Operować czy darować

Nie wiesz gdzie zadać pytanie? Twoje pytanie nie pasuje do żadnego z powyższych działów? Możesz je zadać tutaj.

Operować czy darować

Postprzez afi » 5 marca 2017, godz. 18:24

tuptus napisał(a):dowiedzialam sie ze czeka mnie dwuszczekowa ja juz mialam nawet termin operacji wyliczenia wszystko.. a od poczatku mowilam ze nie zgadzam sie na dwuszczekowa.Mialam nadzieje ze bedzie jedno ,bo obydwaj chirurdzy mowili ze jednoszczekowa na poczatku po czym ortodontka zdecydowala ze dwuszczekowa po wyliczeniach. Zaluje ze tak wczesnie podjelam sie leczenia bez zastanowienia i sprawdzenia ,bo glupio wierzylam ze faktycznie na koncu leczenia widac jaka operacja a z tego co sie dowiedzialam to na poczatku leczenia powinno sie to wiedziec..

--- 5 marca 2017, godz. 12:35 ---

Mam zamiar tez isc do drugiego chirurga ale sama juz nie wiem czy chce sie operowac wczesniej zrobilabym to od kopa zreszta nie dziwie sie bo bardziej bylo widac progenie teraz juz mniej , jesli drugi chirurg powie ze dwuszczekowa to nawet nie mam sie co zastanawiac bo tego jestem pewna ze nie chce

Ale czy masz jakiś konkretny zarzut/obawę, z powodu których nie chcesz się zgodzić na tę operację, czy to tylko dla zasady - bo jesteś zaskoczona nową sytuacją. Jeśli faktycznie w pomiarach wychodzi, że dwuszczękowa będzie bardziej korzystna, to może warto pomyślec o przyszłości swoich SSŻ, zanim za parę lat wspomnisz, że odrzuciłaś tę możliwość.
Na konsultację do innego chirurga idź jak najprędzej, żebyś wiedziała na czym stoisz i ewentualnie mogła jeszcze działać w sprawie zmiany sposobu przygotowania, jeśli zabieg jednoszczękowy będzie wchodził w grę.
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

Operować czy darować

Postprzez Dusia » 5 marca 2017, godz. 23:43

Do: tuptus!
Niestety, ta wada się pogarsza z roku na rok, za chwilę mogą zacząć psuć Ci się zęby z powodu złego ścierania a w konsekwencji za 20, 25 lat - paradontoza i zdrowe ząbki Ci polecą (przykład - moja mama...). Mi się wada pogłębiła po wyrwaniu zęba (z powodu torbieli, które nierzadko powstają przy wadach zgryzu, a wtedy ząb do wywalenia i wszystko ci się rozjeżdża).
A skąd wiesz, czy za te naście lat operacje będą refundowane? Nie widzisz co się w kraju dzieje? Znowu planują reformę w służbie zdrowia bo im kasy na 500+ nie starcza... Ja zrobiłam dwuszczękową 8.02 i na razie nie żałuję a ból i niedogodności pooperacyjne da się wytrzymać (porównując do porodu to pikuś :lol: ). Ważne, żebyś wybrała dobry szpital z fachowcami, najlepiej z takimi, którzy współpracują z ortodontą.
Moja rada: nie bój się dwuszczękowej, skonsultuj się z innymi lekarzami i nie czekaj, bo nie ma na co :razz:
Życzę powodzenia :)
Rozpoznanie: Progenia, retrognacja, wychylenie zębów odc. przedniego szczęki i żuchwy
Aparat: góra od 6.2015, dół od 8.2015
Ortodonta: dr A. Pękala, Toruń
Operacja: 8.2.2017 WCM Opole, osteotomia szczęki typu Le Fort I z segmentalizacją-uwolnienie kości przysiecznej i żuchwy typu BSSO
Operator: dr R. Sadowski z zesp
Dusia

Operować czy darować

Postprzez tuptus » 6 marca 2017, godz. 22:03

wlasnie u mnie jakos na odwrot jest jak bylam mlodsza to bardziej bylo widac ,bo waskie usta mialam haha A ja zdecydowalam sie na operacje wylacznie ze wzgledow estetycznych dlatego mam obawy a dwuszczekowa kompletnie odpada ze wzgledu na zadarte nosy ,ktore sie robia po operacji wole miec wieksza zuchwe niz nos zadarty. A moj ojciec tez ma progenie i nie wypadly mu zeby ani nic ciotce to samo nie maja zadnych dolegliwosci

--- 6 marca 2017, godz. 22:05 ---

Jutro bede dzwonic do innego chirurga i zobacze co on powie na konsultacjach :D jak faktycznie dwuszczekowa to przynajmniej dylematu nie bede miala :lol:
tuptus

Operować czy darować

Postprzez bananagaard » 27 kwietnia 2017, godz. 19:42

Cześć wszystkim!

