Jak długo trwa leczenie + kilka innych pytań

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Granok » 22 kwietnia 2016, godz. 22:34

Cześć, jest to mój pierwszy post na tym forum i chciałbym przedstawić Wam moją historię.

Od małego miałem krzywe zęby z przodu oraz wysuniętą dolną szczękę. W wieku 12 lat miałem pierwszy aparat ruchomy, po około roku założono mi aparat stały na górne zęby, a pół roku później na dół. Zdjąłem obydwa po 2 latach. Miałem wtedy 15 lat i w końcu równe zęby. Obecnie mam 19 lat, a moja dolna szczęka jest wysunięta do przodu i lekko w lewo. Dodatkowo mam wrażenie, że z każdym dniem mówię coraz niewyraźniej(stwierdzam to po tym, że inni częściej proszą abym coś powtórzył). Od zawsze mówiłem cicho i niewyraźnie, ale nie wiem czy to jest rzeczywiście wina mojej szczęki... Pomijając aspekt wymowy, wada wywarła na mnie kompleks na punkcie mojego wyglądu, przez co mam traumę od 14 roku życia. Zawsze w lustrze, na zdjęciach widzę tylko moją wydłużoną twarz z wysuniętą dolną szczęką. Nie mogę się nawet uśmiechać, bo wygląda to okropnie. Nie muszę chyba tłumaczyć jak wyglądają moje relacje z innymi ludźmi przez moje kompleksy. Kiedy mówię to nie mogę otworzyć szeroko ust, ponieważ czuję wtedy nieprzyjemny trzask i ból nim spowodowany, przy mówieniu zęby się ocierają. Może istnieje jakiś sposób, aby tymczasowo poprawić moją wymowę?(np. przypiłować zęby aby się nie ocierały).

Chciałbym z tym coś w końcu zrobić lecz jest kilka komplikacji.
Po 1 piszę maturę w tym roku, a w październiku zamierzam iść na studia.
2 sprawa to kwestia finansowa i o ile operacja jest refundowana to 2 aparaty i leczenie zębów już nie, dlatego od lipca do sierpnia wyjeżdżam do Niemiec, aby zarobić trochę pieniędzy.

Jeśli zapiszę się do kolejki oczekujących na operację w najbliższym czasie to czy termin znajdzie się na początek września?(mowa o Warszawskich szpitalach).
Jak długo trwa rehabilitacja po takim zabiegu? Czy w miesiąc będę zdolny, aby przynajmniej móc uczęszczać na uczelnię?
Byłem w jednym szpitalu(już nie pamiętam gdzie) pół roku temu i lekarz powiedział mi, żebym najpierw wyleczył zęby, założył aparat, a później przyniósł mu odciski i wtedy będziemy rozmawiać.
Czy konieczne jest zakładanie aparatów? Nie ma jakiejś tańszej alternatywy?
Dodam, że zęby mam proste ponieważ wcześniej nosiłem już aparaty.

Bardzo zależy mi żeby zrobić tą operację przez rozpoczęciem studiów, głównie ze względów towarzyskich. Obecnie mówię cicho i niewyraźnie(i wydaje mi się, że to się pogłębia), a chciałbym zacząć "nowe życie" jako osoba, która potrafi coś powiedzieć i nie zająknąć się w towarzystwie.

Pozdrawiam
Granok

Postprzez EdenHazard » 23 kwietnia 2016, godz. 09:03

no to tam , koszta ortodontyczne to jakies okolo 10 tys moze nawet mniej , aparat nosi sie okolo 1-2 lata mozliwe jest krotszy jak i dluzszy okres czasu , czekanie w warszawskich szpitalach na nfz to jest i tak mysle ze kwestia do pol roku czasu mniej wiecej , jest koniecznosc noszenia aparatu chociaz sa na forum osoby ktore nie nosily tego aparatu , to jednak rzadkosc , wiec nie chcac cie martwic i demotywowac w tym roku zapewne nir moglbys raczej na operacje liczyc , ale nie jestem chirurgiem ani ortodontom dlatego do nich na wizyte kontrolna cie wysylam musisz sobie wybrac chirurga i ortodonte wspolpracujacego z nim . mowisz ze zeby twoje sie ocieraja to mysle ze to jest popularny bruksizm .
EdenHazard

Postprzez charonio » 23 kwietnia 2016, godz. 18:59

Granok napisał(a):Chciałbym z tym coś w końcu zrobić lecz jest kilka komplikacji.
Po 1 piszę maturę w tym roku, a w październiku zamierzam iść na studia.
2 sprawa to kwestia finansowa i o ile operacja jest refundowana to 2 aparaty i leczenie zębów już nie, dlatego od lipca do sierpnia wyjeżdżam do Niemiec, aby zarobić trochę pieniędzy.

