Czy wada może wrócić po operacji?

Rekonwalescencja, efekty, skutki uboczne itp.

Postprzez niestetyprogenia » 2 listopada 2015, godz. 19:26

Od jakiegos czasu wydaje mi się, że delikatnie wysunęła mi się broda. Czy to możliwe? Miałam roku temu operacje dwuszczekową plus genioplastyke. Aparat zdjęłam na poczatku lipca. Ortodontka po operacji powiedziała, że moja wada może probować wracać, czyli żuchwa/broda może chcieć mi się wysunąc do przodu, co prawda w trakcie noszenia aparatu nic takiego się nie wydarzyło, ale teraz zauważam, że jakbym miała tą bródke delikatnie wysunietą w przód. Jej kształt jakby nie był taki idealny jak kiedys, nie wiem czy to moje wrażenie czy naparwde coś mi się tam może przesunąc? Niby lekarz nic takiego nie mówił, tylko ortodonta raz.Jeśli ktoś coś wie, to proszę o info.
niestetyprogenia

Postprzez awzan » 2 listopada 2015, godz. 19:29

Ale widzisz różnicę między zdjęciami a obecnym stanem, czy może jesteś trochę przewrażliwiona przez to co usłyszałaś? Wada może wracać, o tym było gdzieś na forum.
awzan

Postprzez niestetyprogenia » 2 listopada 2015, godz. 19:40

Oczywiście nie robiłam jeszcze żadnych zdjęc rentgenowskich. Na zwykłych zdjęciach też tego jakoś wyraźnie nie widze. Pewnie troche jestem przwrażliwiona. Pójde do lekarza i skontroluje to. A gdyby coś takiego sie działo, to leczy sie to aparatem czy znów operacyjnie? W sumie w lipcu zdjęłam aparat, wiec nawet jesli to pewnie dużo się tam nie przesunęło.Probowałam znaleźć taki temat na forum, ale nie mogłam.

-- 2 listopada 2015, godz. 21:31 --

ktoś coś podpowie odnosnie leczenia? mam nadzieje, że jedynym rozwiązaniem nie jest powtórna operacja?
niestetyprogenia

Postprzez niestetyprogenia » 3 listopada 2015, godz. 11:19

tak tylko że ja miałam równy zgryz nawet kiedy miałam wade...wiec nie wiem czy tak zauważyłabym to na zębach. Ja miałam właściwie tylko brode wysuniętą w przód. I niestety znów zauważam, że ona się chyba wysunęła... Czy rozwiązaniem jest tylko powtórne zoperowanie się? Czy może pomóc aparat? Oczywiscie wiem, że może to być moje wrażenie, ale jesli nie. Tylko operacja wchodzi w gre?
niestetyprogenia

Postprzez Ktoś » 5 listopada 2015, godz. 21:58

Też mam czasem wrażenie, że zęby uciekają mi do przodu, no cóż pożyjemy zobaczymy...
Wada: progenia
Aparat: 02.09.2013 (góra), 19.12.2013 (dół)
Operacja dwuszczękowa: 13.12.2014
Usunięcie zespolenia: 13.04.2016
Orto: dr F.
Chirurg: Dr M. & Z. & O.
Ktoś

Postprzez Siska25 » 5 grudnia 2015, godz. 11:44

a ja mam czasem tak, ze zeby dolne "obijaja" mi sie o gorne,jakby miesnie je pchaly znow na swoje dawne progeniczne miejsce,strasznie mnie to niepokoilo ale teraz staram sie juz tak tym nie przejmowac bo przeciez ich ustawienie jest ok. Co do wygladu-u mnie prawie 3 lata po tez juz nie jest tak super fajnie,troche moje rysy znow sie wyostrzyly a mialam tylko jednoszczekowa i genio...ale zyje si edalej :mrgreen: jak to naipsala elala "znow lekko przypominam Habsburgów" :]

operacje mialas rok temu,opuchlizna zeszla,rysy sie wyostrzyly-to wszystko,najwyzej zrob sobie jeszcze raz genio :)
Siska25

