Aparat ortodontyczny czy operacja?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez dorcia » 5 maja 2011, godz. 20:32

Ech no wiem, ale to się prawie nigdy nie zdarza, ja np. nigdy nie słyszałam o przypadku paraliżu. Spokojnie, chirurdzy to złote rączki. :)
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez Vivi » 6 maja 2011, godz. 11:10

Mam nadzieję, że trafię w takie uzdolnione rączki :)
Vivi

Postprzez Seleight » 29 marca 2012, godz. 17:52

Tula napisał(a):I coś w tym jest, bo teraz jak np. uszczypnę górną wargę, to czuję jakiś tam ból. Ale dolną wargę i podbródek mogę szczypać, wbijać paznokcie, i nic, zupełnie jakbym nie miała kawałka twarzy.

Ojej... To straszne nie czuć ust...
Seleight

Postprzez luna » 11 maja 2012, godz. 18:01

hej, czy mogłybyśmy pogadać o leczeniu progenii ? z tego co przeczytałam na forum jestes po operacji ? czy moglabys mi odpowiedziec na kilka pytań ?
luna

Leczenie samym aparatem czy aparat+operacja?

Postprzez Maagdaa » 14 czerwca 2012, godz. 18:14

witam

mam wykrytą progenię, pobrane wyciski i decyzję przed sobą co robić- leczenie orto czy operacja.
Chciałabym spytać czy mogę leczyć bez operacji? powiedziano mi 2 wersje- różne:

1) nie wyleczę, jedynie zęby się wyprostują ale wada zostanie
2) nie wyleczę, zęby się wyprostują wada może się pogłębić

co jest prawdą?

oraz czy po operacji uwydatnia się nos? boję się że jak zrobię sobie brodę to wydam fortune na operację plastyczna nosa bo będzie wysunięty :/

może ktoś mnie oświecić:)?
dziękuję
It’s never as easy as we believe..
Maagdaa

2 pytania.

Postprzez Pararam » 14 czerwca 2012, godz. 23:26

Z tego co rozumiem panie i panowie specjaliście oferują Ci dwie opcje, z których każda polega na NIEWYLECZENIU Ci zębów? To po co w ogóle łożyć na to kasę?

- leczenie orto właściwie zawsze poprzedza operację, więc dawanie Ci wyboru pomiędzy tym a tym jest porównywalne do wyboru, w którym musisz wybrać albo łyżkę, albo zupę - żaden z tych przedmiotów osobno nic Ci nie daje.

- nie wiem, jak wygląda Twoja wada (progenia progenii nierówna, a i dochodzą do tego inne przeboje, np. laterogenia czy układy krzyżowe itp.), ale jeśli jest w miarę klasyczna, wówczas"leczenie" progenii bez operacji w perspektywie będzie polegało na kamuflażu - np. "położeniu" dolnych zębów w taki sposób, żeby wady nie było na pierwszy rzut oka widać (mnie również to proponowano). Takie rozwiązanie nie rozwiązuje Twojego problemu - wada pozostaje, nadal masz nieprawidłowy zacisk i mogą wystąpić komplikacje.

- przed ope często jest tak, że optycznie pogłębia się wadę, żeby szczęki można było potem idealnie dopasować - czytaj: prostuje się zęby, które u progeników często naturalnie "kładą się" do środka.

więc prawdopodobnie wybór, przed jakim w istocie stoisz to:

- brak ope, leczenie orto - kamuflaż wady
- ope, leczenie orto polegające na pogłębieniu wady - a następnie całkowita korekta

Rysy twarzy zmieniają się po operacji - u niektórych tyle, co nic, u innych znacznie. I znowu - to zalezy od wady. Wszystko jednak można przewidzieć i możesz poprosić swoją chirurg o rysunek z Twoim prawdopodobnym profilem "po". Trudno to ocenić bez obejrzenia Twoich zdjęć. Mój przykład pokazuje, że mimo naprawy wady, rysy twarzy zmieniają się nieznacznie - a szkoda, bo wystająca broda średnio mi pasuje, ale zdążyłam się już do niej przyzwyczaić. Nos bez zmian. Z kolei Tula jest mocno niezadowolona ze swojej (zmienionej wlasnie) brody, a u MartyKamyk widać wyraźną zmianę (in plus!) właśnie w przypadku nosa. Co kraj, to obyczaj... różnie bywa.

