Czy trzeba uzupełniać braki zębowe przed operacją?

Nie wiesz gdzie zadać pytanie? Twoje pytanie nie pasuje do żadnego z powyższych działów? Możesz je zadać tutaj.

Postprzez artur1234 » 15 kwietnia 2018, godz. 10:13

Witam,jak w tytule.Mam bez kilku dni 38 lat i dopiero teraz zbieram się do pozbycia tej wady.Już jako nastolatek traciłem stopniowo kolejne tylne zęby tak od szóstki w górę,przypomina to zamek błyskawiczny bo tam gdzie jest ząb u góry nie mam tego na dole i odwrotnie (chyba je dosłownie gniotłem bo traciłem stopniowo te na których obie się szczęki opierały) i teraz zagryzając mogę w zasadzie dolnymi zasłonić górne przednie jedynki i dwójki.Co w takim wypadku przed operacją?W ogóle jest taka możliwość?Raczej rozważam prywatnie,bo nie chcę czekać wieki choćbym miał na ulicy zarobić,i jeszcze co potem?Obawiam się zadrutowania,chociaż by z prozaicznej rzeczy,co gdy będę chciał połknąć jakąś tabletkę np.ibuprom jak będzie trzeba?Teoretycznie bez uzupełnienia braków problemu by nie było bo przez dziurę po nich(lewa góra 6,7,8 ) kaczka z jabłkami przeszła by bez trudu ;)
artur1234

Postprzez zaqwsx » 19 kwietnia 2018, godz. 09:33

Z zębami nie pomogę, bo sam miałem tylko wyrywane wszystkie ósemki na potrzeby operacji, ale co do zadrutowania i połykania tabletek - zależy od szpitala, ja akurat miałem wyciągi, czyli takie gumki, które się zaczepia o górny i dolny łuk aparatu, dzięki czemu masz związane zęby. I ja je musiałem raz-dwa razy dziennie sam zdejmować i zakładać nowe (ten moment można wykorzystać na zjedzenie czegoś łyżką zamiast strzykawką :D), a co do leków - w szpitalu wszystko podają dożylnie, po wypisie dostajesz receptę z lekami, które rozpuszczasz w szklance wody i bez problemu przechodzi wszystko nawet przy związanych zębach.
zaqwsx

Postprzez JohnDoe » 19 kwietnia 2018, godz. 12:22

Zależy jaka wada, jeśli czeka cię usztywnianie na czas zrastania kości, to potrzebne są do tego aparaty góra i dół. Alternatywa nie jest zbyt przyjemna i stosowana chyba tylko przy złamaniach (śruby w kościach, na których zaczepiane są usztywnienia), ale lekarzem nie jestem.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Postprzez Radunia » 19 kwietnia 2018, godz. 16:19

Ze swojego doświadczenia (most+korony, recesje, progenia) polecam wybrać się do jakiejś wielospecjalistycznej kliniki, w której przyjmuje ortodonta, który przygotowuje też do operacji, tak żeby poza tym ortodontą był tam też protetyk/implantolog, periodontolog. Pod okiem takiego ortodonty, który często jest w kontakcie z jakimś chirurgiem operującym, masz układany całościowy plan leczenia z ustaleniem co będzie robione jako pierwsze, drugie, trzecie, tymczasowe itd. Potem leczenie przebiega według tego planu i nie martwisz się, że jakimiś implantami skomplikowałeś plan operacji albo odwrotnie.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez Alex11 » 21 kwietnia 2018, godz. 11:11

gdzie w Polsce dobrze operują staw skroniowo- żuchwowy. Wczoraj dowiedziałam się że nie ma refundacji i koszt będzie ogromny.

--- 21 kwietnia 2018, godz. 12:11 ---

a gdzie jest dobra klinika???

--- 21 kwietnia 2018, godz. 12:12 ---

artur1234 napisał(a):Witam,jak w tytule.Mam bez kilku dni 38 lat i dopiero teraz zbieram się do pozbycia tej wady.Już jako nastolatek traciłem stopniowo kolejne tylne zęby tak od szóstki w górę,przypomina to zamek błyskawiczny bo tam gdzie jest ząb u góry nie mam tego na dole i odwrotnie (chyba je dosłownie gniotłem bo traciłem stopniowo te na których obie się szczęki opierały) i teraz zagryzając mogę w zasadzie dolnymi zasłonić górne przednie jedynki i dwójki.Co w takim wypadku przed operacją?W ogóle jest taka możliwość?Raczej rozważam prywatnie,bo nie chcę czekać wieki choćbym miał na ulicy zarobić,i jeszcze co potem?Obawiam się zadrutowania,chociaż by z prozaicznej rzeczy,co gdy będę chciał połknąć jakąś tabletkę np.ibuprom jak będzie trzeba?Teoretycznie bez uzupełnienia braków problemu by nie było bo przez dziurę po nich(lewa góra 6,7,8 ) kaczka z jabłkami przeszła by bez trudu ;)

gdzie robisz operację??
Alex11

Postprzez Radunia » 21 kwietnia 2018, godz. 12:41

Alex11 napisał(a):a gdzie jest dobra klinika???

We Wrocławiu są co najmniej 3 takie kliniki:
Limed na Ołtaszyńskiej, Orthosmile na Jaracza i Ortognatyka na rondzie Powstańców Śl.
W każdej z tych klinik jest ortodonta znający się na przygotowaniu do operacji i będący w kontakcie z chirurgiem oraz inni specjaliści od leczenia kanałowego, dziąseł, protetyki, implantów.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Powrót do Pytania ogólne