Leczenie w Niemczech

Nie wiesz gdzie zadać pytanie? Twoje pytanie nie pasuje do żadnego z powyższych działów? Możesz je zadać tutaj.

Leczenie w Niemczech

Postprzez czikita » 7 stycznia 2015, godz. 22:38

Witam,

Może tak w skrócie, mieszkam obecnie w Niemczech, mam (przynajmniej tak mi się wydaję progenię) nie byłam jeszcze u żadnego lekarza ortodonty. Całe życie wstydzę się swojego uśmiechu. Chciałabym wreszcie coś z tym zrobić, ale tutaj w Niemczech. Od czego mam zacząć ? Zupełnie nie wiem na jakiej jest to zasadzie tu w Niemczech. Od jednych słyszę, że może być to zrefundowane przez AOK, a inni mówią, że koszt takiego aparatu wynosi do 5000 euro i bardziej opłaca się jeździć do Polski. Wspomnę, że mam 20 lat.

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże w tej sprawie, proszę o informację.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 8 stycznia 2015, godz. 13:15 przez czikita, łącznie edytowano 1 raz
czikita

Leczenie w Niemczech

Postprzez awzan » 8 stycznia 2015, godz. 01:56

Witaj :)
O Niemczech piszą m.in. w wątku założonym miliard lat temu przeze mnie, tam pewnie co nie co się dowiesz: dokonaj kliknięcia o, tutaj. Skontaktuj się z wjewjurą, jeśli sama nie odpowie w tym wątku, bo ze wszystkich niemieckich retrogeników (ogólnie osób z wadą) to ona jest najbardziej aktywna na forum :)
awzan

Leczenie w Niemczech

Postprzez wjewjura » 8 stycznia 2015, godz. 10:21

Witamy na forum :D no to jestes klebkiem szczescia ze mozesz leczyc sie w DE :mrgreen:
Ja dostalam namiar na dobrego orto od dentysty, od niego sie zaczelo.
Tu wszedzie cie pokieruja jak malucha za raczke ;-)

1 krok ortodonta, musi stwierdzic wade, odesle cie do chirurga do szpitala na konsultacje (mi polecono konkretny szpital czasem sie czeka nawet 2 miesiace ale tak jest w szpitalach, maja duzo pacjentow, jak zaloza ci kartoteke to bedzie szybciej ;-)

2 krok wracasz do orto, przygotowuje ci plan leczenia ktory musisz zaakceptowac i podpisac, ja dodatkowo wybrala inny aparat za ktory placilam sama, za standardowy metal placi kasa chorych,

3 krok ortodonta wysyla plan leczenia do AOK i czekasz pare tygodni na decyzje, ja najpierw dostalam list ze bede leczona, a drugi ze pokrywam 20% kosztow ortodonty, ktore po zakonczonyma leczeniu zostana zwrocone (% kosztow tez moze sie roznic, nie zawsze jest 20% czasem wiecej)
czyli wsumie nie placisz nic za ortodonte.

4 krok wiesz na czym stoisz, zaczynasz leczenie z drucikami, mnie raz na jakis czas odsylano na konsultacje do szpitala, chirurg i orto wspolpracowali razem, ale czestotliwosc spotkan zalezy od rodzaju wady.

Jak bedziesz przygotowana ortodontycznie, w szpitalu dostaniesz termin operacji (za operacje i pobyt urlopowy w szpitalu placi kasa chorych :lol: nie trzeba dlugo czekac bo oni wiedza od poczatku o Twoim istnieniu i na bierzaco aktualizuja kartoteke.

to tak w skrocie

Poczytaj moj dziennik ;-) jak masz pytania pisz na priv

p.s. Awzan moglbys ten watek nazwac leczenie w niemczech? pojawiaja sie od czasu do czasu rozne osoby z pytaniami, a to skroci poszukiwania :aparat:
wjewjura

