moja wada + kilka pytań

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

moja wada + kilka pytań

Postprzez lepiejnie » 16 października 2016, godz. 17:49

Cześć, to mój pierwszy post, więc z góry przepraszam, jeśli robię coś źle :) Opiszę swoją sytuację i zadam kilka pytań.

Mam 19 lat, niedawno rozpoczęłam leczenie progenii. Moja wada jest nieduża choć zauważalna; szczęka jest za mała, żuchwa wysunięta (część przednich dolnych zębów na równi z górnymi, część nieznacznie z przodu), mam w jamie ustnej trochę niesymetryczności, zęby na przekór wszystkiemu dość proste xD choć tym górnym doskwiera ciasnota. Mimo, że w buzi nie mam totalnego cyrku, to wyglądam z progenią dość niekorzystnie. Wydaje mi się, że mam też lekką laterogenię, prawa strona twarzy jest bardziej progeniczna, lewa mniej, natomiast nie rzuca się to w oczy.

Moja orto powiedziała, że obejdzie się bez operacji. Na początek wyrwała mi górne zęby mądrości (rosły w tak beznadziejnym kierunku, że nie opłacało się nimi zajmować), kilka tygodni później założyła hyrax. Dziś przekręciłam kluczyk w hyraxie 3 raz. Mam go nosić 3 miesiące, ale pani powiedziała, że najprawdopodobniej zdejmie mi go wcześniej. Do tego na noc maska twarzowa.

No i właśnie.
1. Czy ta maska twarzowa ma jakikolwiek sens? W internecie jest dużo opinii, że to przestarzały wynalazek, że nie polepsza stanu żuchwy i szczęki, a jedynie wykrzywia zęby. Nie sprawia mi ona jakiegoś strasznego bólu, no ale rano mimo wszystko budzę się z obolałą twarzą. Poza tym mam taką strupkową kreskę pod brodą :( Czy komuś z Was ona pomogła? Jeśli tak, to ile czasu ją nosiliście i przez ile godzin dziennie?

2. Ortodontka powiedziała, że 2 listopada założy mi aparat stały na dolne zęby. Może to głupie, ale nie zapytałam, do czego on ma służyć, a ona mi nie powiedziała xd Co on ma robić? Prostować zęby czy zajmować się żuchwą?

3. Pani powiedziała, że lubi leczyć progenię, bo jej zawsze ładnie wychodzi (co mnie bardzo cieszy), i że zobaczę znaczną poprawę już po 2 tygodniach. To możliwe? Szczerze mówiąc, ja już coś tam widzę, ale 2 tygodnie wydają mi się nierealnym okresem czasu. Co o tym myślicie?
- ile trwa nastawianie szczęki i żuchwy, a ile utrwalanie efektów? (wiem np. że hyrax poszerzy mi szczękę w 20 dni, potem będzie już tylko utrwalanie efektu, a co z resztą?)
- ile trwa leczenie takich mniejszych wad?
lepiejnie

moja wada + kilka pytań

Postprzez afi » 16 października 2016, godz. 23:13

lepiejnie napisał(a):1. Czy ta maska twarzowa ma jakikolwiek sens? W internecie jest dużo opinii, że to przestarzały wynalazek, że nie polepsza stanu żuchwy i szczęki, a jedynie wykrzywia zęby. Nie sprawia mi ona jakiegoś strasznego bólu, no ale rano mimo wszystko budzę się z obolałą twarzą. Poza tym mam taką strupkową kreskę pod brodą :( Czy komuś z Was ona pomogła? Jeśli tak, to ile czasu ją nosiliście i przez ile godzin dziennie?

Dziwne metody, jeśli chodzi o dorosłych pacjentów. U dzieci również maska twarzowa nie przynosi długotrwałych efektów, więc ciekawe pomysły ma Twoja orto. Poza tym, warto pamiętać, jak negatywny wpływ ma maska twarzowa na stawy SŻ... może powinnaś omówić ten temat z ortodontką bardziej szczegółowo?
Bo kamuflażem pachnie na odległość... :facepalm:
lepiejnie napisał(a):2. Ortodontka powiedziała, że 2 listopada założy mi aparat stały na dolne zęby. Może to głupie, ale nie zapytałam, do czego on ma służyć, a ona mi nie powiedziała xd Co on ma robić? Prostować zęby czy zajmować się żuchwą?

