Oddawanie krwi

Plan operacji, jakie badania, co wziąć do szpitala? problemy zdrowotne itp.

Oddawanie krwi

Postprzez charonio » 11 sierpnia 2015, godz. 11:04

zazuu napisał(a):Nie ma obowiązku oddawania krwi na potrzeby operacji. Możesz oddać z własnej woli aby się zabezpieczyć, że w przypadku komplikacji dostaniesz swoją krew a nie z banku.

Temat o oddawaniu krwi już jest, więc przenoszę tam Twój post.

Niestety nie zawsze, teraz jak mamy wakacje i banki krwi ledwo co ciągną, bo to ludzie się urlopują, nie oddają krwi, wypadków coraz więcej, to krwi brakuje... W Internecie teraz jest sporo apeli by krew oddać, także zachęcam.
Co to oznacza dla nas? Otóż banki krwi oddają krew szpitalom tylko na wypadek ratowania życia, a oznacza to, że zaplanowane operacje w tym ortognatyczne są przekładane z braku krwi, chyba, że znajdzie się własnie kogoś, kto odda krew ze wskazaniem na daną osobę.
Co też mnie uraziło w tym poście, to nie ma czegoś takiego, jak oddanie z własnej woli, żeby się zabezpieczyć, nie pisz tak, bo jeszcze ktoś pójdzie do stacji krwiodawstwa, odda krew "od tak", osłabi się przed zabiegiem i potem będzie się czegoś domagał. Formalnie dostaje się wtedy od chirurga dokumenty, by oddać krew dla siebie, nawet są naklejki na jednostki krwi, by jej nikt przypadkiem nie pomylił, jednostka jest lepiej rejestrowana.
Nie chodzi tu też o "zabezpieczenie się" że dostanie się swoją krew, tylko dodatkowo z uwagi na fakt, że krew jest używana do celów leczniczych, przykładem jestem np. ja, oddałem dwie jednostki, podczas operacji straciłem mniej niż jednostkę i krew mi przytoczono tylko dla tego, by mnie wzmocnić, zwiększyć możliwości regeneracyjne, gdyby tego nie zrobiono krew zostałaby zniszczona, bo oddana była ze wskazaniem na mnie i nikt inny nie mógłby jej dostać.
olcia91 napisał(a):Hej,
otóż mam pytanie jak w tytule. Jeśli musiałabym oddać litr krwi do zabiegu... czy mógłby oddać ktoś dla mnie z taką samą grupą krwi?
Problem w tym, że mam wrodzoną lekką anemię (miałam kiedyś operację pod narkozą i nie przeszkadzało to w niczym, więc tym razem powinno także tak być), w dodatku ważę poniżej 50kg i jestem bardzo drobna. Nie ukrywam, że przy takim zabiegu bym chyba umarła od widoku krwi ^^
Mam "załatwionych" parę osób, które mogłyby się dla mnie poświęcić
Czy taka opcja jest możliwa? Jak myślicie?

Jak mniemam operację będziesz miała po wakacjach, to sytuacja w bankach krwi powinna się ustabilizować, tak wnioskuje, że skoro musisz oddać litr = dwie jednostki to raczej nie masz operacji planowanej za mniej niż 4-5 tygodni. Wtedy raczej wezmą krew już normalnie z banku, oczywiście miło by było, gdyby ktoś oddał ze wskazaniem na Ciebie, nawet nie musi być to ta sama grupa krwi, bank może ją podmienić, przed przytoczeniem i tak Ci zrobią próbę krzyżową, by mieć pewność, że wszystko jest ok.
Koniecznie poinformuj o tym chirurga, bo owszem najlepiej jest dostać własną krew, ale Ty skoro ważysz mniej niż 50 kg, to masz dyskwalifikację stałą, to za mało, oddanie pół litra krwi to dla Twojego ciała za duża strata. Chirurg zdecyduje, czy weźmie z banku, czy jednak będziesz musiała prosić znajomych. Dodatkowo radze przytyć, bo po operacji trochę się chudnie, także objadaj się... ;)
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

Poprzednia strona

Powrót do Przygotowanie do zabiegu