Zgryz otwarty - plany leczenia, kiedy jest operowalny?

Nie wiesz gdzie zadać pytanie? Twoje pytanie nie pasuje do żadnego z powyższych działów? Możesz je zadać tutaj.

Postprzez deemem96 » 4 sierpnia 2017, godz. 12:05

Pojde, napewno.
Tylko mam ostanie pytanie.
Konieczna bedzie zmiana aparatu? Jak bylo u was? ;>
deemem96

Postprzez misiaewusia » 4 sierpnia 2017, godz. 12:55

To już zależy... Ja nie zmieniałam ortodonty osobiście więc Ci nie doradzę.A jeżeli chodzi o chirurga to najszybciej będzie jak pójdziesz prywatnie, koszt ok. 200-300zł takiej konsultacji. Później możesz zawsze starać się o operację na NFZ.
aparat: dół - 01.2014, góra - 09. 2014
17.10.2014: poszerzenie szczęki /dystraktor/, Zielona Góra
04.2016: kortykotomia, Zielona Góra dr N
09.01.2017: osteotomia szczęki z segmentacją klinową w linii pośrodkowej
ortodonta: dr P. Fudalej chirurg: teraz dr W.
koszta leczenia: ok. 22000zł + 19000zł /operacja/
misiaewusia

Postprzez deemem96 » 4 sierpnia 2017, godz. 22:55

Przeszukuje całe forum, żeby miec jak najwiecej wiedzy zanim pojde do orto, żeby znowu mi czegos nie wcisnęla i trafilam na niezwykle ciekawe info w którymś z wątków. :D
Mianowicie niejaki BARTECZNY wrzucił pare postów, które daja do myslenia :

"
Być może ktoś będzie miał tendencje genetyczne do np.alergii ale nie do wady a alergia zablokuje mu prawidłowe funkcje nosa i będzie całe życie oddychać przez buzię i wtedy język opada na dolną szczękę(zamiast podtrzymywać górną i prowadzić ją do prawidłowego rozwoju), mięśnie przez otwartą buzię się rozciągają prowadząc do złego wzrostu żuchwy w dół + język na dole który jeszcze wypycha dolne zęby i BUM mamy gotowy niedorozwój szczęki i przerost żuchwy + long face czyli PROGENIE :).

Wystarczy oddychać przez nos i zadbać o prawidłową prace języka i żucia w okresie dorastania i wszystko było by cacy. Dlaczego nikt o tym nie mówi i dużo osób to bagatelizuje? A no bo interes się kręci, ortodonci , chirurdzy biorą gruby hajs za to że ustawią ci na siłe ząbki które i tak wrócą do swojego pierwotnego stanu, ewentualnie wrzucą dożywotni retainer który zatrzyma ci całkowity rozwój twarzy. "

.

"
Ogólnie operacja szczęk a szczególnie górnej typu lefort 1 nie jest idealnym rozwiązaniem chyba, że lefort 3 ale jest on mega ryzykowny i nie wiem czy ktoś w polsce by się podjął tego. Przy niedorozwoju górnej szczęki nie tylko szczęka jest niedorozwinięta a cała twarz czyli kości policzkowe, kości orbitralne, zapadnięty nos itd.

Dlaczego jest tak wielu nie zadowolonych pacjentów po operacjach? bo możemy się domyślić co się dzieje kiedy wysuniemy tylko szczękę a reszta jest zapadnięta, psują się całe proporcje powstaje tzw. efekt chomika.
Dlatego w alternatywie dla leforta 3 powinny być jakieś implanty albo materiały kościotwórcze (nawet w refundacji)by nadrobić proporcje reszty w stosunku do wysuniętej szczęki, ale czy są? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. :lol:

"

link : http://www.progenia.org/viewtopic.php?f ... 6&start=10

.

I teraz mam mętlik w głowie.
Zacznijmy od tego, że pojecia "leofort" znam od pol godziny z obrazkow google.
Jednak mimo wszystko zdecydowalam, że chce leczyc swoja wade operacjnie. Chce miec swiadomosc o moim leczeniu, nie bazowac na zaufaniu.
Czy kto kolwiek leczy tym schematem leofort 3? Dlaczego jest takie ryzyko? chodzi o nerwy twarzy ? Fakt, że to strefa " trójkąta śmierci " ?
Czy zgryzy otwarte mają jakieś podzialy? ( chodzi mi o to, że szczeka jest odpowiednio rozwinieta ale zle ustawiona, czy zawsze jest cos nie tak z jej wielkoscia, ze trzeba ja poszerzac ( hyrax rozkręcalam nieco ponad 10 razy ) ( co jest powodem tej wady ? - niedorozwinięcie szczęki? )
Od czego zalezy wyglad twarzy po operacji - od rozwiniecia szczeki? prawidlowego przygotowania przed ? Czy jest to indywidualne ( chodzi mi o ten syndrom chomika, ze zmienia sie kosci tylko przy leofort I, a nie tak jak idzie to w naturalnym wzroscie - leofort II i III.
Zwariuje :D Potrzebuje serio ogarnietego lekarza do konsultacji... Na priv dostalam naprawde ogrom informacji - zabieram sie za wasze dzienniczki. ale mam prosbe :D podzielcie sie swoimi spostrzezeniami co do swojego leczenia.