Leczenie w Niemczech

Postprzez czikita » 8 stycznia 2015, godz. 15:52

O super, że ktoś się odezwał :love:

Wjewjura przeczytałam Twój cały dziennik leczenia i powiem szczerze, że troszkę się przeraziłam. Najbardziej przeraża mnie fakt, że będzie to tak długo trwało, no i oczywiście ta operacja, której na pewno potrzebuje ehh. Widzę, że nie tylko ja mam taki problem z moimi zębami, wcześniej myślałam, że jestem jedyną osobą z taką wadą, wszyscy dookoła mają takie ładne ząbki, a akurat musiało paść na mnie.. no ale cóż. Najbardziej dokucza mi ból skroni i dziąseł, więc w tym roku powiedziałam sobie STOP trzeba coś z tym zrobić, bo samo się nic nie wyprostuje.

Mam parę pytań, ale może lepiej napiszę tak publicznie, ewentualnie w przyszłości komuś się to przyda, a więc:

Czy dentysta w Niemczech jest bezpłatny, gdy mamy kartę AOK ? na jakiej jest to zasadzie ?
W jakich granicach wynosi koszt aparatu porcelanowego ? Chodzi mi konkretnie o górę, ze względów estetycznych.
Czy operacja jest w 100 % refundowana przez kasę chorych ?
Jak to jest z pracą, czy będę mogła tak często brać urlop na wizyty oraz na ewentualną operację ? Pisałaś, że bardzo długo dochodziłaś do siebie po operacji, więc też bardzo długo nie pracowałaś, nie był to żaden problem ?
Czy podliczałaś ile wyniósł Cię całkowity koszt leczenia ?

Mam tyle pytań.. Wybacz jeżeli pytania wydają się Tobie zbyt banalne, ale w Niemczech jestem dopiero od sierpnia i niezbyt się orientuje.

Dodam również, że mam duuży problem z ubezpieczeniem jak na razie, ponieważ właściwie od września czekam na kartę AOK :facepalm: ale to kwestia czasu. W najbliższym czasie chciałabym doprowadzić zęby do idealnego stanu przed pójściem do ortodonty.

Ale się rozpisałam, mam nadzieję, że chociaż trochę mi poradzisz :)
czikita

Leczenie w Niemczech

Postprzez wjewjura » 8 stycznia 2015, godz. 17:53

Czy dentysta w Niemczech jest bezpłatny, gdy mamy kartę AOK ? na jakiej jest to zasadzie ?

dentysta dziala w DE podobnie jak w PL, doplacasz za plomby, zalezy jaki masz duzy ubytek srednio jest to 50€ za plombe, musisz pamietac zeby chodzic systematycznie na coroczna kontrole, wtedy z czasem doplacasz mniej ( jesli nie dbasz o zeby i pojawisz sie z 3 dziurami zaplacisz slono) za leczenie kanalowe nie placilam nic, ale o tym ile musisz zaplacic zawsze cie poinformuja przed wykonaniem pracy, podpiszesz dokument i dostaniesz rachunek do domu, ja osobiscie uwazam ze dentysta w niemczech to cos fantastycznego i swietny sprzet, oczywiscie jak ktos przelicza na zl to mu drogo, ale wkoncu zarabiamy w innej walucie ;-)

W jakich granicach wynosi koszt aparatu porcelanowego ? Chodzi mi konkretnie o górę, ze względów estetycznych.

i tu moze byc niespodzianka, pytanie czy ortodonta pozwoli zalozyc ci na gore taki aparat (tu tyle ludzi nosi aparat ze niema sie co przejmowac) ja mialam inna wade i nie pozolono mi na ceramiczny na dole, za extra plan (aparat ceramiczny, dodatkowe wyciski, lepsze luki w aparacie, podklejany drucik po zdjeciu aparatu itd itp placilam ok 1500€, ale to brzmi tylko strasznie poniewaz rozlozyli mi to na raty na 3 lata i nie jest to zbyt obciazajace :mrgreen:

Czy operacja jest w 100 % refundowana przez kasę chorych ?

