Otwieranie buzi i gryzienie po operacji.

Rekonwalescencja, efekty, skutki uboczne itp.

Postprzez pani.Ka » 31 stycznia 2016, godz. 23:14

Minęło ponad pół roku od operacji, a ja nadal otwieram usta tylko na szerokość dwóch palców :( Zjedzenie banana, burgera, czy czegokolwiek większego jest nie lada wyzwaniem. Czy powinnam się zacząć martwić?
Staram się ćwiczyć, ale często kończy się to zajadami w kącikach ust i bólem całej żuchwy
Tyłożuchwie/retrogenia

24.10.2013 - zabieg SARME (F-C - dr W)
20.07.2015 - operacja jednoszczękowa (F-C - dr W)
09.06.2016 - usunięcie płytek (Lindleya)
14.01.2014 - 31.03.2016 (łuk dolny)
10.03.2014 - 16.08.2016 (łuk górny)
pani.Ka

Postprzez MaryA » 1 lutego 2016, godz. 09:23

Co na to Twój chirurg?
Ja jestem prawie 4 miesiące po operacji dwuszczękowej progenii i otwieram na 3,5 palca, jak się "rozgrzeję" to na 4, być może powinnaś pójść do fizjoterapeuty - pokaże Ci jak prawidłowo wykonać ćwiczenia i w jaki sposób można rozciągać staw SŻ. Tu na forum też są jakieś opisy tego, co można zrobić - korek od wina, ziewanie itd.
Smaruj usta maścią alantan, wygoi skórę, zajady to nie tylko z winy ćwiczeń bo wynikają też z niedoboru witamin lub ogólnego osłabienia
MaryA

Postprzez pani.Ka » 1 lutego 2016, godz. 10:20

MaryA napisał(a):Co na to Twój chirurg?

Każe ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
W lutym mam wizytę związaną z usuwaniem płytek, podpytam więc czy powinnam zacząć się niepokoić i ewentualnie umówić na wizytę u fizjoterapeuty.
Tyłożuchwie/retrogenia

24.10.2013 - zabieg SARME (F-C - dr W)
20.07.2015 - operacja jednoszczękowa (F-C - dr W)
09.06.2016 - usunięcie płytek (Lindleya)
14.01.2014 - 31.03.2016 (łuk dolny)
10.03.2014 - 16.08.2016 (łuk górny)
pani.Ka

Postprzez MaryA » 1 lutego 2016, godz. 11:33

Każe ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć

Bo to w sumie podstawa, ale zdaję sobie sprawę z tego, że czasem te ćwiczenia trzeba wspomóc, ja sumiennie wykonywałam wszystkie ćwiczenia, do granicy bólu, po wizytach u fizjo i tych ćwiczeniach z dnia na dzień coraz szerzej otwierałam buzię, mnie też pomaga śpiewanie - bo trzeba otwierać buzię, a jakoś podczas śpiewu się to mniej odczuwa :)
MaryA

Postprzez itam94 » 23 lutego 2016, godz. 00:09

Ważne jest żeby podjąć się rehabilitacji po operacji. Im wcześniej się zacznie, tym szybciej wróci się do normy. Ja zacząłem odwiedzać rehabilitanta 4 tygodnie po operacji i wystarczyły 4 wizyty(3 co tydzień, ostatnia po dwóch tygodniach) aby wszystko jako tako powróciło na swoje miejsce. Oczywiście ćwiczyłem dużo w domu, ale fizjoterapeuta zawsze sprawdzi czy wykonujesz zadania poprawnie i sam trochę Ci porozciąga mięśnie. ;-)
itam94

Postprzez ailatan99 » 30 sierpnia 2016, godz. 09:10

HEY, jestem 4 tygodnie po operacji jednoszczekowej. Po dwóch tygodniach pozwolono mi ściągać gumki do jedzenia i picia ale nadal je noszę. Obecnie , otwieram buzie na 2 cm, Podczas ćwiczeń, które kazał robić chirurg strasznie boli mnie prawy staw, na tyle mocno,że jestem w stanie wytrzymać tylko kilka sekund z szerokim rozwarciem, ból promieniuje również na ucho, generalnie od tygodnia ćwiczę,ale nie ma żadnych efektów, buzie otwieram nadal tylko na 2 cm, Czy Wy też tak mieliście?
Wybieram się do chirurga za tydzień na kontrole,ale zastanawiam się czy to jest zwykły objaw i czy muszę się po prostu uzbroić w cierpliwość i ćwiczyć dalej mimo bólu czy zacząć się niepokoić, dodam,że po lewej stronie czuje tylko lekki dyskomfort podczas otwierania. ;-)
ailatan99