Na początek chciałam zaznaczyć, że wiem prawie tyle co nic o temacie, więc jeżeli piszę jakieś kompletne bzdury (w dodatku w gabinecie lekarskim dostaje jakiegoś paraliżu umysłowego) to proszę mnie informować. Chcę się doedukować.

Mam podobny dylemat, co założycielka tematu, czyli operować czy nie. Od małego dentyści podobno mówili mojej rodzicielce, że może być potrzebna operacja, aparat albo przynajmniej rwanie zębów, ale mama nie chciała mnie narażać na ból i stres. Wobec tego dzisiaj mam 23 lata i stosunkowo zdrowe zęby, ale za to progenię i odsłaniające się szyjki, co jest głównym powodem moich wizyt u dentysty. Ostatnio poinformowano mnie, że ze względu na tą progenię szyjki będą odsłaniać się jeszcze bardziej, a kiedyś zupełnie polecą mi od tego zęby. Przeraziłam się nie na żarty i poszłam na konsultacje do ortodontki. Prywatnie, w Warszawie.

Od razu zaznaczę, że nie jest to jakiś dramat, bo zęby dolne mam mniej więcej na tej samej linii co górne (nie wiem jak to będzie w mm), więc estetycznie to się jakoś broni. Przyzwyczaiłam się, ale nie powiem, że nie chciałabym zmienić swojego profilu. Ortodontka powiedziała, że mam dwie opcje - operacja albo leczenie kamuflażowe. Przy kamuflażowym dwa łuki, dwa i pół roku leczenia i sześć zębów do wyrwania (wszystkie ósemki i czwórki lub piątki obie). Operacja dwuszczękowa, jeżeli dobrze pamiętam. Pani doktor powiedziała, że operacja będzie kosztować 15 do 20 tysięcy i NIE jest refundowana na NFZ (a z tego co już wyczytałam na tym forum to jest, więc jak to w końcu jest?).

Teraz mam gigantyczną zagwozdkę co z tym faktem zrobić, bo wg pani doktor leczenie kamuflażowe może nie do końca rozwiązać problem, bo zęby i tak będą chciały wrócić do stanu poprzedniego (ktoś spotkał się z taką sytuacją?). W dodatku życiowo jestem trochę na rozdrożu, bo za około 2 miesiące najprawdopodobniej wyprowadzam się z Warszawy i przeprowadzam na dalsze studia za granicę (gdzie koszty takiej operacji są oczywiście o wiele wyższe, już sprawdzałam).
Wobez tego rozważałam leczenie w Szczecinie (bo to najbliżej mojego miasta rodzinnego) albo Poznaniu (jeżeli polecacie). Poza tym w ogóle nie do końca mam pojęcie jak można to zrealizować na NFZ - tak, jestem przypadkiem beznadziejnym jeżeli chodzi o lekarzy, leczenie i w ogóle medycynę.
Muszę iść do stomatologa na NFZ, ten daje mi skierowanie do ortodonty, a ten kieruje mnie na operacje? Czy NFZ refunduje ją w całości czy tylko część?

Z góry dziękuję każdemu dobremu człowiekowi, który zechciał przeczytać moje głupkowate wypociny i jeszcze odpowiedzieć. Bless you!

P.S. O co chodzi z tym zadartym nosem, o którym wspomina koleżanka powyżej?
bananagaard

Operować czy darować

Postprzez Radunia » 27 kwietnia 2017, godz. 20:36

Operacje progenii w Polsce SĄ refundowane, leczenie ortodontyczne nie.
Jeśli chodzi o procedurę, to ja polecam najpierw wybrać chirurga polecanego tutaj na forum (wizyta najczęściej prywatna, chociaż w kilku szpitalach można udać się na takie konsultacje na nfz, wtedy potrzebujesz skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni szczękowej), udać się do niego na konsultacje i poznać jego zdanie na temat "za i przeciw operacji w Twoim przypadku". Na wizycie można też zapytać o wskazanie ortodonty, który będzie mógł Cię przygotować do operacji. Następnie bez żadnych skierowań idziesz do ortodonty i ustalacie plan przygotowania do operacji. Całe leczenie ortodontyczne jest odpłatne. Jak będziesz gotowa do operacji, to idziesz jeszcze raz na konsultacje do chirurga i on wpisuje Cię na listę oczekujących na operację na NFZ.
Kamuflaż nie jest leczeniem wady, napisano tutaj mnóstwo zdań na temat minusów takiego zabiegu. Jeśli teraz masz problem z odsłoniętymi szyjkami, to tym bardziej kamuflaż jest złym pomysłem - problem będzie się pogłębiał, mówię to z własnego doświadczenia. Jeśli dodatkowo usuniesz 8 zdrowych zębów, to właściwie już możesz odkładać na jakieś zgrabne implanty na wczesną starość. ;)
Jeśli rozpoczniesz leczenie to czekają Cię wizyty co miesiąc u ortodonty, można też wybrać aparat samoligaturujący albo system Damona i wtedy wizyty są co 2 miesiące.
Operacja to kwestia kilku dni w szpitalu, nie warto wybierać byle jakiego szpitala koło domu, bo na te kilka dni można dojechać dalej, można ustawić termin operacji na wakacje, obojętnie -najważniejsze, żeby wybrać dobrego chirurga i dobry szpital. Ortodonta nie musi być z tego samego miasta co chirurg. Bardzo ważne, żeby miał doświadczenie w przygotowywaniu do operacji.