Aparat służy właśnie do prostowania zębów, albo mówiąc inaczej, do tworzenia prawidłowej relacji zgryzowej, poprzez nadanie właściwego kształtu łukom zębowym. Nie ma żadnego wpływu na strukturę kostną czaszki - więc nie "wyprostuje" lub nie przestawi Ci ani żuchwy, ani szczęki.
lepiejnie napisał(a):3. Pani powiedziała, że lubi leczyć progenię, bo jej zawsze ładnie wychodzi (co mnie bardzo cieszy), i że zobaczę znaczną poprawę już po 2 tygodniach. To możliwe?

Kamuflażem, na pewno. Mam nadzieję, że w planach nie ma wyrywania innych zębów i orto skupiła się jedynie na takim wychyleniu siekaczy, żeby uzyskać pozorny nagryz... :facepalm:
lepiejnie napisał(a):ile trwa nastawianie szczęki i żuchwy, a ile utrwalanie efektów? (wiem np. że hyrax poszerzy mi szczękę w 20 dni, potem będzie już tylko utrwalanie efektu, a co z resztą?)

To wszystko brzmi trochę nieprawdopodobnie i jednocześnie przerażająco...
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę na czym dokładnie polega działanie Hyraxa? Wiesz jak wygląda dystrakcja, bądź rozerwanie szwu podniebiennego? Zgadza się, sam proces powinien się zamknąć w 3 tygodniach (jeśli mówimy o samym rozkręcaniu), ale stabilizacja, to jednak bardziej długotrwały etap. Kość musi się na nowo zrosnąć i uformować i to trochę potrwa.
O tym czy Twoja wada jest mniejsza czy większa, ciężko mówić, bez zdjęć zgryzu, bądź RTG.
Natomiast, czytając co piszesz, jestem mocno zaniepokojona planami, jakie ma wobec Ciebie lekarka. Gdybym miała Ci coś sugerować, to przede wszystkim zrobienie kompletnej dokumentacji - wyciski, RTG i konsultacji zarówno chirurgicznej, jak i ortodontycznej u lekarzy, którzy mają ogromne doświadczenie w leczeniu morfologicznych wad zgryzu, a nie takich, którzy prawdopodobnie nie mają nawet specjalizacji z ortodoncji.
Nie napisałaś z jakiego miasta jesteś, ale przejrzyj działy o chirurgach viewforum.php?f=5
i ortodontach viewforum.php?f=23
wybierz, tych, których masz w swoim mieście lub w miarę blisko, i czym prędzej zapisz się na konsultację. Zanim na dobre zwiążesz się ze swoją obecną lekarką i wydasz pieniądze, których będziesz mocno żałowała. Nie wspomnę już o tym, że tym trudniej będzie Ci szukać nowego ortodonty, im bardziej zaawansowany czasowo będzie etap Twojego leczenia.
Więc posiłkując się doświadczeniami pacjentów z forum, dokładnie skonsultuj swój przypadek z odpowiednimi specjalistami, zanim będzie za późno.
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

moja wada + kilka pytań

Postprzez chonka » 17 października 2016, godz. 10:44

Całkowicie zgadzam się z opinią afi. Metody, którymi chcę Cię leczyć, to kamuflaż na 100%. Obejdzie się bez operacji, ale wyglądowo nie jest to ładne i zdrowotnie też nie pomaga, wręcz przeciwnie.
Jeśli tylko będzie chciała usunąć Ci zęby (oprócz tych ósemek, bo one akurat faktycznie są niepotrzebne, a Tylko zajmują miejsce ;) ), to automatycznie zastanowiłabym nad zmianą ortodontki, o ile już bym nad tym nie myślała, czytając to co piszesz.
Maska na twarz stosowana jest tylko u dzieci. Im jest się starszym tym trudniej jest to załatwić maską, u dzieci to nawet jest mało efektowne.
Zdecydowanie zalecam skonsultowanie się z innym chirurgiem oraz innym ortodontą.
No i jeśli chodzi o 2 tygodoniowe efekty... niemożliwym jest żebyś w tak szybkim czasie zobaczyła ogromną zmianę.
Zwężenie podniebienia, zgryz krzyżowy, asymetria, progenia, zbaczanie bródki na lewą stronę.
*Koszty leczenia - 7180 zł*
*14.01.2016 rok - operacja założenia dystraktora podniebiennego*
*31.03.2016/29.06.2016 rok - założenie aparatu górnego i dolnego*
*01.08.2017 rok - zabieg usunięcia dystraktora*
chonka
Moderator

moja wada + kilka pytań

Postprzez lepiejnie » 18 października 2016, godz. 17:12

Ale mnie zmartwiłyście :( Szczerze mówiąc nie czytałam zbyt dużo o mojej wadzie, a orto niezbyt wiele mi o niej powiedziała. Nawet nie miałam pojęcia, że pracujemy nad kamuflażem :facepalm: Chcę się wyleczyć.