TAK :mrgreen: usuniecie plytek tez :!:

Jak to jest z pracą, czy będę mogła tak często brać urlop na wizyty oraz na ewentualną operację ? Pisałaś, że bardzo długo dochodziłaś do siebie po operacji, więc też bardzo długo nie pracowałaś, nie był to żaden problem ?

Jesli chodzi o wizyty u ortodonty, to zawzyczaj pracuja nawet do 18 i tu nie bylo problemu, srednio chodisz co 4-5 tygodni.
Kontrole przedoperacyjne w szpitalu hmm ja zawsze dlugo czekalam i wzasadzie caly dzien z glowy i trzeba brac wolne, ale jak poprosisz to dostaniesz zaswiadczenie ze bylas w szpitalu dla pracodawcy. Wizyt jest tylko kilka, juz nie pamietam ile ja mialam, ale u mnie tego bylo wiecej niz standardowo :lol:
Jesli masz normalnego pracodawce nie powinno byc problemu.
Pomysl ze masz jeszcze sredio 1,5 roku zanim sie przygotujesz do opracji i przebrniesz przez formalnosci na poczatku ;-)
Mi duuzo manewrowali szczekami, moze u Ciebie bedzie jednoszczekowa, tego sie dowiesz, to wszystko jest o tyle dobre, ze przez najwazniejsze konsultacje przechodzisz zanim zalozysz aparat, pozniej juz nie mozesz sie wycofac.
Po operacji bylam w domu 8 tygodni, pracuje na budowie i te 8 tyg kosci sie zrastaja. Ja sie staralam zoperowac w zimie, wtedy mamy przerwe w pracy. Generalnie po 4 tyg mozna pracowac ale za biurkiem.
Takie sa moje odczucia i ja sie czulam lepiej jak mialam pewnosc ze sie zroslo i nic mi sie nie stanie.
Nie moga cie zwolnic za to ze sie zoperujesz, ale jak zalozysz aparat i dowiesz sie wszystkiego powinnas mysle ze pare miesiecy przed operacja poinformowac pracodawce.

c.d.n.

--- 8 stycznia 2015, godz. 18:16 ---

Czy podliczałaś ile wyniósł Cię całkowity koszt leczenia ?
Postaram sie policzyc i wrzuce ;-)

Dodam również, że mam duuży problem z ubezpieczeniem jak na razie, ponieważ właściwie od września czekam na kartę AOK :facepalm: ale to kwestia czasu.

Na poczatku ta cala papierkologia trwa dosc dlugo, jak dostaniesz karte to bedziesz sie cieszyc ze takie cos istnieje ;-) poki niemasz karty powinnas miec zaswiadczenie ze jestes ubezpieczona i normalnie mozesz isc do lekarza

W najbliższym czasie chciałabym doprowadzić zęby do idealnego stanu przed pójściem do ortodonty.
Bardzo dobre podejscie, zrob przeglad, ponaprawiaj, zrob moze tez czyszczenie z piaskowaniem z tego co pamietam ok 70€

pisz pisz jeszcze nie bylo progeni po niemiecku, zrobimy watek z wszystkim co wazne ;-)

wiem ze moj dziennik chwilami jest przerazajacy, ale ogolnie rzecz biorac zrobilabym to drugi raz :facepalm: jesli masz problemy z bolem stawow i zebow to pierwszy pkt dla ktorego warto zaczac leczenie. Pozniej bedzie gorzej, a teraz masz najlepszy wiek zeby zrobic z tym porzadek. I nie mysl o leczeniu w PL, tu jest wszystko dobrze zorganizowane a na ewentualne koszta mozna sie przygotowac ;-)

w ktorej czesci DE mieszkasz?
wjewjura

Leczenie w Niemczech

Postprzez czikita » 8 stycznia 2015, godz. 18:43

Oj wielkie dzięki za odpowiedź :love: :love: :love:

W takim razie już wszystko wiem, więc wybiorę się najpierw do dentysty, zrobię przegląd i czyszczenie z piaskowaniem.

