Jadłospis pooperacyjny - płynna dieta

Rekonwalescencja, efekty, skutki uboczne itp.

Postprzez kasztanowa » 16 stycznia 2011, godz. 23:06

Niemiłym akcentem jest płynna dieta pooperacyjna, przy której praktycznie zawsze się chudnie. Niektórzy 2 kg, a niektórzy nawet 10 kg... (uwaga - przez efekt jojo przy zbyt szybkim powrocie do normalnej diety można zbyt łatwo utyć). Przez związane zęby ciężko cokolwiek przecisnąć. Trzeba pilnie słuchać zaleceń lekarza - taka dieta jest też ważna ze względu na nieprzeciążanie dopiero co połamanej szczęki/żuchwy.
Na szczęście w tej kwestii pomysły i inwencja twórcza progeników nie mają granic! :)

Trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać z mlecznym jedzeniem, bo można mieć problemy z żołądkiem. A Stoperan ciężko przecisnąć przez zaciśnięte zęby... ;) Niemiłe przeżycia odczuwają również ci, którzy przez długi czas jedli delikatne, płynne rzeczy, a gdy odkryli, że mogą jeść te twardsze - zabrali się do szybkiego pochłaniania wszystkiego, co jest jadalne. Nie za szybko - żołądek nie od razu przyzwyczaja się do tak drastycznych zmian w dietach.

Ciekawym pożywieniem są Nutridrinki - dostępne w aptekach, wysokokaloryczne napoje o różnych smakach.

Można sobie miksować blenderem (genialne urządzenie!) normalne, obiadowe jedzenie, na przykład:

• pulpety z sosem
  • mizeria
  • sos do spaghetti (ponoć dobry z Łowicza) z mięsem mielonym, bez lub z makaronem (można dodać roztopiony żółty ser)
  • parówka z ketchupem/pomidorem
  • rosół z miksowanymi kluskami, mięsem i marchewką, można z ryżem lub kaszką manną - niemal każde mięso da się zmiksować, nie ma co z niego rezygnować! :)
  • zupa pomidorowa z ziemniakami i wszelkie inne zupy, nawet bez dodatków - warto zrobić bardzo aromatyczny bulion z przyprawami smakowymi, a np. jeśli normalnie dodaje się pół opakowania ogórków, to tym razem dodać 3/4, zamiast pół słoiczka pomidorów- cały itp. (to trzeba samemu przetestować, jak co komu smakuje)
  • ser mozarella z pomidorem, bazylia, szczypta soli
  • gulasz z kaszą manną lub ryżem
  • przecier z gotowanej papryki żółtej i czerwonej doprawić solą albo innymi przyprawami do smaku - najlepiej przetrzeć przez sitko po zmiksowaniu, bo inaczej skórki mogą wchodzić w zęby
  • pomidor ze śmietaną i przyprawami
  • barszcze, chłodniki
  • ziemniaki z sosem (np. koperkowym)
  • ryż z sosem pomidorowym
  • zupa grzybowa z miksowanymi grzankami
  • fasolka po bretońsku
  • sos z grzybami
  • "spaghetti w płynie" - dużo sosu (z gotowych smaczne są sosy słodko-kwaśne), warzywa, przyprawy - usmażyć, potem wszystko zmiksować
  • ziemniaki + masło + biały serek np. Ostrowia + pomidor + sól + pieprz (wymysł dorci - dorcia ;-) )

A co na kolację/śniadanie?

• pomidor w płynie (?)
  • woda z ogórków kiszonych (no tak, jak ktoś lubi :/ - dop. redakcji)
  • mix: biały serek z pomidorem, jajkiem, cebulą, śmietaną i przyprawami
  • gęste koktajle owocowe, z mlekiem lub jogurtem
  • soki z marchewki w kartonach
  • kasza manna, owsianka lub ryż na mleku, najlepiej z jakimś żółtkiem jeszcze, ew. miodem i owocami
  • owocowy koktajl z dodatkiem otrąb (nie czuć ich smaku, a są strasznie zdrowe)- polecam kiwi z ananasami i maliny z kubusiem
  • serek homogenizowany (może być Danio) + filiżanka świeżych owoców: truskawki, jagody, maliny, poziomki... - wszystko razem zmiksowane (maliny trzeba przetrzeć dodatkowo przez sitko bo mają paskudne pestki, jagody to różnie zależy, jak mocny blender)
  • twarożek(1/2 lub 3/4 op. 250g, tłusty) + świeże owoce jw. plus jogurt naturalny (nie 0%) lub śmietana
  • twaróg zmiksowany z rzodkiewką i szczypiorkiem
  • twaróg zmiksowany z pomidorami i szczypiorkiem (wyjmujemy oczywiście najpierw pestki i sparzamy skórkę)
  • serek wiejski z czosnkiem albo miksem ziółek
Coś słodszego, coś na ząb:

