Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.
 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez pat1999gol » 23 stycznia 2017, godz. 16:07

Mam 17 lat, mam progenię. Byłem już u dwóch ortodontów, ale jakoś nie zapytałem o możliwe powikłania nieleczonej progenii. Może dlatego, że byłem przekonany, że poddam się operacji. Teraz nie jestem tego taki pewien. Boję się możliwych powikłań po operacji, np. zaniku czucia w brodzie. Dowiedziałem się też, że refundacja zabiegu nie jest taka pewna. Myślę teraz o kamuflażu ortodontycznym, bo po mojej twarzy nie widać wady. Widziałem w internecie na stronach ortodontów zdjęcia osób z progenią leczoną poprzez kamuflaż. Wyglądało to bardzo dobrze, nawet rysy twarzy wyglądają lepiej niż wcześniej, choć wcześniej też były normalne. Mój tata i wujek też mają tą wadę i mimo, że są już po czterdziestce, to nie mają z nią problemów zdrowotnych.
Tak ogólnie, to co daje leczenie progenii samym aparatem? Czytałem, że często poprawia wymowę, wygląd uzębienia i trochę rysy twarzy. A jak wygląda to w praktyce?
Czy leczenie samym aparatem powiększa wadę? Czy złe ustawienie zębów może powrócić po jakimś czasie?
Ogólnie najbardziej zależy mi na wyprostowaniu zębów.
pat1999gol
 
Posty: 13
Dołączył(a): 27/11/2016
Płeć: Mężczyzna
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez vulpes » 23 stycznia 2017, godz. 16:55

Nie wiem, jak wygląda "leczenie" wady kamuflażem, bo jestem już po operacji, ale progenia to z pewnością nie jest kwestia tylko estetyki twarzy i zębów. Taki zgryz to zgryz urazowy a w przyszłości mogą dawać o sobie znać stawy. Kamuflaż na pewno sprawy nie rozwiąże, a takie ułożenie dolnych zębów do środka nie jest naturalne. No i aparat progenii nie wyleczy, bo to wada kostna, a nie tylko krzywy zgryz. Na pewno można gdzieś poczytać w internecie o tym więcej. Pierwsze czytam, że operacja miałaby nie być refundowana.
Co do powikłań pooperacyjnych- akurat zanik czucia w brodzie jest chyba najłagodniejszym z możliwych i nie obawiałabym się tego (jestem 7 tygodni po operacji i broda to jedyny obszar, w którym czucie jeszcze nie wróciło).
Wada: Progenia. Niedorozwój szczęki
Zabieg: Osteotomia szczęki typu Le Fort I + osteotomia żuchwy BSSO
Data: 1. grudnia 2016
Szpital: Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy- Zdroju
Chirurg: Magdalena O.-W. + Wojciech P.
vulpes
 
Posty: 13
Dołączył(a): 19/04/2015
Płeć: Nie wybrano
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez pat1999gol » 23 stycznia 2017, godz. 17:04

To tym bardziej wolałbym uniknąć operacji. Przecież nic takiego nie napisałem, że "aparat wyleczy progenię", wiem, że to ma na celu zamaskowanie wady.
pat1999gol
 
Posty: 13
Dołączył(a): 27/11/2016
Płeć: Mężczyzna
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez Radunia » 23 stycznia 2017, godz. 18:32

" Przecież nic takiego nie napisałem, że "aparat wyleczy progenię"
Ekhm...
1) "Widziałem w internecie na stronach ortodontów zdjęcia osób z progenią leczoną poprzez kamuflaż. "
2) "Tak ogólnie, to co daje leczenie progenii samym aparatem?"
3) "Czy leczenie samym aparatem powiększa wadę?"
;)
Na moje oko aż trzy razy napisałeś o aparacie/kamuflażu leczącym progenię. ;)

