Hyrax+maska czy operacja osteotomii?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez czubajkaa » 5 lutego 2015, godz. 16:04

Czy ktoś był postawiony przed podobnym wyborem?
Mam 22 lata i progenię żuchwy,czyli po prostu żuchwę mam wysuniętą do przodu, to chyba jest przerost żuchwy. Oczywiście z przodu tego nie widać, ale z profilu już tak. Ortodontka powiedziała mi,że bez cofnięcia tej żuchwy nie mam możliwości założenia aparatu, więc mogę:

1. Poddać się operacji osteotomii : https://www.youtube.com/watch?v=cBctkASc9-c
Jest to poważna operacja, pod pełną narkozą, tydzień w szpitalu, kilka miesięcy jedzenia przez słomkę.Czy może wypowiedzieć się ktoś po tej operacji?
Chciałabym wiedzieć jaki to jest ból po tej operacji. No i czytałam na forum o skutkach tej operacji. Prawie nikomu nie wróciło czucie w brodzie jak sprzed operacji. Pomijam przypadki, w których np jakaś dziewczyna w ogóle nie mogła jeść i okropnie ją bolało.
Rekonwalescencja trwa ok 12 miesięcy - taka pełna.

2. Aparat hyrax+ maska twarzowa. Czy ktoś nosił tę maskę? Pytam bardziej o osoby z taką bardziej wysuniętą tą żuchwą, niż tylko troszeczkę. Ta opcja jest droższa o 1000zł, ale boję się,że będę się z tym męczyć długi czas, a ta żuchwa mi po jakimś czasie i tak wróci na miejsce..
A na forach czytałam,że ta maska wcale nie jest taka kolorowa i że bardzo boli i nie da się nosić jej tyle godzin ile zalecają. Dziewczyny pisały,że budzą się po nocach i ściągają,bo nie mogą wytrzymać. Jak byłam mała,to miałam taką przez tatę robioną opaskę (wtedy jeszcze nie było takich cudów) i miało to działać na takiej samej zasadzie. I spać spałam,ale rano nie mogłam ruszać żuchwą, bolała mnie głowa i cała szczęka. I przestałam to nosić.

Co myślicie o tych dwóch opcjach? Męczyć się tyle z maską czy poddać POWAŻNEJ operacji?
Orto zostawiła ten wybór mnie, nie wypowiedziała co jej zdaniem jest lepsze.

Dziękuję za odpowiedzi ;)
Dolny łuk: 03.04.2015r.
Górny łuk: 29.05.2015r.
Planowana operacja we Wrocławiu.
czubajkaa

Postprzez awzan » 5 lutego 2015, godz. 16:16

Bywałaś na jakichś ociotanych forach, bo tutaj raczej nikt nie płacze nad takimi rzeczami :razz: Zapraszam do dzienników leczenia, tam znajdziesz wpisy osób po operacji. Kilka miesięcy jedzenia przez słomkę to duża przesada. Rekonwalescencja zależy od organizmu, sprawa indywidualna.

I nie wiem czy rozumiem to co napisałaś. Że najpierw operacja a potem aparat? Na 100% nie. Najpierw przygotowują Cię do operacji aparatem ortodontycznym, następnie operują i po operacji jeszcze kilka miesięcy zazwyczaj chodzisz z aparatem, żeby dociągnęli zęby tak jak powinny być ułożone. Wsjo. Razem od 8 miesięcy do 6 lat trwa leczenie. Zależy od przypadku, lekarza, pieniędzy, NFZu... od wszystkiego w sumie :] Standardowo leczenie to tak 1,5 roku - 2 lata.

Też miałem 22 lata, gdy rozpocząłem leczenie. Musisz być zdecydowana i nastawiona na wszystko. To wyboista droga.

I jeszcze takiego postskriptuma mam na koniec: maski są o kant żuchwy rozbić to raz, a dwa to kto jest Twoim orto?
awzan

Postprzez EdenHazard » 5 lutego 2015, godz. 16:23

jesli dobrze zrozumialem to ona proponuje ci najpierw operacje a potem aparat ? Najpierw ustawia sie zgryz aparatem stalym , pozniej przechodzi sie operacja i zaklada sie aparat retencyjny i to najlepszy wybor - wprawdzie standard , chyba ze masz roznice rzędu 2-3 mm miedzy żuchwą a szczęka to wtedy mozesz chyba odpuscic albo zrobic sobie kamuflaż ,

druga opcja wydaje sie byc zla poniewaz chirurdzy i ortodonci juz raczej odchodza od zakladania hyraxow a daje sie dystraktory podniebienne bo sa skuteczniejsze o wiele , maska twarzowa daje efekt bardziej u dzieci a u doroslych no raczej wgl nie ma efektu.
EdenHazard

Postprzez czubajkaa » 5 lutego 2015, godz. 16:29

Nie, nie pisałam nic o aparacie przy operacji ;P Wiem,że najpierw mi zakłada na oba łuki i przygotowuje zęby pod operację.
Czyli miałeś tę operację? Nie jest tak źle? Bo wiesz, widziałam filmiki w internecie i ludzie po tej operacji wyglądają jak po zderzeniu z ciężarówką.. Boję się bólu,to jasne. Ale czy przez taką ingerencję w żuchwę nie ma się w przyszłości jakichś problemów? Przeraża mnie powaga tej operacji. Wiesz, chodzi mi o to,że to nie jest operacja ratująca życie, tylko tak jakby widzi mi się, bo w normalnym funkcjonowaniu mi to nie przeszkadza.

Ale chyba ortodonci polecają te maski i ludzie je noszą, mam koleżankę, która nosiła - ale na pewno nie miała takiej wady jak ja.

