Opinia psychologa przed operacją

Plan operacji, jakie badania, co wziąć do szpitala? problemy zdrowotne itp.

Postprzez dorcia » 11 września 2013, godz. 21:22

novinka napisał(a):Skoro się jednak tyle lat męczy z tym i z np. wyśmiewaniem przez innych, nosi ten aparat to chyba logiczne, że jest się gotowym.

No właśnie nie do końca logiczne - przez te wszystkie lata mogło się wiele rzeczy skumulować i człowiek może pójść na operację z superwizją pooperacyjną, która niekoniecznie będzie taka jak w naszej głowie.
A to tylko jedna w wielu spraw, które powinny być przed zabiegiem poruszone.
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez novinka » 11 września 2013, godz. 21:37

A jednak mimo wszystko wiele osób nie musiało iść do psychologa. Takie rzeczy może równie dobrze powiedzieć chirurg. Komuś to w ogóle pomogło tutaj? Zmieniło ich myślenie? Bo z tego co widzę, większość odprawiona z kwitkiem, którego potrzebowali i tyle.
Progenia. Wada szczękowo-twarzowa kl. III z hipoplazją szczęki
07.11.2011 r. - założenie aparatu (góra i dół)
27.08.2013 r. - operacja dwuszczękowa, osteotomia szczęki, BSSO
21.07.2014 r. - usunięcie płytek i genioplastyka
08.09.2014 r. - zdjęcie aparatu (góra i dół) (?)
novinka

Postprzez dorcia » 11 września 2013, godz. 23:56

Sprawa konsultacji psychologicznej przed operacją została wdrożona niedawno przez chirurgów i nikt nie jest w stanie skontrolować czy pacjent faktycznie wychodzi z tej wizyty zadowolony czy nie, czy tylko dostaje do ręki papier bez słowa. Problemy zawsze istniały i będą istnieć. Nie uogólniam i nie twierdzę, że każdy potrzebuje takiego wsparcia, więc proszę, żeby nie generalizować w drugą stronę - że nikt takiej porady nie potrzebuje i nie potrzebował oraz, że wszyscy sobie świetnie dadzą radę ze zmianą, ze swoimi myślami, z obawami.
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez novinka » 12 września 2013, godz. 08:48

No skoro chirurdzy każą iść do psychologa to uważają, że coś takiego jest potrzebne ich pacjentom. Nie jestem lekarzem, trudno mi powiedzieć, czy wszyscy tego potrzebują, czy nie. Osobiście byłabym zła, gdybym musiała jeszcze latać do psychologa. Bo i tak miałam zawalone ostatnie tygodnie kardiologiem i ostatnimi przed operacją wizytami i chirurga.
Progenia. Wada szczękowo-twarzowa kl. III z hipoplazją szczęki
07.11.2011 r. - założenie aparatu (góra i dół)
27.08.2013 r. - operacja dwuszczękowa, osteotomia szczęki, BSSO
21.07.2014 r. - usunięcie płytek i genioplastyka
08.09.2014 r. - zdjęcie aparatu (góra i dół) (?)
novinka

Postprzez kinia951 » 7 grudnia 2014, godz. 14:18

orientuje się ktoś może jak długo jest ważna ta opinia ? :)
Aparat góra 01.2013, doł 02.2013
Operacja dwuszczękowa: 28 V 2015,
galeriahttps://plus.google.com/u/0/photos/118158206036881754602/albums/6166468985032487441
kinia951

Postprzez kasztanowa » 7 grudnia 2014, godz. 18:18

novinka napisał(a):No skoro chirurdzy każą iść do psychologa to uważają, że coś takiego jest potrzebne ich pacjentom. Nie jestem lekarzem, trudno mi powiedzieć, czy wszyscy tego potrzebują, czy nie. Osobiście byłabym zła, gdybym musiała jeszcze latać do psychologa. Bo i tak miałam zawalone ostatnie tygodnie kardiologiem i ostatnimi przed operacją wizytami i chirurga.

