Pomocy, progenia.

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Pomocy, progenia.

Postprzez MateuszTru » 17 września 2018, godz. 11:47

Witam. Mam 18 lat, mam dosyć poważne przodożuchwie.
Na czym polega operacja dwuszczękowa?
Mam długa brodę - nie zarost tylko brodę, czy podbródek. Wygląda to dla mnie bardzo źle. I jest Mi z tym tragicznie. To po operacji jakoś się zmniejszy? Czy to będzie osobna operacja?
Gdzie się udać?
Nie przelewa się u mnie z pieniędzmi, a chciałbym to zrobic u kogoś dobrego. Katowice, Kraków, Jaworzno itp. Pomoże ktoś? Błagam.
MateuszTru

Pomocy, progenia.

Postprzez Radunia » 17 września 2018, godz. 20:38

MateuszTru napisał(a):Witam. Mam 18 lat, mam dosyć poważne przodożuchwie.

W wieku 18 możesz zacząć przygotowanie ortodontyczne do operacji. Operacja dopiero po zakończeniu wzrostu kostnego, u mężczyzn ok. 21. roku życia albo po badaniu ustalającym zakończenie wzrostu.

MateuszTru napisał(a):Na czym polega operacja dwuszczękowa?

Tutaj na ruchomych obrazkach masz pokazane leczenie:
http://www.face-clinic.home.pl/video/Ma ... etback.mp4

MateuszTru napisał(a):Mam długa brodę - nie zarost tylko brodę, czy podbródek. Wygląda to dla mnie bardzo źle. I jest Mi z tym tragicznie. To po operacji jakoś się zmniejszy? Czy to będzie osobna operacja?

Jeśli faktycznie kość bródki jest nieproporcjonalnie długa, to podczas operacji dwu- lub jednoszczękowej wykonywana jest dodatkowo genioplastyka, czyli skrócenie i czasem zmiana pozycji czubka bródki.
Znów ruchome obrazki:
http://www.face-clinic.home.pl/video/Re ... plasty.mp4

MateuszTru napisał(a):Gdzie się udać?
Nie przelewa się u mnie z pieniędzmi, a chciałbym to zrobic u kogoś dobrego. Katowice, Kraków, Jaworzno itp. Pomoże ktoś? Błagam.

Udać należy się do lekarza. :razz: Jeśli nie przelewa Ci się z kasą, to przemyśl najpierw możliwości jej zebrania, bo leczenie nawet na NFZ nie jest zupełnie bezpłatne, a czasem okazuje się nawet całkiem drogie.
1. żeby z czymkolwiek wystartować, musisz mieć wyleczone zęby (kasa).
2. poświęcasz trochę czasu na rozejrzenie się w dziale poświęconym chirurgom i szpitalom w celu wstępnego wyboru lekarza (bezpłatnie).
3. udajesz się do wybranego chirurga szczękowego, który określa rodzaj Twojej wady i wstępnie ocenia zakres operacji. Warto zapytać chirurga o wskazanie współpracującego z nim ortodonty, bo to dla wszystkich duże ułatwienie i choć częściowa gwarancja, że nie wpadniesz w ręce przypadkowego ortodonty po weekendowym kursie, który będzie się uczył przygotowania do operacji z internetu.
4. udajesz się do wskazanego przez chirurga ortodonty i bulisz ok. 3 tys. lub więcej za aparat, który przygotuje Twoje łuki zębowe do operacji. Leczenie zazwyczaj trwa ok. 1,5 roku, więc musisz przewidzieć kasę na comiesięczne wizyty u orto.
5. po przygotowaniu ortodontycznym znów udajesz się do chirurga i ustalacie termin operacji. Często tutaj pojawiają się spore opłaty za diagnostykę i planowanie operacji (5-8 tys. zł)
6. w wyznaczonym terminie udajesz się do szpitala na operację (jeśli jest na NFZ to nic nie płacisz, tylko kompletujesz jakąś wyprawkę, żeby jakoś przetrwać ten czas).
7. po operacji warto udać się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w stawach skroniowo-żuchwowoch, żeby rozruszać straumatyzowaną paszczę (kasa).
8. co jakiś czas pojawiasz się na kontrole u chirurga (często są one pełnopłatne, bo chirurdzy przyjmują w prywatnych gabinetach)
9. po kilku tygodniach od operacji wracasz do orto i w zależności od potrzeby jeszcze przez kilka miesięcy nosisz aparat.
10. na koniec płacisz za zdjęcie aparatu, wyczyszczenie ząbków, założenie retainerów zapobiegających wykrzywianiu się zębów i cieszysz się swoim hollywood smile. :D

To jest wersja optymistyczna. Podchodząc do leczenia warto wziąć pod uwagę, że jakiś niekorzystny układ planet na niebie i burze na słońcu czasem sprawiają, że pojawiają się komplikacje i wtedy wato przewidzieć dodatkowe finansowanie na ewentualne dodatkowe konsultacje i zabiegi czy wydłużony czas leczenia. Dlatego wracając do początku - pierwszym krokiem jest oszacowanie i ogarnięcie finansów. Jak wszystko pójdzie szybciej i taniej, to zostanie Ci na wakacje albo dobry rower, a jak coś pójdzie źle, to nie zostaniesz na lodzie.

No i poczytaj to forum. Tutaj naprawdę często gęsto opisujemy swoje leczenie w szczegółach od pierwszej wizyty.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Powrót do Progenia