Słyszałam jeszcze o takim czymś jak dodatkowe ubezpieczenie na zęby w AOK dzięki któremu zwracają większość kosztów na zabiegi stomatologiczne, ale nie wiem czy jest to prawdą.. Może słyszałaś o tym ?

Mieszkam w Koblenz :cool:
czikita

Leczenie w Niemczech

Postprzez wjewjura » 8 stycznia 2015, godz. 19:09

te ubezpieczenia analizowalam i doszlam do wniosku ze to co oferuje kasa chorych jest wystarczajace ;-)

a jak przebrniesz przez cale leczenie to tez dojdziesz do wniosku ze opieka zdrowotna w DE jest genialna :lol:

KOSZTA:

na wlasne zyczenie dokladnie 1601,12 (44,48 € miesiecznie przez 3 lata)
tak jak pisalam za zwykly metalowy aparat nie placisz ;-)

plus 20% kosztow leczenia ortodontycznego, ktora ulega zwrotowi po zakonczonym leczeniu,
rachunek dostaje sie raz na kwartal, u mnie to wygladalo tak:
data - kwota w €
06.2012 - 14,65
07.2012- 161,72
10.2012 - 35,32
01.2013 - 34,77
04.2013 - 32,61
07.2013 - 12,48
10.2013 - 18,41
02.2014 - 17,05
04.2013 - 26,88
07.2014 - 60,44
10.2014 - 96,32
12.2013 - 9,15
na oko 500,00 € jak widac, rachunki sa rozne, to zalezy co bylo robione, wyciski, rtg. itp.

ja juz dobiegam do konca z leczeniem i pewnie jeszcze dostane 1 moze 2 rachunki a potem zwrot, ktory akurat pojdzie na implancik zabka ;)

mieszkasz w duzym miescie to i o dobrego lekarza nie bedzie trudno ;-)
bylam kiedys w Koblenz, ladne miasto a ja okolice Stuttgartu

a tutaj niemieckie forum: http://www.progenica.de/
pewnie znajdziesz lekarzy ze swojego miasta ;-)
wjewjura

Leczenie w Niemczech

Postprzez czikita » 8 stycznia 2015, godz. 20:05

Więc wychodzi na to, że nie ponosimy prawie kosztów, a mamy piękny uśmiech.. marzenie :shock:
zostaję w Niemczech na zawsze !! :mrgreen:

dziękuje za wszystko wjewjura, nawet nie wiesz jak bardzo mi pomogłaś :love: :love: może wreszcie moje marzenie się spełni, choć wiem, że najgorsze przede mną..

dzięki za linka :)
czikita

Leczenie w Niemczech

Postprzez wjewjura » 9 stycznia 2015, godz. 10:27

niema za co ;-)

nie najgorsze przed Toba tylko najlepsze :mrgreen: o operacji szybko sie zapomina ;-)
wjewjura

Leczenie w Niemczech

Postprzez czikita » 10 stycznia 2015, godz. 14:22

Hej, to znowu ja :mrgreen:

Mam pytanie dotyczące 8 zębów, a mianowicie chodzi mi o ich wyrwanie, bo jak to u mnie najczęściej zęby wyrosły- krzywo to i tak lewa dolna ósemka jest nie pokorna i wykrzywiona, że krzywa wieża w Pizie to przy niej pokuś.. i przez to ciężko mi cokolwiek jeść, a przy szczotkowaniu zębów już nie muszę wspominać jak muszę się nagimnastykować żeby ją dokładnie oczyścić :facepalm:

Wyrywać czy nie ? jak to jest tutaj z tymi ósemkami :?:
czikita

Następna strona

Powrót do Pytania ogólne