Czy to progenia?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Czy to progenia?

Postprzez nigero » 11 grudnia 2014, godz. 21:59

Witam, chciałem się dowiedzieć co sądzicie o moim przypadku i jeśli to progenia czy warto coś z tym zrobić, ogólnie gdy mam zamknięta paszcze nie widać tego bardzo ale mam zły zgryz dodam że mam 22 lata. Dodaje fotki Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 3 stycznia 2015, godz. 19:40 przez nigero, łącznie edytowano 1 raz
nigero

Czy to progenia?

Postprzez diouf89 » 11 grudnia 2014, godz. 22:44

tak progenia : ) a czy warto zalezy jak bardzo Ci to w zyciu przeszkadza : )
diouf89

Czy to progenia?

Postprzez nigero » 12 grudnia 2014, godz. 00:26

wiadomo że przeszkadza tylko nie wiem czy to jest warte takiego poświęcenia i kasy... skoro teraz mam płaska twarz to jestem ciekaw ile musieliby cofnąć mi żuchwe do tyłu, boje się że będe wyglądał jak chomik hehe, jeszcze mam pytanie odnośnie czy musiałbym nosić aparat skoro nie mam krzywych zębów? niedawno byłem u stomatologa to powiedział coś żeby mi usunąć czwórki to zęby przy aparacie zejda się bo mam jakis zgryz krzyżowy czy coś. Jeszcze chciałem zapytać bo słyszałem że przed leczeniem jak się nosi ten aparat to wada się pogłebia bo zęby się prostuja a jak się ma progenie to one są naturalnie zakrzywione żeby był mniejszy efekt progenii jak np u siebie nie widze żeby one były jakoś specjalnie krzywe w tą strone ku siebie aby zmiejszały ten efekt progenii :)
nigero

Czy to progenia?

Postprzez nigero » 12 grudnia 2014, godz. 15:39

Co masz na myśli mówiąc że kiedyś przeszkadzać bedzie? ta żuchwa cały czas rośnie ? : ) czemu ci teraz przeszkadza a wcześniej nie? . Jestem z częstochowy a na żadnym forum niestety nie widziałem żeby ktoś tu coś polecał.. troche się boje iść do jakiegoś ortodonty co nie ma doświadczenia, w częstochowie jest jakas klinika co zajmuje się operacjami progenii ale też nic nie słyszałem żeby ktoś tam się operował także lepiej dalej a mieć pewność że ktoś się zna bo to nie naprawa auta tylko coś poważniejszego : ]
nigero

Czy to progenia?

Postprzez nigero » 13 grudnia 2014, godz. 15:53

Czytałem ten wątek o ortodontach i nie ma nic o Częstochowie niestety.. w takim razie jak chce coś działać będe musiał dojeżdzać dalej np do Wrocławia gdzie jak słyszałem ortodonci i chirurdzy są na w jednym miejscu czy klinice.. Ciekawi mnie też skoro mam ten zgryz krzyżowy to będe musiał nosić aparat typu hyrax, orientujecie się ile taki aparat kosztuje? słyszałem że aparat kosztuje coś 800 zł . Pierwsze co zrobie to znajde tutaj na miejscu ortodonte i przejde się zapytać jak to on widzi .. a pózniej umówie się do jakiegoś ortodonty z forum, tyle że znowu dojeżdzac masakra
nigero

Czy to progenia?

Postprzez awzan » 14 grudnia 2014, godz. 00:20

Tak, to progenia.

nigero napisał(a):wiadomo że przeszkadza tylko nie wiem czy to jest warte takiego poświęcenia i kasy...