Hyrax mam nosić do 3 miesięcy, ale przekręcać tylko 20 razy. Szczerze mówiąc, to moja twarz po tych kilku dniach już wydaje się pełniejsza, nawet inni mi to mówią, szczęka wyraźnie się powiększyła, ale maska poza robieniem mi dziury w brodzie nie daje nic. Górne zęby co prawda wysunęły się o jakiś milimetr, ale wydaje mi się, że to zasługa poszerzającej się szczęki. Nie mamy w planach wyrywania zębów. W październiku mam wizytę to porozmawiam z ortodontką.

Odpowiecie mi na jeszcze kilka pytań?
Czyli wyleczenie progenii nie jest możliwe bez operacji? Nawet niedużej? Zęby na żuchwie ogólnie nie wychodziły przed te na szczęce tylko się stykały, jedynka tylko była nieco z przodu. Nie jest to duża wada.
A co z hyraxem? Jest używany do leczenia progenii, nie tylko jej kamuflażu? Inny ortodonta przy właściwym leczeniu też by on niego zaczął?
Czy mogę bez porozumienia z ortodontką zrezygnować z maski?
lepiejnie

moja wada + kilka pytań

Postprzez misiaewusia » 18 października 2016, godz. 18:20

Mój ortodonta twierdzi że hyrax nie poszerza szczęki tylko wychyla zęby. Chirurg na ostatniej wizycie powiedział że jak otworzył pacjenta po hyraxie do operacji to był w szoku że zęby można tak wychylić. No i hyrax bez rocięcia szwu nie zadziała jak należy. Dużo lepszy w przypadku dorosłych jest dystraktor.
aparat: dół - 01.2014, góra - 09. 2014
17.10.2014: poszerzenie szczęki /dystraktor/, Zielona Góra
04.2016: kortykotomia, Zielona Góra dr N
09.01.2017: osteotomia szczęki z segmentacją klinową w linii pośrodkowej
ortodonta: dr P. Fudalej chirurg: teraz dr W.
koszta leczenia: ok. 22000zł + 19000zł /operacja/
misiaewusia

moja wada + kilka pytań

Postprzez chonka » 18 października 2016, godz. 18:24

lepiejnie, Możliwe że górne zęby wysunęły się do przodu od hyraxa. ja po operacji dystrakcji również po przekręcaniu miałam te górne zęby przed dolnymi, czyli tak jak powinno być. Możliwe, że Twoja progenia nie jest tak widoczna właśnie przez zwężenie górnej szczęki - tak jak to było w moim wypadku.
Ja początkowo nie miałam w ogóle wysuniętych dolnych zębów, całkowity brak widocznej progenii, po założeniu dystraktora oraz aparatu na góre i na dół wada zaczęła się uwydatniać i dolne zęby wysunęły się więcej, ku mojemu zaskoczeniu, bo nie byłam świadoma takiego przebiegu zdarzeń.
Leczenie progenii bez operacji jest wręcz niemożliwe, maski pomagają połowicznie. Niestety, gdyby były inne możliwości zapewne większość by z nich skorzystała :) nikomu nie marzy się przecież zabieg :D
Hyrax jest potrzebny by górna szczęka była naturalnej szerokości i by pod nią układały się zęby no i oczywiście mieściły, nawet delikatny ścisk jest zły podczas leczenia ortodontycznego, bo zęby w wyniku prostowania potrzebują więcej miejsca :)
co do pełniejszej buzi- bardzo możliwe że nabiera kształtów, to samo było w moim wypadku. Nosek lekko się powiększył i nozdrza rozszerzyły, ale nie wygląda to źle, wręcz przeciwnie :P
Co do zrezygnowania z maski.. na początku na Twoim miejscu porozmawiałąbym o tym co poruszyliśmy tutaj, czyli metodzie kamuflażu i nieudolności masek oraz operacji. Spytaj też czy ma w planach usunięcie jeszcze jakiś zębów, bo jeśli tak to jest pewne że będzie chciała zastosować tą technikę.
Mimo wszystko bardzo zalecam Ci konsultację jeszcze gdzieś indziej, chociaż raz. Zdjęcia na pewno masz, możesz wziąć kartę i przejść się gdzieś indziej tylko i wyłącznie w celu konsultacji. Lepiej dmuchać na zimne, na forum szumiało od niejednego 'specjalisty' po którym poprawki trwały lata.

