pogłębianie się progenii

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

pogłębianie się progenii

Postprzez lepiejnie » 9 marca 2017, godz. 12:51

Hej,

Pogłębianie się progenii polega tylko na wysuwaniu żuchwy czy może też być skutkiem cofania się szczęki? Pytam bo na przestrzeni ostatnich kilku lat moja progenia wyostrzyła się, ale mam wrażenie, że nie przez żuchwę, bo ta nie wygląda na za długą (Pani ortodontka, Pani chirurg i wszyscy wtajemniczeni też tak twierdzą). Uważam, że profil mam normalny, ale z przodu coś jest nie tak, twarz jest zapadnięta, szczęka dużo za mała (dlatego chirurg zdecydowała o operacji jednoszczękowej - górnej i rozszerzaniu). No ale... Jeśli progenia pogłębiła się (a jakoś nie chce mi się wierzyć, że szczęka może się skurczyć lub cofnąć) to może jednak mam za długą żuchwę? Nalegać w takim wypadku na operację dwuszczękową? Chociaż z drugiej strony naprawdę wydaje mi się, że to nie jest konieczne :( Są jakieś inne przyczyny pogłębiania się progenii? Może przesuwanie zębów? (nie schudłam, nie przytyłam, więc zmiana wyglądu twarzy raczej nie jest spowodowana tkanką tłuszczową)
lepiejnie

pogłębianie się progenii

Postprzez Radunia » 9 marca 2017, godz. 16:47

Po zakończonym wzroście kostnym zarówno szczęka, jak i żuchwa nie zmieniają swoich "wymiarów".
Efekt pogłębiania progenii może być spowodowany wysuwaniem się żuchwy do przodu, bo nie jest "trzymana" górnymi zębami, poza tym zęby dążą do maksymalnych kontaktów góra-dół, co przy wadach zgryzu i krzywych zębach często prowadzi właśnie do przesuwania całej żuchwy.
Kolejną przyczyną efektu "pogłębienia" wady jest wyostrzenie rysów twarzy, będące naturalną konsekwencją starzenia. Skóra traci jędrność i napięcie, przez co policzki i okolice wokół nosa z każdym rokiem wydają się bardziej zapadnięte. Takie życie, czas nie stoi w miejscu. :o

Jeśli nie jesteś pewna, czy decyzja o jednoszczękowej operacji jest właściwa, to skonsultuj się z innym chirurgiem. To jest najsensowniejsze wyjście. Jeśli inny chirurg potwierdzi decyzję, to będziesz mogła być spokojna. Jeśli usłyszysz inne zalecenia, to poproś każdego z chirurgów o argumenty, zobaczysz wtedy, który chirurg bardziej Cię przekona.
Chirurg to jest jedyna osoba, która może fachowo podjąć decyzję o rodzaju operacji. Nam może się dużo wydawać, ale to chirurdzy kończyli studia, specjalizacje, mają wieloletnią praktykę, zrobione doktoraty, ukończone kursy i szkolenia specjalistyczne, dlatego trzeba szukać dobrego chirurga i mu po prostu zaufać.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
Radunia

pogłębianie się progenii

Postprzez lepiejnie » 14 marca 2017, godz. 08:48

Może nie sprecyzowałam, ale chodzi mi raczej o linię żuchwy, która jeszcze dwa lata temu miała taki zaokrąglony kształt "V", a teraz wygląda na taką bardziej okrągłą i wysuniętą. Jak otwieram buzię i cofam ją lekko do tyłu to wygląda jak te dwa lata wcześniej. Stąd moje zaniepokojenie, bo z boku żuchwa wygląda całkowicie normalnie, a z przodu wydaje się nie taka jak powinna być, ale mam nadzieję, że to tylko takie złudzenie wynikające z niedorozwoju szczęki. Przypomniało mi się też, że Pani chirurg mówiła, że jak dolne zęby będą miały się na czym trzymać to żuchwa pójdzie nieco do tyłu. Byłam wcześniej u innego chirurga na konsultacji i on też mówił, że wystarczy zająć się samą szczęką.

Dzięki za pomoc :) Szczerze mówiąc, myślałam, że przy progenii kości cały czas rosną (tak interpretowałam informację o tym, że wada może się pogłębiać).
lepiejnie

Powrót do Progenia