Czyszczenie zębów przed operacją

Plan operacji, jakie badania, co wziąć do szpitala? problemy zdrowotne itp.

Postprzez ibis » 23 lipca 2012, godz. 12:41

Zakładam nowy wątek, bo akurat nie znalazłam nic na ten temat. Czy lekarz kazał Wam zrobić przed operacją czyszczenie zębów (mam na myśli piaskowanie/scaling)? Jeśli tak, to na ile przed samą operacją? Zabieg mam wyznaczony na 3 października, a ostatnią wizytę u ortodonty, kiedy to założy mi specjalne druty z haczykami do operacji, na 24 września. Zastanawiam się czy czyszczenie da się dobrze zrobić w tych specjalnych operacyjnych drutach? Czy może powinnam pójść na czyszczenie przed ich założeniem. Tylko czy to nie będzie za wcześnie? Przez tydzień coś się tam jeszcze osadzi.
Wada: tyłozgryz (retrognacja) i uśmiech dziąsłowy, lekka asymetria
Aparat: góra i dół od września 2011
Operacja: dwuszczękowa Le Fort I, BSSO + nos (prostowanie przegrody), 3 października 2012
Koszty: 7000 EUR leczenie ortodontyczne + 1750 EUR tzw. asysta chirurga, operacja na kasę chorych
ibis

Postprzez charonio » 23 lipca 2012, godz. 13:03

Nic takiego się nie robi, co najwyżej zęby czyścić po operacji, jakiś miesiąc, czy dwa. Po operacji trudno zęby domyć, używa się wielu płukanek i zbiera się brzydki zółty osad, teraz porządne mycie szczoteczką jest wystarczające.
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

Postprzez Renesens » 23 lipca 2012, godz. 13:10

ibis, w zależności od potrzeb.. jeśli zauważasz u siebie osad czy kamień to przejdź się na początku września. Przez miesiąc nie nagromadzi się nie wiadomo ile (ja robiłam sobie scaling na początku maja i jeszcze nic mi się nie osadziło ;) ).

ibis napisał(a):Zastanawiam się czy czyszczenie da się dobrze zrobić w tych specjalnych operacyjnych drutach? Czy może powinnam pójść na czyszczenie przed ich założeniem.
w aparacie w ogóle jest ciężko wypiaskować czy wypolerować, więc jak chcesz iść to lepiej przed założeniem kobayashi. Poza tym po zabiegach higienizacyjnych dziąsła są lekko podrażnione, więc to też powinno Cie skłonić do tego by udać się na czyszczenie wcześniej.
"Opublikowanie przez Angle'a w 1890 r. klasyfikacji wad zgryzu było ważnym krokiem w rozwoju ortodoncji. Poza wyodrębnieniem zasadniczych typów wad zgryzu została podana po raz pierwszy precyzyjna i prosta definicja prawidłowej okluzji naturalnego uzębienia."
Renesens

Postprzez ibis » 23 lipca 2012, godz. 13:45

Dzięki za odpowiedzi! Spytałam, bo asystentka mojej orto, która mi ostatnio nitki zmieniała (noszę takie przezroczyste nitki do zamykania luk) coś tam napomknęła o czyszczeniu przed operacją. Myślałam, że to się standardowo robi, może ze względu na ewentualne bakterie, ale pewnie chodziło jej tylko o wyciągnięcie kasy, skoro krótko po operacji będzie to samo albo i, jak pisze Charonio, gorzej... Nie mam niewiadomo jakiego osadu w tej chwili, ale wiadomo, koło kleju przy zamkach jest takie jakby niedomyte, mimo starannego szorowania.
Wada: tyłozgryz (retrognacja) i uśmiech dziąsłowy, lekka asymetria
Aparat: góra i dół od września 2011
Operacja: dwuszczękowa Le Fort I, BSSO + nos (prostowanie przegrody), 3 października 2012
Koszty: 7000 EUR leczenie ortodontyczne + 1750 EUR tzw. asysta chirurga, operacja na kasę chorych
ibis

Postprzez mada » 1 sierpnia 2012, godz. 11:42

Mi wyczyscili podczas operacji, tzn przed ale jak już spałam. Tak mi się przynajmniej wydaje :)
mada

Postprzez wiall » 1 sierpnia 2012, godz. 12:02

mi piaskowali jakies 3 tyg przed operacja. Teraz sie zastanawiam po co, bo po tygodniu niemycia zebow, tylko plukania Chlorhexamedem, na wszystkich zebach jest brzydki, zoltawy kamien...

I tutaj pytanie: wie ktos kiedy mozna usunac kamien PO zabiegu? Bo chyba z podraznionymi dziaslami nie szybko?
wiall

Postprzez Renesens » 2 sierpnia 2012, godz. 23:46

wiall napisał(a):zoltawy kamien...
kamień czy osad?
Żółte przebarwienia wynikają z właściwości chlorheksydyny.. jak przestaniesz ją stosować i umyjesz porządnie zęby to powinno zniknąć.

To tak samo jak ze sprzątaniem w domu.. po co sprzątać skoro i tak zaraz kurz osiądzie? skoro talerze i tak będą brudne, a na podłogę spadnie kilka okruszków..

wiall napisał(a):wie ktos kiedy mozna usunac kamien PO zabiegu? Bo chyba z podraznionymi dziaslami nie szybko?
obstawiam, że wtedy kiedy da radę otworzyć dość szeroko buzię, na tyle by móc włożyć narzędzia :]
"Opublikowanie przez Angle'a w 1890 r. klasyfikacji wad zgryzu było ważnym krokiem w rozwoju ortodoncji. Poza wyodrębnieniem zasadniczych typów wad zgryzu została podana po raz pierwszy precyzyjna i prosta definicja prawidłowej okluzji naturalnego uzębienia."
Renesens

Postprzez wiall » 3 sierpnia 2012, godz. 08:46

Renesens napisał(a):kamień czy osad?
Żółte przebarwienia wynikają z właściwości chlorheksydyny.. jak przestaniesz ją stosować i umyjesz porządnie zęby to powinno zniknąć.

Zawsze mialam problem z odroznieniem tych dwoch, wiem tylko ze kamien jest grozniejszy dla uzebienia :)
Chlorhexamed przestalam stosowac po 10 dniach, a zolte smugi pod klamrami pozostaly! Probowalam nawet przeciagnac po nich szczoteczka elektryczna, i nic. A ja juz na ta moja paszcze patrzec nie moge, stad bylo pytanie. Co do otworzenia buzi wystarczajaco szeroko - sadze zatem ze nie szybko wypiaskuje :/ na razie otwieram na jeden palec
wiall

Postprzez monia wrocław » 1 września 2013, godz. 07:54

...
Ostatnio edytowano 3 lipca 2014, godz. 23:44 przez monia wrocław, łącznie edytowano 1 raz
monia wrocław

Postprzez nik » 1 września 2013, godz. 10:03

Ja bym chyba wolał Meridol :razz:
nik

Następna strona

Powrót do Przygotowanie do zabiegu