Rozważania estetyczne i psychospołeczne.

Plan operacji, jakie badania, co wziąć do szpitala? problemy zdrowotne itp.

Postprzez corpus » 22 stycznia 2011, godz. 02:02

Żywcem zerżnięte z podręcznika akademickiego :

" Ujemne oddziaływanie na dobrostan psychiczny i społeczny wynikające z istnienia zaburzeń twarzowo-zębowych jest dobrze udokumentowane. Wiadomym jest, że to właśnie z przyczyn estetycznych większość pacjentów poszukuje leczenia ortodontycznego. Ludzie, którzy wyglądają inaczej, są traktowani inaczej i jest to rodzaj upośledzenia społecznego. Leczenie, które ma na celu zlikwidowanie tej społecznej dyskryminacji nie może być traktowane wyłącznie jako leczenie kosmetyczne. Nie jest ani próżne, ani irracjonalne, aby pożądać poprawy wyglądu twarzy, gdy może to poprawić jakość życia społecznego.
Motywacja, co nie dziwi, jest jeszcze silniejsza u pacjentów, u których występują bardziej nasilone odchylenia od normy, wymagające zabiegów chirurgicznych. Jeżeli poprawa wyglądu twarzy stanowi główny cel leczenia, należy dodatkowo, oprócz zmian w zakresie kości szczęk i zębów, rozważyć w procesie planowania leczenia ewentualne zmiany dotyczące nosa i innych części miękkich twarzy możliwe do uzyskania na drodze chirurgii plastycznej. Połączenie zabiegów chirurgii ortognatycznej i chirurgii plastycznej w obrębie twarzoczaszki jest współczesną i całkowicie racjonalną tendencją".

Można się z tym nie zgadzać - w końcu to subiektywna ocena autorów podręcznika, ale zamieściłem to po to, by postarać się choć trochę zrozumieć osoby, poddające się "naszym" zabiegom głównie z pobudek estetycznych. A jest Ich na naszym forum coraz więcej :razz:
corpus

Postprzez Tula » 22 stycznia 2011, godz. 05:12

Święta prawda :)
aparat: I.2007 - VIII.2011
8.XII.2010 - operacja jednoszczękowa,
7.IV.2011 - operacja dwuszczękowa.
aparat: VI.2012 - ?
6.III.2013 - operacja jednoszczękowa.
Tula

Postprzez kasztanowa » 22 stycznia 2011, godz. 17:18

W sumie mało kto tego nie rozumie, wiadomo, ale cały problem polega na tym, jak tu przygotowywać niektóre osoby psychicznie do operacji ortognatycznej jeszcze przed operacją, która nie zawsze daje fenomenalne albo spodziewane wyniki (to wiele zależy od twarzy wyglądającej bez wady zgryzu), z czego wynikają rozczarowania? :| To jest najgorsze. Potem są pretensje do chirurga, itp...

corpus napisał(a):Jeżeli poprawa wyglądu twarzy stanowi główny cel leczenia, należy dodatkowo, oprócz zmian w zakresie kości szczęk i zębów, rozważyć w procesie planowania leczenia ewentualne zmiany dotyczące nosa i innych części miękkich twarzy możliwe do uzyskania na drodze chirurgii plastycznej.

Dokładnie, przy szerszych wymaganiach powinno się robić/łączyć również operację plastyczną, ortognatyczna nie załatwi całej sprawy (albo rzadko kiedy) i nikt nie powinien takiego czegoś oczekiwać ani się spodziewać.
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Postprzez seren » 23 stycznia 2011, godz. 06:56

Ja od dłuższego czasu (w sumie to chyba od roku) rozmyślałem nad tym, ze tak naprawdę każdy (!) pacjent przygotowywany do takiego zabiegu powinien odwiedzić psychologa. Dlaczego?
Dlatego, żeby przygotować się na to, że po operacji ma się w sumie zupełnie inny wygląd. By przygotować się na to, ze ewentualnie to co zobaczy dana osoba może jej się nie spodobać.
Ja przed operacją zrobiłem sobie wolne i sam psychicznie przygotowałem się rozważając każdą okoliczność. Dziś jestem już po operacji i choć trudno przyzwyczaić mi się do nowej twarzy (tylko ze względu na opuchliznę) to jestem bardzo zadowolony z rezultatu. Mimo, że po operacji mam wrażenie, ze mam większe czoło i uszy. Ale uważam, że ta operacja to była najlepsza rzecz jaka mnie do tej pory w życiu spotkała.
seren

Postprzez dorcia » 28 stycznia 2011, godz. 20:14

seren napisał(a):Dlatego, żeby przygotować się na to, że po operacji ma się w sumie zupełnie inny wygląd. By przygotować się na to, ze ewentualnie to co zobaczy dana osoba może jej się nie spodobać.
A ja nie myślałam nad tym, czy to co zobaczę w lustrze po operacji mi się spodoba - oczekiwań nie miałam żadnych i wiedziałam, że gorzej nie będzie. ;-)
Za to miałam sporą manię na temat tego, że znajomi mnie nie poznają i będą mnie inaczej traktować (przyznaję, że na pierwszym spotkaniu było troszkę nieswojo co tu dużo mówić..., ale to wszystko szybko minęło). Drugim moim problemem było niepoznawanie się na zdjęciach (nie widziałam się ani na tych po operacji ani już na tych przed, więc generalnie chyba nie istniałam jak to ujęła kasztanowa :mrgreen: ).
Trzeci problem, który jeszcze niedawno istniał: gdy przez przypadek spojrzałam z daleka na swoje odbicie w lustrze to musiałam jakąś część sekundy się zastanowić czy to ja.

Generalnie nie życzę nikomu takiego mętliku w głowie, ale każdy, u którego zmiana będzie duża musi się na to przygotować. :mrgreen:
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez monia wrocław » 31 sierpnia 2013, godz. 18:18

....
Ostatnio edytowano 18 września 2014, godz. 19:44 przez monia wrocław, łącznie edytowano 1 raz
monia wrocław

Postprzez dorcia » 31 sierpnia 2013, godz. 18:59

monia wrocław napisał(a):Priorytetem jest usuniecie wady zgryzu, a inne dobrodziejstwa wskazane, ale na kolejnych miejscach !

Myślę, że każdy sam powinien sobie ustalić hierarchię tym bardziej, że często owe "dobrodziejstwa" są ściśle połączone z usunięciem wady zgryzu.
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez monia wrocław » 31 sierpnia 2013, godz. 19:10

....
Ostatnio edytowano 18 września 2014, godz. 19:43 przez monia wrocław, łącznie edytowano 1 raz
monia wrocław

Postprzez alis94n » 2 marca 2014, godz. 23:51

Nie mam za dużej wady (progenia) i czytając to forum boję się, że mam za duże wyobrażenia i się rozczaruję potem :/ Operację jednoszczękową mam za dwa miesiące ( 25.04.14 ) i nie wiem co myśleć :?
alis94n

Postprzez monia wrocław » 3 marca 2014, godz. 07:57

....
Ostatnio edytowano 18 września 2014, godz. 19:44 przez monia wrocław, łącznie edytowano 1 raz
monia wrocław

Następna strona

Powrót do Przygotowanie do zabiegu