--- 18 października 2016, godz. 18:27 ---

misiaewusia, no oczywiście, wyniki po hyraxie są też różne. To zależy od tego jak szew podniebienny jest mocny, czasami rozerwie się on po nim, a czasami trzeba zabiegu.
Zwężenie podniebienia, zgryz krzyżowy, asymetria, progenia, zbaczanie bródki na lewą stronę.
*Koszty leczenia - 7180 zł*
*14.01.2016 rok - operacja założenia dystraktora podniebiennego*
*31.03.2016/29.06.2016 rok - założenie aparatu górnego i dolnego*
*01.08.2017 rok - zabieg usunięcia dystraktora*
chonka
Moderator

moja wada + kilka pytań

Postprzez lepiejnie » 21 października 2016, godz. 14:06

Byłam u pani ortodontki i zapytałam się wprost czy to jest leczenie kamuflażowe. Powiedziała, że częściowo tak, bo wg niej hass (bo się okazało, że to hass nie hyrax) rozszerzy mi szczękę, ale żuchwa zostanie taka jaka była. Powiedziałam, że w takim razie chcę zrezygnować z leczenia. Ona, że w porządku, zdjęła aparat i oddała większą część pieniędzy.
Chyba zdecyduję się na rozpoczęcie leczenia po wakacjach, bo wątpię, żeby 3000 PLN starczyło, muszę trochę więcej odłożyć.

Gdzie mogłabym dokładnie poczytać jak wygląda leczenie tej wady? :) Tak chodzę po internecie i nie trafiłam na stronę, która by wszystko ze szczegółami opisywała. Mam szukać chirurga szczękowo twarzowego czy ortodonty?
Im mniejsza wada tym krótsze leczenie, czy to raczej zależy od tego jak ta wada wygląda? Na co uważać w przyszłości? (wiem, że ogólne pytanie, ale np. o kamuflażu wcześniej nie wiedziałam)

Chciałam Wam podziękować za pomoc, jakbym tu nie napisała, to bym pewnie miała problem za jakiś czas :(
lepiejnie

moja wada + kilka pytań

Postprzez Radunia » 21 października 2016, godz. 15:21

O tym, jak wygląda leczenie, możesz poczytać tutaj na forum. ;)
Zajrzyj do działu "Dzienniki leczenia", opisujemy tam krok po kroku nasze zmagania, czasem od pierwszej wizyty u orto, aż po operację i czas rekonwalescencji. ;)
Jak już zaznajomisz się trochę z tematem i pojęciami, to zajrzyj do działu "Dyskusja na temat gabinetów ortodontycznych" i równolegle "Dyskusja na temat szpitali i chirurgów" - w tych działach będziesz mogła znaleźć informacje na temat polecanych przez nas ortodontów i chirurgów w Twojej okolicy. Potem pozostaje już tylko wybrać się na konsultacje - najlepiej najpierw do chirurga, potem do ortodonty i... zaczynać leczenie. ;)

Jeśli chodzi o koszt, to na start trzeba mieć troszkę więcej, bo sam aparat (metalowy) to najczęściej 2x1600 zł (oczywiście zależy od gabinetu, bo zdarzają się trochę tańsze i nawet dużo droższe), do tego konsultacje (u chirurga to czasem nawet 200-250 zł), czasem trzeba dodatkowo płacić za zdjęcia i wyciski. Różnie to się kształtuje, wszystko zależy od gabinetów i tego, czego będzie wymagała akurat Twoja wada. Powodzenia!
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

moja wada + kilka pytań

Postprzez lepiejnie » 22 października 2016, godz. 07:40

Dziękuję za pomoc :) Zamelduję się tu za jakiś czas.

--- 12 listopada 2016, godz. 12:43 ---

21 listopada mam konsultację w szczecińskiej klinice. Operacja jest nadal refundowana? Nie mogę nigdzie doczytać.
lepiejnie

Powrót do Progenia