Postprzez niestetyprogenia » 25 stycznia 2016, godz. 11:31

Pisałam już jakiś czas temu odnośnie tego, że odnosze wrażenie, że moja dolna szczęka się wysunęła w przód.I teraz rok i 3 miesiące po operacji już jestem pewna, że tak. Faktycznie rysy twarzy się wyostrzyły... Zastanawiam się tylko czy te n proces będzie cały czas postępował?Bo jeszcze jakieś 2 miesiące temu widziałam własnie, że coś się w mojej twarzy dzieje, że coś się zmiania, ale to była jeszcze na tyle delikatna na zmiana, że nawet nie byłam jej pewna. Dziś kolejne 3 miesiące później widzę, że ten proces cały czas postępuje, już ewidentnie widzę wysunietą brode i jakby całą dolną szczęke. Szczerze mówiąc jestem tym zaskoczona, bo nikt mi przed operacją nie mówił, że ta wada jakby wraca... Oczywiscie wiem, że nie wróci w takim stopniu jak przed operacją, ale jednak dla mnie jest to zauważalne, podejrzewam, że dla wielu innych osób też. Zmiana w całym wyglądzie twarzy na przestrzeni ponad roku uważam, że jest znaczna... Wiedziałam, że twarz się kształtuje jeszcze na około roku po operacji, ale nie sądziłam, że są to tak znaczące zmiany... Ja nie miałam tak dużej wady, moja wada byla właściwie natury estetycznej plus faktycznie ścierały mi się zęby, dlatego kiedy teraz widzę ile dawnych rysów twarzy wrócilo, to jakoś mnie to strasznie irytuje.Rozmawiałam z lekarzem, powiedzial, że widzi zmiane w rysach twarzy, ale że tak jest ok i że on nie podjałby się juz niczego więcej przy tych szczękach. Nie rozmawiałam z ortodontą, zastanawiam się czy można ewentualnie zalożyć znow aparat i wsunąć trochę tą dolną szczęke?Ale pewnie nie... Kurcze niby jest lepiej, ale jednak to zupełnie nie to co było jakieś 6,9 miesięcy po operacji. Czy myślicie, że palenie papierosów może miec wpływ na to, że ta zuchwa wysuwa się w przód czy to bez znaczenia?

-- 25 stycznia 2016, godz. 11:36 --

I jeszcze pytanie do osób, które są dłużej po operacji no wlaśnie czy ta wada cały czas wraca, tzn więcej jest jej po roku, więcej po dwóch latach itd czy ona się w pewnym momencie zatrzymuje?
niestetyprogenia

Postprzez afi » 25 stycznia 2016, godz. 12:02

Moim zdaniem należałoby się przejść do ortodonty, zrobić wyciski i porządnie ocenić, co się zmieniło. I jak bardzo. W przypadku powrotów wady po operacji, za to wszystko odpowiadają w większości przypadków mięśnie, ewentualnie zła praca języka.
Nie wiem na ile stan się pogarsza, czy w jakim tempie to się dzieje, bo jest to raczej sprawa osobnicza. Ale jeśli Twoją uwagę zwróciły jakieś nieprawidłowości, już jakiś czas temu, to warto było by coś zacząć z tym robić.
Nie mam tu na myśli powtórnego zabiegu, bo to już ostateczność wynikająca raczej z działań, po źle przeprowadzonym pierwszym zabiegu, ale mam na myśli porządnego rehabilitanta, ortodontę, fizjoterapię.

Ja mam tendencje do układania języka w sposób, który na dłuższą metę, byłby istotnym zagrożeniem dla aktualnego zgryzu. Jednak wiedziała o tym i moja ortodontka i ja, więc moja retencja została przygotowana tak, żeby ryzyko nawrotu zminimalizować (specjalna płytka retencyjna, dłuższa retencja i na górze i na dole). Ja ćwiczę (teraz rzadziej) stosując zalecenia logopedy, ortodonty i nie czuję, żeby coś dramatycznego się działo.
Byłam świadoma, bo czytałam sporo i ryzyko nawrotu przy zgryzie otwartym (bez towarzyszących mu poziomych wad pro/retro) jest naprawdę bardzo duże. Dlatego wymaga dyscypliny od pacjenta, i stałej opieki ortodonty przed dłuższy czas po zdjęciu aparatu.