Mów mi o tym =P
Ja musiałem dokonać kompletnej reorganizacji (dezorganizacji?) mojego życia, żeby móc zacząć leczenie, w wieku 22 lat właśnie. Tak na dobrą sprawę ortodontę mam 2500 km od miejsca mojego zamieszkania, więc... Poza tym w trakcie leczenia wiele rzeczy się zmienia, jak chociażby ostatnio okazało się, że ch** będzie, a nie operacja na NFZ :] I trzeba zbierać na prywatną, mimo że refundacje jeszcze jakimś cudem są w szpitalach.

nigero napisał(a):Jeszcze chciałem zapytać bo słyszałem że przed leczeniem jak się nosi ten aparat to wada się pogłebia bo zęby się prostuja a jak się ma progenie to one są naturalnie zakrzywione żeby był mniejszy efekt progenii jak np u siebie nie widze żeby one były jakoś specjalnie krzywe w tą strone ku siebie aby zmiejszały ten efekt progenii

Aparat będziesz nosił, ale w takim razie niezbyt długo ;-) Chyba nigdy zęby nie są ustawione perfekcyjnie, zawsze trzeba coś zmienić, chociażby kąt nachylenia. Chociaż zdarzały się jednostki, co niby bez aparatu się operowały, ale to naprawdę rzadkość.
Mi usunęli sześć zębów zanim założyli aparat. I tak, wada się pogłębia.

nigero napisał(a):Co masz na myśli mówiąc że kiedyś przeszkadzać bedzie? ta żuchwa cały czas rośnie ?

Mogą Ci wypaść zęby w wieku lat 30, możesz mieć nieustające bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, bóle żuchwy itp. Paleta jest bardzo rozległa :aparat:

nigero napisał(a):troche się boje iść do jakiegoś ortodonty co nie ma doświadczenia, w częstochowie jest jakas klinika co zajmuje się operacjami progenii ale też nic nie słyszałem żeby ktoś tam się operował także

Także jedź do Wrocławia. Znam osoby z Częstochowy, które dojeżdżają tutaj na zjazdy co tydzień/dwa i jest ok, więc Ty co sześć też dasz radę. Poza tym, mi się zdarza pokonywać tysiące kilometrów, żeby stawić się na wizytę. Ty masz o wiele bliżej :razz: Zepnij się w sobie, bo mimo że walka jest trudna, jest warta poświęceń.

nigero napisał(a):tyle że znowu dojeżdzac masakra

Nawet mi nic nie wspominaj :lol: Mam ponad trzy godziny lotu ;-)
Przed rozpoczęciem leczenia mieszkałem w Madrycie i stwierdziłem, że przeprowadzę się do Wrocławia, ale jednak się do końca nie dało i teraz pracę i część studiów mam w Hiszpanii, oraz leczenie i drugą część studiów mam w Polsce :lol: Także chill, wszystko da się pogodzić ;-)

Nie zadawaj pytań o ceny ani procedury. Przeczytaj ten wątek i zapindalaj na wizytę, że się tak wyrażę: klik!

Pozdrawiam :mrgreen:
awzan

Czy to progenia?

Postprzez nigero » 14 grudnia 2014, godz. 14:22

awzan napisał(a): I trzeba zbierać na prywatną, mimo że refundacje jeszcze jakimś cudem są w szpitalach.

czyli ciężko się załapać na operacje refundowaną? ja na bank nie zapłacę za operacje skoro jest refundowana a za 20 tys to sobie auto mogę kupić i to nie byle jakie : ) . Czyli może okazać się tak że w trakcie leczenia niby jesteśmy nastawieni na operację refundowaną a tu się okaże że nie ma miejsc i trzeba płacić prywatnie ? nie można poczekać aż te miejsca będą?

awzan napisał(a):Mogą Ci wypaść zęby w wieku lat 30, możesz mieć nieustające bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, bóle żuchwy itp. Paleta jest bardzo rozległa

ciekawe jaki wpływ na to ma ta wada że zęby wypadaja.. jakieś nie logiczne rozumiem jeść słodycze :) w sumie jakieś dziwne objawy kiedyś miałem typu że warga mi drętwiała ale nie wiem czy to coś ma wspólnego z progenią... co do wymowy bardziej muszę się przykładać żeby wyraznie mówić ale tutaj też nie wiem czy tak już mam czy gdybym nie miał tej progenii to byłoby ok.