Postprzez klara125 » 30 sierpnia 2016, godz. 10:32

Hej. Ja miałam operację dwuszczękową w marcu. Chodziłąm do fizjoterapeuty i robiłam ćwiczenia. Też mnie bolał prawy ssż. Na początku fizjoterapeuta powiedział, że to normalne, ale później okazało się, że wypadł mi krążek stawowo-żuchwowy. Poszłam do chirurga, on potwierdził, że to krążek, skierował mnie do ortodonty, a ortodonta do specjalisty od ssż. Dostałam specjalne ćwiczenia i krążek wrócił na swoje miejsce ;) Powiedz o tym swojemu chirurgowi, jak będziesz na kontroli ;)
dziennik leczenia: viewtopic.php?f=9&t=2333
Wada:Retrogenia, Prognatyzm
Aparat: grudzień 2014r.(góra) styczeń 2015r.(dół)
Operacja: Dwuszczękowa
Termin: 09.03.2016r. WAM,Łódź
Ortodonta: P.Machała
Chirurg: M.Kozakiewicz
Zdjęcie aparatów 05.10.2016r.
Wyjęcie płytek: 13.03.2017r.
klara125

Postprzez alicja » 3 maja 2018, godz. 12:17

Co do otwierania buzi - czy jak jestem 1,5 roku po operacji a buzię otwieram na około 2 czasem 2,5 palca to jest to świadectwem tego, że coś poszło nie tak czy też jeden ze skutków ubocznych operacji, z których należy sobie zdawać sprawę?
Przyznam, że ciężko normalnie funkcjonować z taką przypadłością. Chodziłam na rehabilitację, zafundowałam sobie botox mięśni żuchwy i dalej to samo...
alicja

Postprzez Radunia » 3 maja 2018, godz. 15:56

Zacznę od tego, że zastanawia mnie ta miara w "palcach", bo przecież każdy ma innej grubości paluchy i u jednego 2 palce to będą 2 cm, a u innego 4 cm. :lol: Ja paluchom nie ufam i mierzę w milimetrach. :razz:

Tak zdalnie bardzo trudno stwierdzić, jaka jest przyczyna u Ciebie. Mnie chirurg kazał ćwiczyć otwieranie paszczy przy pomocy paluchów od drugiego tygodnia po operacji, mam to robić z wyczuciem, ale starać się pokonywać opór i faktycznie to działa. Jeśli nie ćwiczyłaś, to może zwyczajnie mięśnie i stawy zastały się. Mogło też dojść do uszkodzenia stawu albo mięśni, ale tego nikt tutaj nie stwierdzi, musiałabyś skonsultować się z lekarzem. Nie trać czasu, tylko zrób usg stawu i umów się do chirurga, niech specjaliści szukają przyczyny.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez meganka1 » 4 maja 2018, godz. 09:57

Ja jestem 5 lat po operacji. Otwieram góra na dwa palce bez bólu, potem już boli strzela itp ( moje palce są szczuplutkie). To nie jest normalne wg wszystkich pozostałych chirurgów oprócz mojego, który to mocno lekceważył. Jeden ze stawów bardzo mocno po operacji mi strzelał i bolał, żuchwę wysuwałam baardzo asymetrycznie- mój chirurg twierdził, że to normalne. Zrobiłam wszystko co mi zalecono: masę ćwiczeń przez te lata i botoks w stawy- efektu żadnego. Badanie u innego chirurga pokazało bardzo poważną przyczynę tego strzelania i blokady otwierania buzi. Obecnie jestem przygotowywana do poważnej operacji naprawczej . Nie można wariować, gdy minęło niewiele czasu, ale lekceważyć też nie można. Kiedyś napisałam i to podtrzymuję- lepiej wyjść na idiotę w oczach sławnego chirurga niż zostać kaleką. Naprawdę dużo przeszłam- panika czy lekceważenie nic nie pomoże- trzeba działać jeśli dzieje się coś niedobrego- a minęło dużo czasu, wystarczająco dużo by stwierdzić, że same ćwiczenia i czekanie niewiele zmieniają.Wszystkim powodzenia życzę:)
meganka1

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Po zabiegu