Progenia czy nie?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Progenia czy nie?

Postprzez AlaAla » 29 maja 2013, godz. 12:02

Witam,
mam 26 lat i dwukrotnie byłam leczona ortodontycznie (gdy miałam 13 lat oraz gdy miałam lat 23). Łcznie nosiłam aparat 6 lat. Efektem leczenia była poprawa mojego "uśmiechu" ,ale nie wyglądu żuchwy. Zawsze miałam dziwnie wystającą część szczeki i cofniętą brodę (nie potrafię tego profesjonalnie wytłumaczyć :P). Pani doktor ostatnim razem zwróciła uwagę na cofniętą brodę, lecz stwierdziła że to wina zbyt dużych zębów jak na moją szczękę. Stwierdziła nawet, że jest przerośnięta i przezto broda wydaje się mała. Leczenie zatem polegało tylko na wyrównaniu stłoczonych zębów. Pani ortodontka nie chciała cofać zębów w tył, gdyż twierdziła, że zapadną mi sie usta.
Zostawiła bym już to wszystko tak jak jest, gdyż jestem już tym całym leczeniem „zmęczona” a ono nieco poprawiło mój wygląd. Niestety poza mało estetycznym wyglądem od jakiegoś 11 roku życia mam potworne klikanie przy każdorazowym ruchu żuchwy. Wstydzę się nawet jeść w miejscach publicznych ponieważ „trzaski” są słyszalne za każdym razem jak przeżuwam :D Byłam z tym problemem u 3 ortodontów stwierdzili, że widocznie mam bardzo zniszczone stawy i że musze sobie z tym poradzić bo to typowe dla kobiet.
Szukałam zatem pomocy w sieci i trafiłam właśnie na te forum. Zaczęłam również przeglądać różne artykuły i zdjęcia przez co stwierdziłam , ze mój profil twarzy odpowiada rysom człowieka z progeniom.
Przepraszam, że tak sie rozpisałam, ale chce poprawić swój komfort, pozbyć sie chociaż częściowo klikania i przewlekłych bólów szczeki.
Dodam swoje zdjęcia z profilu. jedno jest z przed ostatniego leczenia ortodontycznego, drugie po leczeniu.
Jeśli na podstawie tych zdjęć da się cokolwiek wywnioskować proszę o pomoc i o poradę, gdzie powinnam sie zgłosić, do jakiego doktora itd.
Ostatnio edytowano 1 czerwca 2013, godz. 21:15 przez AlaAla, łącznie edytowano 2 razy
AlaAla

Progenia czy nie?

Postprzez erni13 » 29 maja 2013, godz. 13:41

Zdjęć nie wstawiłas :)
erni13

Progenia czy nie?

Postprzez AlaAla » 29 maja 2013, godz. 15:34

Mam nadzieje, że teraz linki ze zdjęciami są widoczne :)
AlaAla

Progenia czy nie?

Postprzez erni13 » 29 maja 2013, godz. 19:05

Progenia to CHYBA nie jest, ale cos na rzeczy jest...
erni13

Progenia czy nie?

Postprzez AlaAla » 29 maja 2013, godz. 21:53

zatem jesli nie jest to (raczej) progenia to czy warto udać się z problemem do chirurga? Pytam, gdyz jedna z otodontek (gdy słyszął klikanie) odradzał mi udanie się do chirurga, ponieważ uważała, że weźmie ode mnie jedynie kase a na stawy nic nie poradzi..
AlaAla

Progenia czy nie?

Postprzez nik » 29 maja 2013, godz. 22:08

Mnie się wydaje, że genioplastyka by się przydała - czyli wysunięcie brody (nie żuchwy) do przodu.
Ale to chirurg musiałby się wypowiedzieć.
nik

Progenia czy nie?

Postprzez nathaly » 29 maja 2013, godz. 22:09

Przeciez mozesz isc do chirurga na NFZ sie skonsultowac :) my, tu na forum, lekarzami nie jestesmy, a jezeli naprawde cos strzela to lepiej sprawdzic to wczesniej niz pozniej miec powazniejsze problemy
Aparat - maj 2011r. (dr Rako__wiecka - Toruń)
Chirurg - dr Ryb_icki - Warszawa/Lindleya
I operacja - osteotomia szczęki LeFort I - 11.07.2012 r.
II operacja - obustronna osteotomia gałęzi żuchwy + setback żuchwy - 07.02.2013 r.
https://plus.google.com/photos/11815820 ... banner=pwa
nathaly

Progenia czy nie?

Postprzez kasia2 » 26 sierpnia 2013, godz. 10:32

Do lekarza na NFZ .... to się trzeba było zapisać w wieku 13 lat, żeby teraz mieć wizytę xD
kasia2

Progenia czy nie?

Postprzez AlaAla » 26 sierpnia 2013, godz. 16:29

Jeśli masz problem z oczekiwaniem na wizytę to pójdź lub pojedz do Warszawy na Lindleya, jakiś czas temu dzwoniłam tam i poinformowano mnie, iż mam przyjechać ze skierowaniem i w ten sam dzień lekarz mnie przyjmie. Ja także wybieram się za jakieś 2- 3 tygodni. Jutro idę na konsultacje do prof Barona w sprawie stawu s-ż. A do chirurga szczękowego nie wiem czy się w końcu wybiorę.
Mam pytanie czy jest taka możliwość , że z moją szczęką , żuchwą oraz wszytkom innym jest wszytko ok a tkanki miękkie tak niefortunnie się ułożył dając niesymetryczne rysy i nieharmonijny wygląd profilu? (proszę o zaglądnięcie do mojego wątku - viewtopic.php?f=20&t=1324&view=unread#unread , tam znajdują się zdjęcia RTG i zwykłe zdjęcia profilu).
AlaAla

Progenia czy nie?

Postprzez nathaly » 26 sierpnia 2013, godz. 19:25

Na Lindleya tak tylko gadaja.. ;-) do chirurga sie w danym dniu moze i dostaniesz, ale nie koniecznie do takiego, co zajmuje sie naszymi wadami. Jedyna szansa to srody, w ktore (jesli nie ma urlopow) odbywaja sie konsultacje z calym zespolem i oni orzekaja czy kwalifikujesz sie do ope czy nie.. Zreszta wszystko jest raczej opisane w watku Lindleyowskim.
Aparat - maj 2011r. (dr Rako__wiecka - Toruń)
Chirurg - dr Ryb_icki - Warszawa/Lindleya
I operacja - osteotomia szczęki LeFort I - 11.07.2012 r.
II operacja - obustronna osteotomia gałęzi żuchwy + setback żuchwy - 07.02.2013 r.
https://plus.google.com/photos/11815820 ... banner=pwa
nathaly

Następna strona

Powrót do Progenia