Mi się 200 km nie chce tułać a ty musisz z madrytu hehe, w sumie gdybym nie pracował i miał całe dni wolne to bym mógł sobie codziennie we wrocławiu przebywać. Dzięki wielkie za link z tą klinika we wrocławiu, jakoś muszę się psychicznie na to nastawić i uderzyć tak żeby zacząć i do skutku skończyć to operacją : ) bo nie ma sensu zaczynać coś robić a pózniej przerwać leczenie..

jeszcze mam pytanie gdybym miał tylko operację na żuchwe to i tak bym musiał też nosić aparat na górne zęby ?
nigero

Czy to progenia?

Postprzez charonio » 14 grudnia 2014, godz. 16:47

Primo, nie siejcie paniki, ja komentarze o strachu o refundacje czytam od kilku lat i zapewniam, że nie ma nawet podstaw, by wyrzucono takie operacje z refundacji... Gorzej, że faktycznie z czasem chyba jest mniej miejsc, gdzie taką operację można zrobić, obcina się fundusze oddziałom, operacje drożeją i przez to kolejki są większe, ale jak dla mnie wzrasta również świadomość pacjentów, sporo dzięki forum i o wiele więcej osób jest chętnych niż 5 lat temu. To także wydłuża oczekiwanie. Niemniej jednak nie masz się co martwić - poczekać zawsze możesz i się doczekać, są przypadki, które próbowały nawet zapisywać się do kilku miast i czekały. W zależności od placówki zapisy wyglądają inaczej. Czasem to to pierwszy ten lepszy i zapisy idą na dwa lata w przód, czasem to akcje typu "zapisy są dziś - przybywajcie" - ale to chyba tylko jedna placówka jest taka dziwna... Także spokojnie.
Co do tego co napisała elala i może być mylące, to wiekszość szpitali zapisuje pacjentów na operacje dopiero po zakończonym przygotowaniu, w sumie nie wiem, czy jest w ogóle taki, który zapisuje na termin przed (ale wypadłem z tematu trochę :P), bowiem wiele w przygotowaniu może się pozmieniać i czasowo nie da się tego określić. Zbyt pięknie brzmi sytuacja w której idziesz do ortodonty i pytasz ile zajmie leczenie, on określa precyzyjnie i tak zapisujesz się w kolejkę do szpitala ;). Niestety swoje trzeba odstać, za moich czasów leczenie średnio trwało rok i też coś koło roku ludzie potem czekali ;).

nigero napisał(a):ciekawe jaki wpływ na to ma ta wada że zęby wypadaja..

Zęby są przestawione, źle na siebie nachodzą, wycierają się, korzenie zębów ulegają z czasem recesji, długo by pisać...
nigero napisał(a):jeszcze mam pytanie gdybym miał tylko operację na żuchwe to i tak bym musiał też nosić aparat na górne zęby ?

Tak, pamiętaj, że po operacji zęby muszą ze sobą współpracować, dlatego przygotowuje się zarówno górny, jak i dolny łuk zębowy. Chyba, że należysz do grupy 0,04% przypadków (policzyłem mi znane przypadki przez liczbę użytkowników forum :P) które mają zęby w takim stanie, że przed operacją nie trzeba się przygotowywać.
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

Czy to progenia?

Postprzez awzan » 14 grudnia 2014, godz. 21:01

nigero napisał(a):czyli ciężko się załapać na operacje refundowaną? ja na bank nie zapłacę za operacje skoro jest refundowana a za 20 tys to sobie auto mogę kupić i to nie byle jakie : ) . Czyli może okazać się tak że w trakcie leczenia niby jesteśmy nastawieni na operację refundowaną a tu się okaże że nie ma miejsc i trzeba płacić prywatnie ? nie można poczekać aż te miejsca będą?

