Operacja to konieczność? Jakie ryzyko pogłębienia wady?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Karolinabk » 8 października 2017, godz. 00:54

Hej bardzo Was proszę o opinię.
Mam 27 lat. Progenie odkąd pamietam. Od jakoś 8 r.z nosiłam aparat na noc i funde (jak dobrze pamietam nazwe). Ogólnie jakoś z 4 lata temu byłam u dr Warych i w sumie powiedziała, ze wada została zakamuflowana Ok i nie powiedziala by, ze jest tak duża gdyby nie zobaczyła zdjęcia. Kwestie estetyczne mnie nie interesują, bo już się przyzwyczaiłam do siebie i uważam, ze nie na tragedii. Jednak widzę, ze cześć prawa szczęki się wysunęła. Dr. Warych wtedy mi mówiła ze już się mocniej nie da nic zrobić oprócz operacji, wiec na tamten moment sobie odpuściłam. Zastanawia mnie jedynie jakie jest ryzyko, ze wada się pogłębi. Ortodontka, która robiła mi leczenie za dziecka powiedziała, ze do 21 r.z kości rosną i wada tez a później już się zatrzyma. Coś czuje, ze trochę mnie ściemnila, bo teraz cześć szczęki się wysunęła. A lewa strona jest na styk ze szczeka górna. Ale do sedna - cholernie nie chce tej operacji. Boje się jedynie, ze będzie coraz gorzej i żuchwa wysunie się przed górna szczękę. Czy operacja to konieczność? Już jestem trochę stara i nie chce mi się "bawić" w takie rzeczy, ale boje się konsekwencji. Jakie one mogą być? Boje się tego przygotowania do operacji i pogorszenia wyglądu, ze sobie z tym nie poradzę i 2 lata nie wyjdę na ulice. Ile takie przygotowanie może trwać? Mam inne plany - rodzina, dzieci itd. A tu kolejne lata uciekną. Tylko jeśli ma być coraz gorzej i miałabym zacząć za kilka lat? To szkoda czasu? Dziękuje Wam za wszystkie opinie. Wiem, ze i tak pewnie będę musiała iść do ortodonty albo chirurga. Będę wdzięczna Wam za odzew. Jeśli miałabym pewność ze zostanie jak jest to odpuszczam temat, ale nie chce obudzić się z "ręka w nocniku".
Karolinabk

Postprzez Andzik » 8 października 2017, godz. 08:08

Spróbuję pomóc.
Jestem w podobnej sytuacji.
Dodatkowo mam rozszczep wargi i podniebienia.
Jestem dobrze po 30 stce.
Leczona byłam od dziecka i widzę jak mi się zgryz kilka lat temu zaczął rozjeżdżać i przesuwać, a z wiekiem coraz bardziej.
Mi mówią operować bo wada się znacznie pogłębia i na starość mogą być duże problemy z zębami.
Ja od kilku lat mam duże bóle głowy, stawów żuchwowych i zawroty głowy (zawroty do końca nie wiem od czego są)

Nie jesteś stara :)
Nie mogę Ci polecać operacji bo nie jestem lekarzem i nie jestem Tobą, ale z wiekiem człowiek dużo ciężej znosi operację, wada się pogłębia, u siebie widzę z wiekiem jakby wada przyśpieszyła.
Nie wiem czy choć troszkę pomogłam...
Andzik

Postprzez Dominus Tenebrae » 8 października 2017, godz. 08:22

Witaj. Również leczę się u dr Warych. Przeczytałam twój post i to, że masz 27 lat to naprawdę nie przeszkoda. Tu na forum jak i poza nim są osoby dużo starsze, sama na sali pooperacyjnej leżałam z mężczyzną 46 letnim ;) odpowiadając na twoje pytania i obawy. Owszem, wzrost kości kończy się po 21 roku życia, ale u nas, ludzi w wadami ortognatycznymi jest tak, że to mięśnie i stawy powodują powiększenie wady, ponieważ tkanki dążą do jak największej " wygody " w nieprawidłowym ustawieniu, więc niestety z wiekiem faktycznie może być i często jest gorzej. Zmiana wyglądu...hm. Tutaj jest tak, że po operacji zazwyczaj naprawdę wygląda się lepiej, niż przed. A jeśli naprawdę się tego boisz, możesz zawsze skorzystać z opcji rozmowy z psychologiem ( przed samą operacją również trzeba odbyć konsultację ). Przygotowanie ortodontyczne trwa naprawdę różnie. Od roku do 2 lat minimum, ale zdarza się więcej, u mnie to było 3,5 roku. W czasie trwania leczenia przygotowującego faktycznie wada się odkamufluje, i spowoduje to czasowe pogorszenie wyglądu, ale to przede wszystkim dla późniejszego ZDROWIA i nowego wyglądu. Mnie ta myśl pomagała przetrwać. Z mojej strony mogę Ci powiedzieć, że operację przeszłam mając 20 lat, operował właśnie dr Pawlak a orto dr Warych iuważam, że to najlepsza decyzja w moim życiu. Nie miałam baardzo dużej wady, raczej taką średnią. Wcześniejsze życie z wadą wiązało się z ciągłym bólem, niemożnością normalnego jedzenia, funkcjonowania. Po operacji jest bajka, naprawdę. Niedość, że mogę normalnie jeść, mówić, to jeszcze wygląd cudowny. Według mojej opinii nie warto marnować czasu, bo to nasze zdrowie i nasz komfort życia, więc nie warto się go pozbawiać i trzeba walczyć o siebie i zadbać :love:
dziennik leczenia: http://www.progenia.org/viewtopic.php?f=9&t=2427

Rozpoznanie: Niedorozwój szczęki w w wymiarze podłużnym i pionowym + asymetria szczęki

Operacja: Zabieg w linii Lefort1 + poszerzenie i pogłębienie nozdrzy

Miejsce i termin:
USK Wrocław 15.11.2016r. dr Wojciech P.
Dominus Tenebrae
Moderator

Postprzez Radunia » 8 października 2017, godz. 18:18

Dużo bym dała, żeby w wieku 27 lat rozpoczynać leczenie, ja zaczęłam grubo po 30. i żałuję, że tak późno. Tak jak Dominus napisała - kości już nie rosną, ale mięśnie robią się słabsze i żuchwa zaczyna żyć własnym życiem, wiotczejąca skóra podkreśla zapadnięte policzki i część wokół nosa, więc lepiej na pewno nie będzie.

Z tym przygotowaniem do operacji to nie jest tak źle, jeśli nie masz jakichś problemów z kośćmi czy zębami, to przygotowanie może być krótsze, pod warunkiem, że trafisz na doświadczonego ortodontę. Po odkamuflowaniu wady człowiek nie wygląda jak milion dolarów, ale z drugiej strony w tym wieku zazwyczaj ma się sporo na głowie (praca, obowiązki, rodzina) i raczej mało kto może sobie pozwolić na siedzenie przed lutrem i użalanie się. ;) Czas szybko leci i tak naprawdę lepiej przemęczyć się 1,5-3 lata, niż kolejne 30 z pogłębiającą się wadą.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
Radunia

Powrót do Progenia