.

A teraz to juz wgl zwariowalam.
Wchodze na strone f.c i patrze na informacje - o zgryzie otwartym. Nie ma go w dziale chirurgi tylko ortodoncji.
To wkoncu leczy sie go aparatem czy aparatem z operacja...
http://www.face-clinic.home.pl/video/Li ... n_Bite.mp4
Ostatnio edytowano 5 sierpnia 2017, godz. 14:12 przez deemem96, łącznie edytowano 1 raz
deemem96

Postprzez soldiero » 5 sierpnia 2017, godz. 14:09

Wg mnie jest w tym prawda, że nieprawidłowa praca języka i oddychanie przez usta (z powodu np. przerośniętego 3go migdałka?) ma duży wpływ na rozwój twarzy i wady zgryzu, szczególnie podczas młodych lat, kiedy ta twarz się rozwija.

Gdzieś kiedyś znalazłem taki kanał na youtube 'Orthotropics" (prowdzą go ojciec z synem). Jak ktoś ma w miarę ogarnięty angielski to polecam obejrzeć chociaż parę filmików, mi to daje trochę do myślenia.

Ja przez cały życie miałem mega krótkie wędzidełko języka (praktycznie język był przyczepiony do dolnych dziąseł), przez co zamiast trzymać go bardziej wyżej (na podniebieniu) to cały czas leżał mi na dole, co spowodowało, że nie wykształciła mi się szczęka - musiałem mieć SARPE i dystraktor. Z tego co pamiętam to jako dziecko oddychałem raczej przez usta, spałem z otwartymi ustami (w sumie to nadal się budzę z otwartymi), co mogło mieć wpływ na to, że zamiast żuchwa rozwijać się do przodu to poszła w dół (podczas operacji miałem counterclockwise).

Nie twierdzę też iż zawsze wada powstaje w wyniku złej pracy języka czy oddychania przez usta, ale wydaje mi się, że u mnie akurat tak było bo nikt w rodzinie nie ma/nie miał żadnej wady gnatycznej (a często jest tak, że np. progenie się po prostu dziedziczy).

Aparat dół: 03.2015
Dystrakcja szczęki: 04.2015
Aparat góra: 05.2015
Dwuszczękowa + genio: 06.2017
soldiero

Postprzez deemem96 » 6 sierpnia 2017, godz. 01:18

Ja też otwieram tą jape jak śpie. Wgl najwygodniej mi z otwartą :D
Najbardziej mnie denerwuje, ze ludzie przez rysy twarzy odbieraja mnie jako osobe wiecznie zmeczona, naburmuszona itp itp.
Wydaje mi sie, że u mnie jest tylko zgryz otwarty bez progenii itp.
Może coś mam z bródką, że jest wysuniąta do przodu ( ogolnie broda jest najdluzszym odcinkiem mojej twarzy mniej wiecej o tyle o ile ten zgryz sie nie styka ciekawa jestem czy sam aparat to skróci )
Na czym polega operacja szczeki w przypadku samego zgryzu otwartego? I na czym polega przygotowanie ortodontyczne? Ustawia sie zeby idealnie w luku ?
Zrobilam ostry reaserch i m. in znalazlam wypowiedzi mojej orto ze zaleca sie operacje w przypadku głebszych zgryzow otwartych. Niejaki pan wypowiadal sie ze operacja zalezy od tego czy zgryz otwarty jest zebowy czy kostny ( o tym juz nic nie znalazlam )
Mimo wszystko umowie sie na konsultacje do jakiegos dr. Bo prawdą jest to, ze zaniedbalam to i poszlam tylko do jednej orto.
Byc moze moj przypadek wcale nie jest operacyjny, bo jak pisalam wyzej w polecanej przez was klinice f.c jest on w dziale z ortodoncją a nie chirurgią. Ale i tak mi sie uroilo, że mam usmiech dziąslowy ( nie taki jak u nich w animacji troche mniejszy )

moglabym Ciebie poprosic o zdjecia profilu twarzy jak to wygladalo? nawet na p.w :):):) Bo widze, ze miales operacje :)

To normalne ze szpara przy hyraxie nie jest po miedzy jedynkami? Tylko 3,4? i niesymetryczna?
deemem96

Poprzednia strona

Powrót do Pytania ogólne