Myślę, że to jest wywnioskowane z wieloletniego doświadczenia chirurgów z pacjentami. Gdzieś już o tym wspominałam, że np. mój chirurg miał przypadek pacjenta, który wszystko niby rozumiał, a po operacji okazało się, że w ogóle nie "ogarniał" tego, że zmieniła mu się twarz i jakie są tego przyczyny... albo taki przypadek, który opisała dorcia - ktoś może mieć zbyt wielkie wizje życia, które zmieni się po operacji (a tak naprawdę, niekoniecznie musi się jakoś specjalnie zmienić). Jest też mnóstwo innych przypadków, z którymi chirurdzy musieli się zmierzyć, a jako że nie są psychologami, nie są w stanie (i nie powinni!) sami ocenić, kto potrzebuje przygotowania psychologicznego - w wielu przypadkach, i medycznych, i innych dziedzinach życia, powinno łączyć się umiejętności wielu ludzi i patrzeć na cały "projekt" interdyscyplinarnie - dodając do "projektu ortograntycznego" psychologa i ortodontę (niestety, w Polsce mamy ogólnie problem pracy w grupach, ale na szczęście się to zmienia).
Pamiętajmy, że zmienia nam się TWARZ, chyba najważniejsza część wyglądu, to, jak czujemy się we własnej skórze, to jak postrzegają nas inni albo... nie tak bardzo jak oczekujemy, co może doprowadzić choćby do depresji, gdy operacja nie okazała się rozwiązaniem problemu np. znalezienia męża po 30-stce (huehue, sama nie wiem czy do tego wieku znajdę xD).

Psychika jest niezwykle ważną częścią całego naszego zdrowia. To tak, jakbyś była zła, że musisz iść do kardiologa. Przecież niekoniecznie musi być coś złego z Twoim sercem, skoro nie masz objawów, ale bada się je w ramach bezpieczeństwa, bo możliwe, że ani chirurg, ani Ty nie wiecie, że masz jakieś objawy związane z tego typu chorobą. Pomyśl o tym :)
Ostatnio edytowano 8 grudnia 2014, godz. 14:02 przez kasztanowa, łącznie edytowano 1 raz
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Postprzez awzan » 8 grudnia 2014, godz. 11:32

kasztanowa napisał(a):Myślę, że to jest wywnioskowane z wieloletniego doświadczenia chirurgów z pacjentami.

Nie dziwię im się, nawet jako moderator na tym forum można dowiedzieć się sporo o ludziach, którzy piszą czasem na pw takie banialuki, że jeszcze przed leczeniem ortodontycznym powinni iść do psychologa, jak nie do kogoś o stopień naukowy wyżej. Potrafią atakować za to, że nie dojechali na wizytę na Borowską na czas i znowu muszą czekać :lol: Jakby to my opóźnialibyśmy pociągi :lol: Taki przykład. Jeden z wielu.

kasztanowa napisał(a):powinno łączyć się umiejętności wielu ludzi i patrzeć na cały "projekt" interdyscyplinarnie

Popieram w 100%

kasztanowa napisał(a):co może doprowadzić choćby do depresji, gdy operacja nie okazała się rozwiązaniem problemu np. znalezienia męża po 30-stce

Lub spełnienia zawodowego :D

kasztanowa napisał(a):Psychika jest niezwykle ważną częścią całego naszego zdrowia. To tak, jakbyś była zła, że musisz iść do kardiologa. Przecież niekoniecznie musi być coś złego z Twoim sercem, skoro nie masz objawów, ale bada się je w ramach bezpieczeństwa, bo możliwe, że ani chirurg, ani Ty nie wiesz, że masz jakieś objawy związane z tego typu chorobą.

Dobrze goda, polać jej :aparat:
awzan

Postprzez rywka » 8 grudnia 2014, godz. 15:21

awzan napisał(a):Nie dziwię im się, nawet jako moderator na tym forum można dowiedzieć się sporo o ludziach, którzy piszą czasem na pw takie banialuki, że jeszcze przed leczeniem ortodontycznym powinni iść do psychologa, jak nie do kogoś o stopień naukowy wyżej.

:love:
Nie tylko na pw :)
Szkieletowa wada zgryzu- zgryz otwarty, asymetria szczęki, klasa II szkieletowa,
Ortodonta dr A.M.
15.04.2013 operacja dwuszczękowa: osteotomia szczęki Le Fort I, obustronna strzałkowa osteotomia żuchwy BSSO, dr.W.
05.02.2014 zdjęcie aparatu
25.03.2014 wyjęcie płytek pooperacyjnych
rywka

Postprzez awzan » 8 grudnia 2014, godz. 17:25

rywka napisał(a):Nie tylko na pw

True ;-)
awzan

Postprzez bart1244 » 11 grudnia 2014, godz. 19:44

Gdzie w okolicach Wrocławia mogę uzyskać badania psychologiczne do operacji? Szpital wymaga, a ja nie mam pojęcia gdzie takie coś się robi. Na fundusz można się załapać?
bart1244

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przygotowanie do zabiegu