Dlatego, na Twoim miejscu odwiedziłabym Twojego ortodontę i zobaczyła, co tak naprawdę się dzieje.
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

Postprzez niestetyprogenia » 26 stycznia 2016, godz. 14:33

Dziękuje za odpowiedź. W sumie trudno mi jest to ocenić.Rozmawiałam o tym z lekarzem, który mnie operował, mówi, że tak się twarz kształtowała przez ten rok i taki kształt osiągnęła.I że wszystko jest prawidłowe, że jak się utnie bródke, to twarz będzie bardziej kwadratowa i ja patrząc na swoją twarz nawet się z tym zgadzam, tak by sie mogło stać.Ale prawda jest też taka że w okresie ponad roku po operacji, moim zdaniem twarz się zmieniła znacznie.Tak jak pisałam wyżej, to nie jest kwestia tylko samej wysunietej bródki, ale jakby całej żuchwy, która poszła do przodu, a razem z nią wysunęła się troche broda.Nie wiem może tak ma być... W każdym razie wczesniej, tak jak pisałam jeszcze jakies 8,9 miesięcy po operacji cała twarz była zdecydowanie delikatniejsza, żuchwa zgrabna, węższa, mała bródka wsunięta, nawet żwacze mi się bardzo mocno zarysowały teraz, co zauważył lekarz. Powtórze się, nie sądziłam że zmiana będzie aż tak widoczna, znów zarysowała mi się dość mocno żuchwa w twarzy.Jeszcze rok po operacji zmiana była mniejsza.Pójde jeszcze do ortodonty, ciekawa jestem czy tą całą żuchwe da się troche cofnąć, a przy tym udelikatnić twarz czy tak już ma zostać?Mówisz afi, że coś mógłby tu pomóc rehabilitant czy fizjoterapeuta, nawet jeśli zgryz jest dobry?Ogólnie mam zaufanie do lekarza, to dobry specjalista, skoro mówi, że wady już nie ma to chyba nie ma, tylko nie wiem czy on to też ocenia pod kątem estetycznym pewnie mniej... A twarz ladniej i inaczej wyglądała kilka miesięcy wcześniej i nad tym się zastanawiam czy można ten stan przywrócić czy jeżeli okaże się, że ze zgryzem jest w porządku, to po prostu przyjąć to jak wygląda teraz i brać pod uwagę, że żuchwa cały czas może się wyostrzać (czytaj wysuwać przynajmniej optycznie)

-- 26 stycznia 2016, godz. 14:42 --

a wracając jeszcze do mojej wady sprzed operacji, ja nie mialam zgryzu otwartego, właściwie tak jak wspominałam, moja wada nie była bardzo duża, chociaż faktycznie mialam podczas operacji robione dużo rzeczy operacja dwuszczękowa, do tego rotacja górnej szczęki w dół (czy jak to się fachowo nazywa) i jeszcze genioplastyka. Mi sie wydaje, że to może kwestia tak jak wspomnialaś afi pracujących mięśni, bo nawet te żwacze mi się tak zaznaczyły, co zauważył nie jeden lekarz, nawet chyba przed operacją nie miałam tych żwaczy, z tym że może przed operacją mialam troche inny układ twarzy to one inaczej były widoczne.Ale może tak być że to mięśnie pchają optycznie tą żuchwe w przód?Mam na myśli, że może nic się nie dzieje ze zgryzem, z koścmi, a jednak żuchwa razem z brodą się coraz mocniej zarysowują? sorki, że tyle pytań, ale zastanawiam się co można ewentualnie z tym zrobić
niestetyprogenia

Postprzez siwek » 10 lipca 2016, godz. 10:05

Ale słuchajcie... tak na logikę. Progenia, retrogenia to wady kostne. Skoro kości już nie rosną to jak wada może nawrócić?
Wada: retrognacja, progenia, laterogenia
Opreracja: 29.06.2016r. dwuszczękowa
siwek

Następna strona

Powrót do Po zabiegu