A nawet nie wiem, byłam dopiero raz. Przyjmuje w Sosnowcu na Pogoni.
czubajkaa

Postprzez awzan » 5 lutego 2015, godz. 16:41

czubajkaa napisał(a):Czyli miałeś tę operację? Nie jest tak źle? Bo wiesz, widziałam filmiki w internecie i ludzie po tej operacji wyglądają jak po zderzeniu z ciężarówką..

Nie miałem tej operacji, znam mnóóóóóóóóóóóóóóóóóóóstwo ludzi w realu, którzy ją przeszli. Widziałem mocno spuchniętych, lekko spuchniętych, a nawet takich, co jedli sztućcami dwa tygodnie po dwuszczękowej (to się odnosi do tej słomki miesiącami :razz: ). Oczywiście nie otwierali jeszcze w pełni ust, ale mimo wszystko.

Ja o konieczności operacji wiedziałem od dziecka, może też dlatego miałem tyle czasu na oswojenie się z tą myślą i niespecjalnie wywiera ona na mnie jakieś wrażenie prócz pozytywnego, że w końcu pozbędę się brzydkiego uśmiechu. Szczerze, kilka lat temu też się bałem i byłem przekonany, że się tego nie podejmę. Znalazłem jednak pewien blog, następnie to forum. Dużo czytałem i zdecydowałem w końcu obrócić moje życie do góry nogami, żeby zorganizować sobie leczenie. Mimo zmęczenia psychicznego całym procesem (bynajmniej nie ból tu jest najgorszy... chyba że finansowy i czasowy) nie żałuję decyzji o podjęciu leczenia i gdybym cofnął się w czasie zrobiłbym dokładnie to samo. Jestem w trakcie przygotowywania od 14 miesięcy.

Co jakiś czas odbywają się spotkania forumowe. Przychodzimy tam pogadać o leczeniu, ale i nie tylko. Atmosfera jest fajna, luźna. Śledź wątek o spotkaniach. Najczęściej są w Warszawie i Wrocławiu, ale może wkrótce będzie również w innym mieście. Warto przyjść, pooglądać sobie osoby po operacji, posłuchać ich relacji. Można podotykać płytki! :aparat: Serdecznie polecam.

Co do maski to odpuść. Żadnych masek dla 22-latki. One już nic nie zmienią, chyba że na gorsze (laterogenia).
awzan

Postprzez czubajkaa » 5 lutego 2015, godz. 17:18

To pewnie tak samo jak z usunięciem ósemek. Niektórzy są opuchnięci niesamowicie i w ogóle, a ja po powrocie do domu zjadłam kotleta mielonego, bo taką miałam na niego ochotę :P zero opuchlizny, siniaków itp.

No fajnie, że jest opcja spotkać się i pogadać ( i dotknąć płytki!) :D Tylko ja bym chciała jak najszybciej się na coś zdecydować żeby móc już zacząć działać coś w jakimś kierunku ;)

Przede wszystkim poszukam w okolicy ortodonty, który specjalizuje się w progenii albo ma z nią doświadczenie.
czubajkaa

Postprzez czubajkaa » 5 lutego 2015, godz. 18:02

Louise, a ile jesteś już po operacji?
Przez jaki czas musiałaś się żywić papkami?
W sumie nie wiem, gdzie to wyczytałam.
Wrócić do pracy, a zacząć normalnie funkcjonować - jak przed operacją to nie to samo.. Swoją drogą, 40 dni, to i tak długo, nie?
czubajkaa

Postprzez aga90210 » 5 lutego 2015, godz. 18:03

Jadłam sztućcami (no, łyżeczką) dzien po jednoszczękowce a po 2 tygodniach doszłam na imprezę firmową.
To jest cięzka operacja, nie zaprzeczam. pierwsze 3-7 dni są koszmarne. Ale nie rok.
Czucia nigdy nie straciłam, choć wiele osób częsciowo traci.

Operacja, jak każda, wiąze się z ryzykiem- najpopularniejsze komplikacje to brak czucia, ale występuje też ból, problemy ze stawami, chirurg może też po prostu źle pokroić i źle cię złożyć. Pierwsze 3 dni chyba każdy wygląda jak po zderzeniu z ciężarówką. Moje zdjęcie 6 dni po operacji jest widoczne w moim dzienniku.
aga90210

Postprzez czubajkaa » 5 lutego 2015, godz. 19:13

Wyczytałam,że 12 miesięcy trwa cała rekonwalescencja - czyli powrót czucia, otwieranie szczęki na normalną szerokość itp. A nie powrót do życia/pracy po 40 dniach.
Tak, trafiłam na forum, na którym wszyscy mówili o skutkach operacji, czyli braku czucia itp.

No tak, bo tylko dziecko boi się operacji i chce wiedzieć co dokładnie je czeka, rzeczywiście.
Co innego jest przeczytać u kogoś, a co innego dostać odpowiedź na własne pytanie.

Jestem bardzo wdzięczna za wszystkie odpowiedzi, nikogo nie zmuszam do udzielania mi ich ;)
czubajkaa

Postprzez czubajkaa » 5 lutego 2015, godz. 19:44

Zdaję sobie sprawę z powagi operacji - dlatego się jej boję.
Otworzyłam nowy wątek, bo nie znalazłam takiego, w którym ktoś miałby wybór między operacją, a opcją z maską twarzową i cóż, banalne pytania zadałam przy okazji.

Jasne, żeby zasięgnąć specjalistycznej opinii umówiłam się już na jutro. Właśnie o Wasze doświadczenia mi chodziło.
Od wczoraj czytam różne opinie i nie spotkałam się z przypadkiem, gdzie pacjent sam miał sobie wybrać czy chce maskę, czy operację.
czubajkaa

Powrót do Progenia