Edycja:
Aha, jeśli chodzi o refundację samej operacji - teoretycznie operacja jest w całości refundowana, ALE w niektórych szpitalach część kosztów przygotowania do operacji (poza ortodoncją - artykulacja, tomografie, płytki śródoperacyjne, badania) jest przerzucone na pacjenta. Te koszty są bardzo różne w zależności od szpitala - w niektórych to jest 0 zł, w innych nawet 3-4 tys. Tego też można dowiedzieć się na wizycie u chirurga.

Edycja 2: Zdarte nosy. :lol:
Przy wysuwaniu szczęki do przodu zmienia się także układ tkanek miękkich, np. czubek nosa lekko się unosi, łatwo to sobie wyobrazić, skoro wycofana do tej pory szczęka wędruje czasem nawet kilka mm do przodu. U każdego wygląda to inaczej, u każdego też inne są te przesunięcia. Generalnie kształt nosa może ulec delikatnej zmianie, moim zdaniem pooperacyjne noski są ładniejsze, nadają lżejszy i młodszy wygląd twarzy. Choć i tak w perspektywie poprawy proporcji całej twarzy zmiana nosa jest najmniej istotna, moim zdaniem oczywiście. ;)
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
Radunia

Operować czy darować

Postprzez bananagaard » 28 kwietnia 2017, godz. 15:43

Dziękuję ślicznie za tak obszerną i wyczerpującą odpowiedź! :)

Już chyba jestem trochę mądrzejsza, także niedługo zacznę na poważnie działać. :)
bananagaard

Operować czy darować

Postprzez Dusia » 2 maja 2017, godz. 07:24

Tuptus, o co co chodzi z tymi zadartymi nosami???
Ja mam nos zadarty, który PO operacji dwuszczękowej właśnie nieco mi się obniżył, wszyscy znajomi tak mówią. Wysunął się lekko do przodu ale koniuszek nieco opadł (minęły już prawie 3 m-ce od operacji). Był taki moment, jakieś 3 do 14 dni po zabiegu, że ten nos był rzeczywiście jak u świnki Pigi, ale dlatego, że silna opuchlizna policzków go podniosła. Poza tym, jak byłam na kontroli, to widziałam sporo osób po dwuszczękowej i nikt nie miał nosa zadartego. Może to w Opolu tak super robią, że nos jest normalny? :D
Rozpoznanie: Progenia, retrognacja, wychylenie zębów odc. przedniego szczęki i żuchwy
Aparat: góra od 6.2015, dół od 8.2015
Ortodonta: dr A. Pękala, Toruń
Operacja: 8.2.2017 WCM Opole, osteotomia szczęki typu Le Fort I z segmentalizacją-uwolnienie kości przysiecznej i żuchwy typu BSSO
Operator: dr R. Sadowski z zesp
Dusia

Operować czy darować

Postprzez dassa » 19 maja 2017, godz. 17:14

A wie ktoś czy nos po operacji retrogenii się jakoś zmienia? Cofnięta szczęka i wysunięta żuchwa ? :)- dla nosa opadniętego, z profilu sokoli :D
Pewnie napiszecie, że to kwestia indywidualna :) ?
Wada klasy II: retrogenia, uśmiech dziąsłowy
Ortodonta: Dr.Tarnawski, Katowice
Chirurg: Dr. Nowak, Wrocław
Operacja: Zielona Góra, marzec 2018
dassa

Operować czy darować

Postprzez Dominus Tenebrae » 19 maja 2017, godz. 20:47

dassa, u mnie nos sie poszerzyl
dziennik leczenia: http://www.progenia.org/viewtopic.php?f=9&t=2427

Rozpoznanie: Niedorozwój szczęki w w wymiarze podłużnym i pionowym + asymetria szczęki

Operacja: Zabieg w linii Lefort1 + poszerzenie i pogłębienie nozdrzy

Miejsce i termin:
USK Wrocław 15.11.2016r. dr Wojciech P.
Dominus Tenebrae
Moderator

Operować czy darować

Postprzez monia.mce » 20 maja 2017, godz. 17:06

Miałam operację dwuszczękową miesiąc temu. Nos przed operacją był jakby lekko opadnięty, dopiero teraz to widzę na starych zdjęciach. Po operacji nieco się poszerzył i podniósł. Jest bardziej zadarty ale bardzo mi się podoba, zrobił się zgrabniejszy ;)
monia.mce

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pytania ogólne