Podsumowując - podaj więcej szczegółów, może wówczas lepiej doradzimy Ci w podjęciu decyzji :)

Pzdr, cześć,
AR
Pararam

2 pytania.

Postprzez Maagdaa » 14 czerwca 2012, godz. 23:36

hmmm więc tak jak mówisz. Miałam 2 propozycje od 2 różnych ortodontów.
1 lekarka nie bawiłaby się w operację i poprostu wyrwała 8ki z nadzieją że się zęby nałoża i zakamufluja pod wpływem aparatu
2 natomiast mówi że innej opcji nie bierze pod uwagę i nie chce jej sie nawet myśleć nad tym co wyrwać bo uważa że operacja jest najlepszym rozwiązaniem

zastanawiałam sie poprostu co będzie dla mnie korzystniejszym wyborem. Powiem tak, wada mi przeszkadza, nie lubię swojego profilu bo wkurza mnie że broda rzuca się w oczy.. jednak ... boję się konsekwencji i braku czucia jakie grozi... czuję się jakbym była między młotem i kowadłem .Już sama nie wiem co robić ,już mi nawet po glowie krążą myśli aby nic nie robić, żadnego aparatu i zostawić tak jak jest..

oto mój straszny profil,jak widzicie nie wygląda on ciekawie ://

http://imageshack.us/photo/my-images/713/62089905.jpg/
Ostatnio edytowano 14 czerwca 2012, godz. 23:51 przez Maagdaa, łącznie edytowano 1 raz
Maagdaa

2 pytania.

Postprzez kasztanowa » 14 czerwca 2012, godz. 23:44

Maagdaa napisał(a):oraz czy po operacji uwydatnia się nos? boję się że jak zrobię sobie brodę to wydam fortune na operację plastyczna nosa bo będzie wysunięty :/

Temat "nos po operacji" viewtopic.php?f=20&t=451 viewtopic.php?f=20&t=769 . Stosuj się do regulaminu jeśli chodzi o zakładanie tematów, zaakceptowałaś do przy rejestracji. ;) Następnym razem pamiętaj! Nie powtarzamy tematów, zawsze skorzystaj z wyszukiwarki lub poprzeglądaj ręcznie tytuły tematów (nie ma ich aż tak wiele), czy dany temat już był - w innym wypadku na forum będzie robił się bałagan, a nikt tego nie chce.
Ponadto w temacie zawieraj treść swojego wątku, z tytułu "2 pytania" nic nie wynika dla użytkowników, którzy będą czegoś szukać w przyszłości na forum.
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

2 pytania.

Postprzez Pararam » 14 czerwca 2012, godz. 23:50

Po pierwsze - nie pękaj.
Po drugie - oswój się z tym wszystkim. Nikt Cię nie pogania.
Po trzecie - poczytaj o tym, dowiedz się jak najwięcej. Poprzeglądaj to forum, pooglądaj youtube, poczytaj blogi, np. ten: http://progenia.blogspot.com/, zadawaj pytania. Wiedza da Ci siłę i sprawi, że poczujesz się bezpieczniej. Zobaczysz w krótkim czasie, że każdy z nas miał dokładnie takie same obawy, dokładnie takie same przeboje i wyboistą drogę przed sobą.

Propos chęci rzucenia wszystkiego w cholerę - zrób to tylko wówczas, gdy będziesz pewna, że droga do zdrowia zabierze Ci więcej szczęścia, niż może Ci dać efekt.

“If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude. Don't complain.”

Ryzyko jest zawsze, ale kto nie ryzykuje, ten... no właśnie :)
Pararam

2 pytania.

Postprzez Maagdaa » 14 czerwca 2012, godz. 23:52

kasztanowa dziękuję i przepraszam;)
Maagdaa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Progenia