Czym jest progenia?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Czym jest progenia?

Postprzez dorcia » 15 stycznia 2011, godz. 21:38

Na początek, tak nieśmiało wytłumaczę na podstawie Wikipedii czym jest progenia. ;-)

Progenia - wrodzona wada kostna zgryzu, polegająca na doprzednim wzroście żuchwy w stosunku do szczęki.

Progenia może prowadzić do zaburzeń w prawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych, gryzienia pokarmów oraz wymowy. Nasilona wada wpływa też negatywnie na rysy twarzy, objawia się przede wszystkim wysunięciem brody oraz dolnej wargi. Nie leczona wada pogłębia się szczególnie w starszym wieku i powoduje dolegliwości zdrowotne.

Opiera się na ścisłej współpracy ortodonty oraz chirurga szczękowego. Jednakże przy przeroście kości żuchwy leczenie ortodontyczne jako jedyny sposób terapii jest niewystarczające, konieczny jest zabieg operacyjny. Różnorodność wad sprawia, że często potrzebne są operacje przeprowadzane zarówno na żuchwie, jak i na szczęce. W drugim przypadku, wadzie winna jest przerośnięta żuchwa oraz niedorozwinięta szczęka. Zabieg polega na skróceniu trzonu żuchwy oraz ustawieniu szczęki względem żuchwy. Szczęka często powiązana jest posterio lub anteriorotacją (odchyleniami pionowymi), które dodatkowo komplikują leczenie chirurgiczne.

Leczenie ortodontyczne trwa z reguły od 6 miesięcy do 2 lat. Polega na ustawieniu zębów w takiej pozycji, aby podczas operacji można było złożyć zgryz, zapewnić prawidłowe jego relacje, oraz wyeliminować ryzyko nieodpowiedniego ustawienia szczęk. Podczas leczenia ortodontycznego wada często wizualnie się pogłębia, gdyż zęby dolne często niejaką "kładą się" do wewnątrz ust, gdy nie mają prawidłowych relacji z górnymi. Stąd leczenie ortodontyczne je wychyla za zewnątrz, dając nieestetyczny efekt wizualny (który znika po operacji).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Progenia
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Czym jest progenia?

Postprzez Lord Voldemort » 17 stycznia 2011, godz. 15:16

A tutaj macie przykład osobnika po operacji żuchwy bez genioplastyki :D
Obrazek
AVADA KEDAVRA
Lord Voldemort

Czym jest progenia?

Postprzez ewa34 » 25 stycznia 2011, godz. 20:21

No właśnie, mam nadzieję, że mi też to wykonają .
Nawet nie wiem co i jak brrrrrrrrrrrrrr.
eva.
Wada:progenia.
Aparat górny:3.11.2008-... ; dolny:25.11.2009-...
Operacja:dwuszczękowa (osteotomia szczęki Le fort I z wysunięciem i impakcją,
obustronna osteotomia strzałkowa żuchwy z cofnięciem)
Data:31.01.2011r.
Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie przy ul.Lindleya 4
Chirurg: K. Walerzak
Ortodonta:A.Jagielak
ewa34

Czym jest progenia?

Postprzez Agis » 7 marca 2011, godz. 00:20

Ciekawa strona o chirurgii ortognatycznej
http://www.derma-news.pl/ekspert/pliki_ ... 009_18.pdf
Agis

Czym jest progenia?

Postprzez mydlo » 8 maja 2011, godz. 12:48

Od kiedy dowiedziałem się o swojej wadzie zdążyłem się już trochę naczytać o wadach ortognatycznych :P Przyglądanie się twarzom innych i wykrywanie takich czy innych wad to teraz mój swego rodzaju fetysz :lol: haha.

Czasami wyraźnie widać progenię po rysach twarzy, ale dolne zęby nie zachodzą za górne - wada jest zamaskowana. W związku z tym mam pytanie: czy wada zamaskowana to kwestia wcześniejszego leczenia ortodontycznego, czy może być też zamaskowana 'naturalnie' ? :]
mydlo

Czym jest progenia?

Postprzez Tula » 8 maja 2011, godz. 13:15

mydlo napisał(a):czy wada zamaskowana to kwestia wcześniejszego leczenia ortodontycznego, czy może być też zamaskowana 'naturalnie' ?

Naturalnie. Zęby starają się tak ustawić, żeby łatwiej się gryzło i mówiło.
aparat: I.2007 - VIII.2011
8.XII.2010 - operacja jednoszczękowa,
7.IV.2011 - operacja dwuszczękowa.
aparat: VI.2012 - ?
6.III.2013 - operacja jednoszczękowa.
Tula

Czym jest progenia?

Postprzez Sunrise » 8 maja 2011, godz. 13:29

Bo ząbki są inteligentne i wiedzą, jak się wychylać... :aparat:
Sunrise

Czym jest progenia?

Postprzez mydlo » 9 maja 2011, godz. 14:48

a jest jakieś wytłumaczenie dlaczego u niektórych wada się maskuje a u niektórych nie? :?:
mydlo

Czym jest progenia?

Postprzez charonio » 9 maja 2011, godz. 16:27

mydlo napisał(a):a jest jakieś wytłumaczenie dlaczego u niektórych wada się maskuje a u niektórych nie? :?:

Wada zawsze się maskuje... Problem w tym, że są różne wady i różnie to wygląda. Zgryz ustawia się najlepiej jak może pod względem funkcjonalności. Wychyla się tak, byś mógł gryźć, co zależy od rodzaju wady, ale generalnie wychylenia zębów odbiegają od norm. Jeśli ktoś ma duża wadę, to jest to bardziej widoczne i wychylenia nawet pod dużym kątem niewiele tu dadzą, w przypadku wady małej powiedzmy do 2mm zęby mogą dojść do styku, aczkolwiek o zachodzenie tu trudno, chociaż to możliwe.
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

Czym jest progenia?

Postprzez Ania » 9 maja 2011, godz. 17:35

charonio napisał(a):w przypadku wady małej powiedzmy do 2mm zęby mogą dojść do styku, aczkolwiek o zachodzenie tu trudno, chociaż to możliwe.

Mam większą wadę i to kilka razy, a moje zęby stykały się.Taka ta natura przebiegła :razz:
Ania

Następna strona

Powrót do Progenia