Jeśli zapiszę się do kolejki oczekujących na operację w najbliższym czasie to czy termin znajdzie się na początek września?(mowa o Warszawskich szpitalach).
Jak długo trwa rehabilitacja po takim zabiegu? Czy w miesiąc będę zdolny, aby przynajmniej móc uczęszczać na uczelnię?
Byłem w jednym szpitalu(już nie pamiętam gdzie) pół roku temu i lekarz powiedział mi, żebym najpierw wyleczył zęby, założył aparat, a później przyniósł mu odciski i wtedy będziemy rozmawiać.
Czy konieczne jest zakładanie aparatów? Nie ma jakiejś tańszej alternatywy?
Dodam, że zęby mam proste ponieważ wcześniej nosiłem już aparaty.

Bardzo zależy mi żeby zrobić tą operację przez rozpoczęciem studiów, głównie ze względów towarzyskich. Obecnie mówię cicho i niewyraźnie(i wydaje mi się, że to się pogłębia), a chciałbym zacząć "nowe życie" jako osoba, która potrafi coś powiedzieć i nie zająknąć się w towarzystwie.

Poczytaj forum, większość tematów była już poruszana. Jednak będę miły i napisze Ci w skrócie:
- jesteś w dobrym momencie na rozpoczęcie leczenia, bo własnie wzrost kostny się zakończył, sam wziąłem się za leczenie w 3 liceum, maturę pisałem już w aparatach lub w jednym aparacie, nie pamiętam - pewno jest to w moim dzienniku leczenia.
- nie zdążysz przed rozpoczęciem studiów
- aparat jest konieczny, nie tylko przygotowuje on zgryz, ale i jest używany do stabilizacji zgryzu po operacji, alternatywa kiedyś była - śruby w szczękę, druty na 1-3 miesiące i karmienie sondą przez nos, na szczęście to stara metoda i nie używana od 10 lat ;P
- ja miałem operacje 16 września, 1 października poszedłem na zajęcia, żaden problem, tylko zwolnienie z wfu dostaniesz
- nie masz prostych zębów, wiele osób nosiło aparaty ruchome przed tym operacyjnym, to może zarówno wydłużyć przygotowanie, jak i je skrócić, zależy co zrobił ortodonta - proste zęby w łuku, jakie zapewne cieszysz się, ze masz to jedno, kierunek ich wychylenia to drugie. W skrócie nie ma siły, by zgryz, który teraz gryzie, gryzł jak potną kości - po to trzeba je przesunąć.
- nie masz dolnej szczeki tylko żuchwę, w gwoli wyjaśnienia
- czeka cię rok-półtora pewno przygotowania, potem oczekiwanie na termin - zapisujesz się na operację dopiero jak przygotujesz się aparatem zazwyczaj (tak bezsens, jesteś przygotowany i dopiero do kolejki, a mógłbyś zapisać się wcześniej i w tym czasie się przygotowywać, takie życie, chociaż są szpitale, które powoli zmieniają taką politykę - skutek, kolejka się wydłuża ;) ), może za 2-3 lata się zoperujesz.
- lekarz/chirurg dobrze Ci powiedział.
- powodzenia, uwierz w siebie, dobrze byłoby jakbyś w tych Niemczech 10 tysięcy PLN / 2500 euro zarobił, powinno starczyć

Pozdrawiam ;D
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

Postprzez Granok » 23 kwietnia 2016, godz. 23:54

Dzięki za odpowiedź.
W takim razie muszę się zastanowić czy zrobić sobie rok przerwy, czy przygotowywać się w trakcie 1 roku studiów i w wakacje zrobić operację.

Zarobię nawet więcej niż 10 tysięcy, ale liczyłem że zostanie mi trochę na pierwszy samochód :( No trudno.

A jeśli chodzi o kwestię wady wymowy, niewyraźnego i cichego mówienia to jest możliwość aby np. przypiłować te zęby aby nie przeszkadzały mi przy mówieniu? Lub jakiś inny sposób, aby chociaż tymczasowo to poprawić, bo jak mówiłem mam cały czas wrażenie, że coraz gorzej z tym u mnie.
Granok

Postprzez wantbehappy1 » 8 maja 2016, godz. 00:22

Granok, sprawdz pw proszę :D
wantbehappy1

Powrót do Progenia