Wymowa "R" i seplenienie

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Wymowa "R" i seplenienie

Postprzez nutrition » 4 lutego 2015, godz. 21:01

Witam wszystkich :)
na wstępie chciałbym się przywitać iż jestem po raz pierwszy na forum. Mam na imię Kuba i mam 19 lat.
Moim problemem jest to iż nie potrafię od małego wymówić litery " R " zamiast r mówię l
oraz czasem się seplenię.
Chciałbym spytać czy jest jakaś na to operacja czy coś ? jeśli tak to proszę o jakieś szczegóły, dodam iż nie mam zbytnio czasu by chodzić do logopedy codziennie iż mam prace i inne obowiązki, a słyszałem że to mało pomaga w tym wieku.
PROSZĘ O POMOC
nutrition

Wymowa "R" i seplenienie

Postprzez Labela » 4 lutego 2015, godz. 21:21

Może masz problem z przerośniętym wędzidełkiem języka? :) Czasami przez tą drobnostkę ludzie mają problem z prawidłowym połykaniem i ułożeniem języka. Ograniczone ruchy, bądź niewłaściwe ruchy języka mogą spowodować krzywienie się ząbków, oddychanie przez usta itp. Przez wędzidełko czasem też ma się problemy z wymową dźwięcznych głosek, w szczególności "r". Nie jest to regułą, bo sama mam przerośnięte wędzidełko, które będę musiała podciąć, a wady wymowy nie posiadam (ah, te zdolności adaptacyjne :mrgreen: ).

Zapytaj o to dentystę, lub sam przeprowadź "test" wędzidełka: wyciągnij język na brodę najdalej jak możesz. Jeżeli tworzy się takie "serduszko" jak poniżej, to oznacza, że przydałoby się je podciąć, a potem porobić ćwiczenia i powinieneś pożegnać problem :).

(przepraszam za zdjęcie, ale jedynie u tego malca dokładnie widać o jakie "serduszko" mi chodzi :) )
Obrazek
Wada klasy II, retrogenia, zgryz otwarty
Dziennik leczenia
Labela

Wymowa "R" i seplenienie

Postprzez afi » 4 lutego 2015, godz. 21:31

nutrition napisał(a):Witam wszystkich :)

Również witamy.
nutrition napisał(a):na wstępie chciałbym się przywitać iż jestem po raz pierwszy na forum. Mam na imię Kuba i mam 19 lat.

I to, że jesteś tu po raz pierwszy Drogi Kubo, widać. Widać także, że nie czytałeś regulaminu i nie korzystałeś z cudownego narzędzia, jakim jest magiczne okienko w prawym górnym rogu ;-)

nutrition napisał(a):Moim problemem jest to iż nie potrafię od małego wymówić litery " R " zamiast r mówię l
oraz czasem się seplenię.
Chciałbym spytać czy jest jakaś na to operacja czy coś ?

Chyba lubisz nadawać odrobinę dramatyzmu swojemu życiu, jeśli problemy z wymową głoski "r" od razu chcesz leczyć operacyjnie... (tak, może mieć to związek z towarzyszącym wadom zgryzu gotyckim podniebieniem, ale Twojego zgryzu nie widzieliśmy... i jak przypuszczam, żaden ortodonta również)
Ale z pewnością jest taka operacja - prawdopodobnie nosi nazwę "Antyrotacyzm".

nutrition napisał(a):jeśli tak to proszę o jakieś szczegóły, dodam iż nie mam zbytnio czasu by chodzić do logopedy codziennie iż mam prace i inne obowiązki, a słyszałem że to mało pomaga w tym wieku.

Obawiam się, że brak czasu będzie stanowił przeszkodę w leczeniu jakichkolwiek zaburzeń - od wymowy, po nieprawidłowości zgryzowe. Jak chcesz coś osiągnąć i oczekujesz efektów w leczeniu, obawiam się, że będziesz musiał jednak wygospodarować trochę czasu.
Ja słyszałam, że rotacyzm u dorosłych jest trudny, ale jak najbardziej możliwy do wyleczenia. Potrzeba jedynie systematycznych i uczciwych ćwiczeń... i współpracy z tym cholernym logopedą...

nutrition napisał(a):PROSZĘ O POMOC

Mam nadzieję, że jakiś logopeda odpowie na Twoje wołanie o pomoc.