Mam wrażenie, że już wałkowałeś tutaj ten temat. Skoro zależy Ci na wyprostowaniu zębów, a nie na leczeniu progenii, to zrób ten kamuflaż. Jak kiedyś dojrzejesz do leczenia, to odkurzysz temat, odkamuflujesz wadę i zrobisz operację. To jest poważna operacja, jeśli nie czujesz się gotowy, to daj sobie spokój, na progenię się nie umiera.
Pytasz, jak wygląda kamuflaż w praktyce. No cóż, poczytaj tutaj dzienniki osób, które podchodzą do operacji po kamuflażu i dowiesz się, jak to wygląda w praktyce. Przy dobrze zrobionym kamuflażu zęby raczej nie wrócą na poprzednie wysunięcie.
U mnie w praktyce poza funkcjonalnością zgryzu, cała reszta była na minus. Nienaturalne kąty pod jakimi były ustawione zęby spowodowały pojawienie się recesji dziąseł i próchnicy tam, gdzie były największe stłoczenia. W wymowie nie było źle, było delikatne seplenienie przy głosce "s". Rysy twarzy nadal były progeniczne, to samo uśmiech. No i coraz częściej doskwierały stawy s-ż.
Ale to było u mnie. Z tego co się orientuję, ludzie nie są produkowani taśmowo, więc każdy jest inny i u Ciebie może to być zupełnie coś innego.
Dlatego każdy musi w pewnym stopniu zaryzykować i podjąć decyzję sam, bo nie jesteśmy identyczni.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Avatar użytkownika
Radunia
 
Posty: 219
Dołączył(a): 19/11/2013
Płeć: Kobieta
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez Dominus Tenebrae » 23 stycznia 2017, godz. 21:27

Radunia, masz rację - wałkował. :mrgreen:

pat1999gol, pisałam sama o powikłaniach nieleczonej progenii, temat był także wałkowany przez wielu użytkowników forum. Wystarczy POSZUKAĆ, a nie wprowadzać zamęt.

viewtopic.php?f=20&t=176&p=2216&hilit=skutki+progenii#p2216 proszę, jeden klik.

a tu z kolei leci coś o kamuflażu
viewtopic.php?f=20&t=2345

na przyszłość, pat1999gol, zanim założysz nowy wątek, POSZUKAJ W LUPCE NA GÓRZE STRONY. wystarczy chcieć. Co do któregoś z kolei prawie identycznego posta o dylemacie między operacją a kamuflażem, bo " z twarzy nie widać wady " to się zdecyduj na ten kamuflaż, po problemie, może z czasem się zdecydujesz na zabieg może nie. Każdy Ci to powtarza, ale nie możesz jakoś dosłyszeć (doczytać?) że PROGENIA TO WADA ZGRYZU NIE ZABURZENIE W WYGLĄDZIE STRICTE , A OPERACJA PROGENII TO NIE JEST OPERACJA PLASTYCZNA. osobiście polecam Ci poczytaj dzienniki leczenia, to Cię powinno uświadomić jak bardzo zabieg wpływa na poprawę funkcjonowania, nie tylko wyglądu. Ale zrobisz co zechcesz ;-) więcej zrozumienia i luzu kolego :aparat:
dziennik leczenia: http://www.progenia.org/viewtopic.php?f=9&t=2427

Rozpoznanie: Niedorozwój szczęki w w wymiarze podłużnym i pionowym + asymetria szczęki

Operacja: Zabieg w linii Lefort1 + poszerzenie i pogłębienie nozdrzy

Miejsce i termin:
USK Wrocław 15.11.2016r. dr Wojciech P.
Avatar użytkownika
Dominus Tenebrae
Moderator
 
Posty: 494
Dołączył(a): 06/12/2015
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: Kobieta
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez pat1999gol » 24 stycznia 2017, godz. 11:53

Niby dlaczego nowy wątek to "wprowadzanie zamętu"? To chyba dobrze, że coś dzieje się na tym forum.

Wałkuję ten temat, bo nie wiem co robić. Właściwie to byłem przekonany do operacji, ale w jedym gabinecie dowiedziałem się, źe najprawdopodobniej od 2018 roku operacja progenii nie będzie podlegała refundacji, a ja nie zapłacę 20 tys za to. Dajmy na to, że zacząłem przygotowanie do operacji, a zabieg przestaje być refundowany i co wtedy? Przecież nie wyczaruje takiej kasy. Doszło do mnie też, że ta operacja to bardzo poważna sprawa...Poszedłem pierwszy raz do ortodonty z zamiarem wyprostowania zębów, a dowiaduje się, że potrzebna jest operacja...Wszyscy w moim otoczeniu zdecydowanie odradzają mi operację i w sumie mają dość mojego gadania, więc jestem zdany sam na siebie.
pat1999gol
 
Posty: 13
Dołączył(a): 27/11/2016
Płeć: Mężczyzna
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez Radunia » 24 stycznia 2017, godz. 12:53

pat1999gol napisał(a):Niby dlaczego nowy wątek to "wprowadzanie zamętu"? To chyba dobrze, że coś dzieje się na tym forum.

