Modele/szyny

Plan operacji, jakie badania, co wziąć do szpitala? problemy zdrowotne itp.

Modele/szyny

Postprzez pepe12 » 28 maja 2017, godz. 16:02

Witam. Będę miał operację dwuszczękową na NFZ, chciałbym by ktoś kto przeszedł już zabieg opisał jak wygląda przygotowanie badań, modeli itd. Mam skierowanie do prywatnego gabinetu na RTG i tomografię. Mam również telefon do prywatnej pracowni protetycznej, zapewne aby wykonać "szynę" na podstawie wycisków. Nie wiem natomiast jak wygląda ta "szyna" i do czego służy. Poza tą szyną i wyciskami są potrzebne jeszcze jakieś inne fizyczne modele szczęki/głowy, czy reszta jest już tworzona w formie cyfrowej?
pepe12

Modele/szyny

Postprzez JohnDoe » 28 maja 2017, godz. 16:16

Przeszedłem jednoszczękową, ale przygotowanie wygląda podobnie:

Modele to zwykły wycisk w masie u góry i u dołu. Włożą ci łyżkę z taką masą do ust, dobrze przycisną, chwilę poczekasz i wyciągną już wycisk. Łyżka wygląda mniej więcej tak:

http://www.meditrans.pl/_new/img/6a9390d0_large.jpg

RTG i tomografia w sumie mówią same za siebie (powinieneś dostać skierowanie, lub przynajmniej wytyczne, jakie RTG i tomografię mają zrobić w gabinecie). To będzie największy koszt.

Jeśli chodzi o szynę, to będzie zapewne szyna, która ma za zadanie utrzymać zgryz w jednej pozycji, gdy będziesz miał związaną szczękę po operacji. Będziesz ją miał ułożoną między zębami, żeby zęby się nie przesuwały i wszystko prosto się zrastało.

Nie mogłem znaleźć zdjęcia takiej szyny, ale wygląda to mniej więcej tak:
http://prodent.pl/upl/images/nowe-rozne ... twarda.jpg

W moim przypadku robili osobne wyciski i na ich podstawie szynę.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Powrót do Przygotowanie do zabiegu