 2018, godz. 10:52

Witam. Przede mną 2 operacje które mają się odbyć w kwietniu 2020r oraz 2021r. Jeśli chodzi o mój wygląd nie jest to jakoś bardzo zauważalne, z profilu wyglądam na osobę wredną  broda jest troszeczke dłuższą niż u innych osób, jednak osoby które mnie znają myślą że mam taki typ urody. Operacja w moim przypadku nie jest robiona że względu na wygląd (choć wiadomo w pewnym stopniu też mi to przeszkadza), decyduje się na nią że względów zdrowotnych. Z wad które posiadam: zgryz otwarty. Nie moge się doczekać momentu gdy będę miała zęby które się stykają. Brzmi śmieszne, fakt, mam nadzieję, że kiedyś i mnie będzie do śmiechu. Jem tylko 4 zębami, po 2 po każdej stronie. Co w momencie gdybym nie zrobiła operacji a te 4 zęby by wypadły? Papki do końca życia, co zrobić. Gdy byłam młodsza to myślałam że każdy tak ma, że gryzie się tylko tyłem, niestety nie. Pizza w towarzystwie? Moje przednie zęby zabiorą że sobą tylko dodatki a ciasto spokojnie sobie przez nie przejdzie niedokniete. Pierwsza operacja (dystrakcja) troszeczkę mnie przeraża, ponieważ moje zęby są proste, nosiłam parę lat temu aparat stały aby ząbki ładnie wyglądały. Co prawda efekt nie jest fenomenalny bo zębów z dołu nawet nie widać, jeśli nie wiecie o czym pisze to świetnym przykładem jest Jessica Mercedes, która również chorowała na progenię, mimo tego że miała proste zęby uśmiech nie wyglądał tak ładnie. Cieszę się że na 1 wizycie u chirurga szczekowego na Witosa (Opole) dostałam od razu skierowanie na operację. Przed operacjami mam założyć aparat na górę i na dół. Psychicznie byłam przygotowana ponieważ już od kilku lat było to dla mnie oczywiste, niestety żeby operacja miała sens musiałam poczekać aż przestane rosnąć. Szczerze powiedziawszy pojęcia dystrakcja troszeczkę nie rozumiem, staram się czytać jak najwięcej na ten temat i mam nadzieję że może osoba która to czyta, zna się lub sama miała przypadek podobny do mnie będzie tak miła i mi coś opowie na ten temat. Wychodzi na to że moja górna szczęka jest za wąska, i dzięki tej operacji stopniowo będzie powiększania/poszerzana. Boję się tego ponieważ ludzie pisali ze mieli ogromną szpare między zębami, teraz mam proste zęby i perspektywa życia roku z krzywymi zębami mnie przeraża. Mimo tego i tak decyduje się na operację. Jestem pewna swojej decyzji od dawna. Chyba warto, prawda? Druga operacja ma się odbyć rok później, temat poruszany dosyć często na forum czyli progenia. Moja broda jest wysunięta do przodu, widziałam gorsze przypadki ale i u mnie jest się do czego przyczepić, zauważyłam że wstydzę się tego mimo, że jestem osobą pewną siebie, zdjęcia w lustrze robię tak by telefonem zasłonić brodę, podpieram brodę ręką lub po prostu narzucam włosy na twarz. Mam problem ze spaniem, nie usne jeśli nie będę mogła oddychać buzia. Nie jest to nic przyjemnego tym bardziej gdy budzisz się w środku nocy, a środek Twojej buzi jest niczym pustynia i musisz się napić bo inaczej zakaszlesz się na śmierć. Lekkie problemy ze słuchem i z wymowa też nie są mi obcee.  ,, SE PLENIE '',  co poradzę. Wiem, że po operacji przyjmuje się pokarm w płynnej postaci a jak sprawa wygląda z mówieniem? Bo szczęka jest drutowana (coś takiego), nie widziałam wpisu o mówieniu po operacji czy trzeba uczyć się wymawiac itd. Czytając po różnych forach niektórzy mieli podobny przypadek do mnie, może i tu znajdzie się taka osoba. Może mieliście styczność z chirurgia szczękową w Opolu? Piszcie na prv lub w komentarzach, z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę powodzenia w walce z Waszymi niedoskonałościami! :)
Ostatnio edytowano 5 listopada 2018, godz. 14:20 przez Ania2109, łącznie edytowano 1 raz
Ania2109

Postprzez nihasa » 5 listopada 2018, godz. 11:09

Zaraz zaraz, ale jak to... masz już terminy operacji, chociaż jeszcze nawet nie założyłaś aparatu? No i jak to jest możliwe, że masz mieć dwie operacje? Z tego co słyszałem, a mam tą samą wadę - zgryz otwarty i progenię - wszystko masz robione za pierwszym razem, podczas operacji dwuszczękowej.
nihasa

Postprzez Ania2109 » 5 listopada 2018, godz. 11:22

Operacje są na pewno 2 z odstepem roku. Moje żeby są proste a lekarze mówili że ok miesiąca przed operacja mam mieć założony aparat bo będzie potrzebny. Co do operacji 2 w 1 okej całkiem możliwe, powiedzieli mi, że muszą rozszerzyc szczękę w pierwszej kolejności stąd 2 terminy.
Ania2109

Postprzez Quadesha » 5 listopada 2018, godz. 16:17

nihasa napisał(a):Zaraz zaraz, ale jak to... masz już terminy operacji, chociaż jeszcze nawet nie założyłaś aparatu? No i jak to jest możliwe, że masz mieć dwie operacje? Z tego co słyszałem, a mam tą samą wadę - zgryz otwarty i progenię - wszystko masz robione za pierwszym razem, podczas operacji dwuszczękowej.

Jeśli masz do tego za wąską szczękę to musisz mieć najpierw dystrakcje, sarpe. Wtedy masz zakładany dystraktor, rozkręcasz i szczęka się poszerza. Dopiero później można mieć operacje dwuszczękową.
Quadesha

Postprzez soldiero » 5 listopada 2018, godz. 20:46

Ania2109 napisał(a):Pizza w towarzystwie? Moje przednie zęby zabiorą że sobą tylko dodatki a ciasto spokojnie sobie przez nie przejdzie niedokniete.

Haha znam ten problem <3, dlatego musiałem jeść pizze nożem i widelcem, ale teraz człowiek może wziąć w łapę i odgryzać normalnie.

Aparat dół: 03.2015
Dystrakcja szczęki: 04.2015
Aparat góra: 05.2015
Dwuszczękowa + genio: 05.2017
Wyjęcie płytek: 01.2018
soldiero

Postprzez Ania2109 » 6 listopada 2018, godz. 14:58

Tak, zawsze jem sztuccami i nie ma problemu hehe :aparat:
Ania2109

Postprzez ja40 » 6 listopada 2018, godz. 19:04

Witaj. Podobną drogę rozpoczęłam kilka miesięcy temu. Dystraktor jest do przeżycia choć jednym mniej innym bardziej utrudnia życie. Jeśli chodzi o diasteme (szparę jaka powstaje między zębami) to zależy o ile mm Twoja szczęka ma być poszerzona. Niektórym diastema zamyka się dosyć szybko o innych trwa to kilka miesięcy - u mnie obecnie 4 miesiące po dystraktorze i jeszcze została szpara na 3 mm. Wszystko jest do przeżycia. Pozdrawiam
ja40

Powrót do Progenia