Zachęcam do wizyty u specjalisty i życzę powodzenia.
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

Wymowa "R" i seplenienie

Postprzez ska3ka » 4 lutego 2015, godz. 22:11

Kuba, trochę mi mnie przypominasz, więc nie mogłem nie odpowiedzieć. Też mam inklinację w stronie progenii-retrognacji i , o zgrozo, mam kilka lat więcej niż 19. Też nie mówię R. Mając cofniętą szczękę (górną) ciężej jest sięgać wysoko językiem nad zęby, dlatego też osoby z wadami szczękowymi mają większe prawdopodobieństwo rotacyzmu=grasejowania=rerania="nie wymawiania R". O ile jednak masz ładną twarz, to nie radziłbym Ci operować progenii, to jest bardzo poważna operacja, zobacz:
https://www.youtube.com/watch?v=s9RFRTk2WI4

Na pewno nie masz czasu na logopedę? Poszukaj logopedy blisko domu/pracy, tu jest wyszukiwarka, skierowanie dostaniesz od internisty bez jakiegokolwiek problemu: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/Przychod ... alistyczne

A jeśli wolisz sam, to załączam ćwiczenia. Liczy się systematyczność. Rób codziennie albo co 2-3 dni po 30 min, nagrywaj się co 3 tygodnie, żeby słyszeć, czy są postępy. Tam jest wszystko po kolei napisane, np. na początku warto próbować w miejscu R w wyrazie mówić bardzo szybko d-d-d-d (reszta głosek normalnie), np. p-d-d-d-aca itd, potem próbujesz mówić praca. Mam też takie, które dostałem od logopedy, ale musiałbym sfotografować/zeskanować - jak chcesz podaj mi adres e-mail na PW.
http://sendfile.pl/pokaz/236053---mqbg.html
Na te początkowe ćwiczenia przeznacza się z 1/3 czasu, na te od strony siódmej z 2/3 na każdej 'sesji' ćwiczenia R. Na początku tam gdzie R możesz próbować mówić b. szybkie d-d-d-d, tak jak pisałem.
ska3ka

Wymowa "R" i seplenienie

Postprzez nutrition » 5 lutego 2015, godz. 14:42

Dziękuję wam bardzo wszystkim za pomoc i przepraszam jeśli złamałem regulamin, "ska3ka" raczej nie podejmę się operacji bo nie mam takiego problemu ze szczęką ani z tym językiem,, mówisz że chodzisz do logopedy, mój kolega chodzi tam już 2 lata i nadal nie umie wymówić " R " ,,.
A ty widzisz jakieś postepy ? i ile czasu spędzasz u logopedy ? "ska3ka"
nutrition

Wymowa "R" i seplenienie

Postprzez awzan » 5 lutego 2015, godz. 14:54

Mój znajomy przez 20 lat nie wymawiał "R", poszedł do logopedy i po ponad roku wymawia całkiem nieźle, nie robiąc przy tym niesamowitego wysiłku.
awzan

Wymowa "R" i seplenienie

Postprzez ska3ka » 7 lutego 2015, godz. 00:35

Nutrition, skoro masz prawidłowe ustawienie zębów i dobry zgryz, to wg logopedy, z którym kiedyś rozmawiałem, nauczenie R powinno zająć kilka miesięcy (6?) pod warunkiem, że będziesz systematycznie ćwiczył, najlepiej codziennie albo co 2-3 dni. Dobre są też wizyty u logopedy załóżmy co 1-2 tygodnie, żeby Cię kontrolował i ukierunkowywał dalej. Nagrywaj się co kilka tygodni. Najważniejsze jest to, żeby nauczyć się drgań językiem w okolicach podniebienia (podobnych do tych, jak wymawiasz b. szybko d-d-d-d-d-d albo t-d-t-d-t-d). Język to mięsień, więc nie ma możliwości, żebyś tego się z czasem nie nauczył.

Nawet jeśli się nie nauczysz mówić idealnego R, to będzie ono jemu bardzo bliskie.

Jesteś mężczyzną, bądź pewny siebie. :roll:
ska3ka

Powrót do Progenia