Tjaa.. nie ma to jak produkowanie kilku wątków na ten sam temat przez jedną osobę, forum niesamowicie zyskuje na treści. :lol:

pat1999gol napisał(a):Właściwie to byłem przekonany do operacji, ale w jedym gabinecie dowiedziałem się, źe najprawdopodobniej od 2018 roku operacja progenii nie będzie podlegała refundacji, a ja nie zapłacę 20 tys za to.

Już o tym było. Zieeew...

pat1999gol napisał(a):Dajmy na to, że zacząłem przygotowanie do operacji, a zabieg przestaje być refundowany i co wtedy? Przecież nie wyczaruje takiej kasy.

Dorośli ludzie, gdy potrzebują kasy na leczenie, to idą do pracy albo biorą kredyt, który potem spłacają.

pat1999gol napisał(a):Doszło do mnie też, że ta operacja to bardzo poważna sprawa...

Hehehhe... no depilacja to to nie jest. :lol:

pat1999gol napisał(a):Poszedłem pierwszy raz do ortodonty z zamiarem wyprostowania zębów, a dowiaduje się, że potrzebna jest operacja...

Skoro jest to dla Ciebie szok, to daj sobie trochę czasu i oswój się z tą myślą. Wybierz się też do chirurga, żeby potwierdzić wersję ortodonty, bo jednak do operacji kwalifikuje chirurg, a nie ortodonta.

pat1999gol napisał(a):Wszyscy w moim otoczeniu zdecydowanie odradzają mi operację i w sumie mają dość mojego gadania.

W sumie się nie dziwię. :razz:
Decyzję każdy podejmuje sam w konsultacji ze specjalistami, a nie wujkiem, kumplem czy pociotkiem. Dlatego operacje najczęściej wykonuje się u ludzi dorosłych, u których nie tylko zakończył się wzrost kości, ale też uformowała się jakaś tam odpowiedzialność za podejmowane decyzje i odporność psychiczna.
Gdzieś mi mignęło, że masz 17 lat, czy jakoś tak, więc w najbliższych 3-4 latach i tak nikt Cię nie pokroi, dlatego wrzuć na luz, dla świętego spokoju zrób ten kamuflaż i gdzieś z tyłu głowy oswajaj myśl, że może kiedyś warto będzie wadę wyleczyć.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Avatar użytkownika
Radunia
 
Posty: 219
Dołączył(a): 19/11/2013
Płeć: Kobieta
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez pat1999gol » 24 stycznia 2017, godz. 13:24

Nawet tutaj mają dość mojego "gadania"...
Mam jeszcze jedno pytanie: dla zębów i zgryzu lepszy jest kamuflaż czy zostawienie tego jakim jest? Dodam, że nie cierpię tego jak wyglądają moje zęby.
pat1999gol
 
Posty: 13
Dołączył(a): 27/11/2016
Płeć: Mężczyzna
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez Radunia » 24 stycznia 2017, godz. 14:54

Zależy w jakim stanie są Twoje zęby i zgryz.
Czasem zgryz progeniczny jest kompletnie niefunkcjonalny, "przerwa" pomiędzy górnymi i dolnymi siekaczami uniemożliwia normalne gryzienie i powoduje seplenienie podczas mówienia. Dodatkowo progenicy mają problem z domykaniem ust w tzw. stanie spoczynku, co przyczynia się do wysuszania śluzówek i częstszych chorób dróg oddechowych. W takim wypadku kamuflaż w jakimś tam stopniu przywraca funkcjonalność zgryzu.
Z drugiej strony masz minusy kamuflażu, czyli stłoczenia i nienaturalne kąty zębów.
Trzeba indywidualnie zważyć sobie plusy i minusy w kontekście swojej wady i jej objawów.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Avatar użytkownika
Radunia
 
Posty: 219
Dołączył(a): 19/11/2013
Płeć: Kobieta
 

 

Nieleczona progenia a powikłania w przyszłości.

Postprzez pat1999gol » 24 stycznia 2017, godz. 16:12

Mogę normalnie żuć, zamykać usta, nic mi nie strzela przy szerokim otwieraniu ust, mówię wyraźnie. Wkurza mnie tylko, że zęby nie są proste.
pat1999gol
 
Posty: 13
Dołączył(a): 27/11/2016
Płeć: Mężczyzna
 

Następna strona

Powrót do Progenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość