co teraz?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

co teraz?

Postprzez xtogetherwecry » 9 kwietnia 2016, godz. 10:42

Witam wszystkich :)
Na wstępie przedstawię po krótce swoją historię, jeśli ktoś dotrze do końca- chapeaux bas :)
Od dzieciństwa zmagam się z progenią, początkowo nie do końca trafnie diagnozowaną, po latach przerwy w leczeniu stan był dość zły i po zaleceniu zszokowanego dentysty udałam się do ortodonty. Pani doktor zaproponowała leczenie kamuflażowe wady, która w ówczesnym momencie była dosyć zaawansowana, dolne zęby lekko wystawały ponad górne. Wspominała coś o operacji, ale zgodnie z rodzicami uznaliśmy, że o chyba za wcześnie(16lat) i skoro lekarz nie naciska na jej konieczność to spróbujemy z aparatem. Po zalecanej wizycie u chirurgia szczękowego (który o dziwo widząc moją wadę sugerował operację, ale płynnie razem z rodzicami to zignorowałam) i usunięciu dolnych ósemek założono mi aparat, nosiłam go ponad 2 lata. Po zdjęciu zęby wyglądały o niebo lepiej, nachodziły na siebie w ''normalny'' sposób, co pewnie jest efektem długiego noszenia wyciągów. Na dodatek zyskałam proste, ładne ząbki. Efekt nie był szokujący, o czym zresztą pani doktor przestrzegała, więc nikt nie oczekiwał cudów i byłam raczej zadowolona, jak i zresztą wszyscy dookoła. Jednak od zdjęciu aparatu minął już ponad rok i mimo wizyt kontrolnych u ortodonty widzę, że zęby delikatnie wracają do starego ułożenia i rodzi to we mnie lekki niepokój. Czytam dużo opinii o tym, że wraz z wiekiem wada tylko się pogłębia, także przewiduję u siebie taki sam scenariusz. Stąd pojawiła się w mojej głowie już wiele miesięcy rozważana kwestia operacji, jednak nie wiem jak ugryźć ten temat. Po wydaniu ogromnej sumy pieniędzy na dotychczasowe leczenie ortodontyczne mam świadomość straty czasu, ale chciałabym w końcu ostatecznie pozbyć się tego problemu raz na dobrze i jestem już na tyle świadoma (20lat), żeby z pełną odpowiedzialnością zdecydować się na zabieg... Zatem moje pytanie: czy warto walczyć dalej czy czekać na cud, że wada nie powróci? kto może mi wydać skierowanie na ewentualną konsultację z chirurgiem? abstrahując już nawet od kwestii estetycznych, bo nie ma to dla mnie tak dużego znaczenia.. Mam niezły zamęt w głowie :) Dziękuję za każde rady
xtogetherwecry

co teraz?

Postprzez awzan » 9 kwietnia 2016, godz. 16:29

xtogetherwecry napisał(a):czy warto walczyć dalej czy czekać na cud

Walczyć ;-) A przynajmniej udać się na konsultację do kogoś kompetentnego polecanego na forum.

xtogetherwecry napisał(a):kto może mi wydać skierowanie na ewentualną konsultację z chirurgiem?

Jakikolwiek lekarz w Twojej przychodni, musisz do niego tylko iść, przedstawić problem i poprosić o skierowanie do chirurga szczękowego.
awzan

co teraz?

Postprzez xtogetherwecry » 10 kwietnia 2016, godz. 12:24

dziękuję bardzo :) zatem będę walczyć!
xtogetherwecry

Powrót do Progenia