Można czekać... i czekać... i czekać... i czekać... Ja też na chwilę obecną nie jestem w stanie pokryć kosztów operacji, ledwo mi starcza na ortodontyczne. Wciąż jednak myślę, że warto podjąć się leczenia, mimo że ubolewam niezmiernie nad tym, że moi rówieśnicy podróżują po świecie, a ja te pieniądze, które mógłbym wydać na podróż po Stanach czy Azji, ładuję w zęby.

nigero napisał(a):ciekawe jaki wpływ na to ma ta wada że zęby wypadaja.. jakieś nie logiczne rozumiem jeść słodycze

Poczytaj forum, sięgnij do źródeł medycznych, a zrozumiesz.

nigero napisał(a):Dzięki wielkie za link z tą klinika we wrocławiu, jakoś muszę się psychicznie na to nastawić i uderzyć tak żeby zacząć i do skutku skończyć to operacją : ) bo nie ma sensu zaczynać coś robić a pózniej przerwać leczenie..

Możesz po prostu pójść do nich na konsultację, oni Ci wszystko wyjaśnią, powiedzą ile mniej więcej potrwa leczenie Twojego przypadku i ile może kosztować, a Ty się zastanowisz :) Konsultacja nie równa się podjęciu leczenia. To po prostu sprawdzanie opcji.

nigero napisał(a):jeszcze mam pytanie gdybym miał tylko operację na żuchwe to i tak bym musiał też nosić aparat na górne zęby ?

Tak. Zęby trzeba ustawić pod odpowiednim kątem. Zarówno górne, jak i dolne, bez względu na to, czy będzie operacja jedno- czy dwuszczękowa.

charonio napisał(a):Zbyt pięknie brzmi sytuacja w której idziesz do ortodonty i pytasz ile zajmie leczenie, on określa precyzyjnie i tak zapisujesz się w kolejkę do szpitala

Tak robią w Łodzi jeśli dobrze kojarzę ;-) "Mamy wolny termin na maj 2017, to niech pani założy aparat w styczniu 2016" - któraś z użytkowniczek tak miała i, co lepsze, zamierza się tego trzymać. Chyba że zmieniła zdanie :)

elala napisał(a):To super, ale skąd taka pewność? Masz jakieś znajomości w NFZ?

Zapomniałaś, że wg niektórych użytkowników każdy, kto ma więcej niż 500 postów jest lekarzem? :lol:
awzan

Czy to progenia?

Postprzez nigero » 14 grudnia 2014, godz. 23:15

Ale się rozpisaliście hehe, w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zapisać się do Wrocławia na wizyte a pózniej będe rozmyślał co dalej ale raczej chce się operować bo jednak może z czasem nie będzie to refundowane a pózniej bede miał żal do siebie że mogłem coś kiedyś z tym zrobić, w sumie nie musze iść na ta wizyte bo w moim wątku jest 3 lekarzy skoro powyżej 500 postów jest się nim hahaha :D , jeszcze miałbym pytanie takie jak : czy do noszenia aparatu trzeba mieć wszystkie zęby lub do zabiegu, czy można mieć jakieś ubytki ? : ) ponieważ nie mam podajże szóstki i boje się że znowu ortodonta wymyśli jakiś implant i kolejna kasa w .... .

Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z operacja a sportem słyszałem że po operacji przez 3 miesiące nie można uprawiać sportu ? czy to prawda ? w sumie nie wyobrażam sobie nie jeść nic normalnego przez 3 miesiące i nie ćwiczyć bo chyba przez ten czas i przez nie jedzenie mięsnie by zanikły hehe w sumie teraz jak ide na siłownie to się zastanawiam czy to wogóle ma sens skoro czeka mnie taka niespodzianka w przyszłośći :( w sumie szczęki się nie ćwiczy ani nie skacze tam :)
nigero

Następna strona

Powrót do Progenia