• mus jabłkowy - jabłko wsadzić do mikrofalówki, żeby się ugotowało, potem przetrzeć (można dodać miód)
  • mus jałbkowy (przepis od Renesens :) ): "Obiera się jabłka, kroi na małe kawałeczki, wrzuca do garnka i gotuje. Jabłka puszczają sok i tak oto powstaje mus! Można dodać cukier lub miód :)"
  • tarte jabłko (może być wymieszane z miodem)
  • lody śmietankowe miksowane z owocami
  • owoce miksowane ze śmietanką i cukrem
  • czekolada na gorąco, a właściwie na ciepło (w szklaneczce mleka rozpuszczamy czekoladę - pół lub całą, niektórzy lubią gorzką)
  • śliwki z biszkoptami
  • kisiel
  • mleko z miksowanymi biszkoptami
  • mix: banan + lody
  • mix: banan + szklanka mleka + jajko + łyżka nesquika
  • owoce miksowane z sokami do drinków: kaktus + truskawki, granat + arbuz, pinacolada + jeszcze więcej ananasa
  • zblenderowane mleko z Nesquikami - fajna pianka :)
  • zmiksowany biały ser z jogurtem/kefirem i mlekiem (żeby był rzadszy) + cukier + czasem dżem
  • rozcieńczony mus jabłkowy z cynamonem

Trochę bardziej twardsze (wersja hard dla tych trochę dłużej po operacji):

• jajecznica, z wszelkimi dodatkami :)
  • ptasie mleczko
  • ziemniaki puree
  • kotlety mielone
  • lizanie łyżeczki z Nutellą :)
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Postprzez alca » 18 stycznia 2011, godz. 19:44

Dodam przepis na ptasie mleczko w wersji bardziej płynnej:
ubić pół śmietany kremówki i dodawać nie do końca zgęstniałą galaretkę - po trochu, żeby zachować półpłynną konsystencję.
16.10.2007 Poznań, segmentacyjna osteotomia szczęki
20.05.2008 Łódź, genioplastyka,
10.12.2010 Łódź, osteotomia żuchwy, wyciągnięcie płytek
13.04.2012 Łódź, wyciąganie płytek, korekta brody
wada: retrogenia, prognacja szczęki, niedorozwój brody
alca

Postprzez seren » 21 stycznia 2011, godz. 12:18

Jakie polecacie odżywki białkowe i jak je stosować? Bo słyszałem, że ponoć mogą zapobiec drastycznej utracie wagi (w szpitalu straciłem 6kg, teraz ważę ledwie 56kg)
seren

Postprzez TheKotwi » 31 stycznia 2011, godz. 01:34

Ostrowia WPC 80 jest dobre, czyste białko, droższa opcja to Mega Mass 4000 to najlepsze co znam przy czym można przytyć. Ceny możesz znaleźć w necie i jak stosować. Też zamierzam zastosować coś w tym stajlu, od operacji ubyło mi 11 kg. Masakra.
TheKotwi

Postprzez bluemantra3 » 26 lutego 2011, godz. 22:31

Miałam operacje ponad 4 tygodnie temu, szynę musze nosić 8 tygodni i nic nie jest takie męczące w tym, jak ta dieta :( ja już wysiadam. Jem, a raczej pije :) zupy zmiksowane,mleko z bananem, fileta z kurczaka z sosem smietanowo-ziołowym ziemniakami - jedyne dobre w miare ;p, owsianki, płatki z mlekiem, białko Gainera czy jakoś tak, żeby nie schudnąć drastycznie. Na początku piłam głównie nutridrinki.
Wada: progenia
Aparatu stałego brak, założenie po ściągnięciu szyny
Operacja: jednoszczękowa 24.01.11 (obustronna osteotomia strzałkowa żuchwy)
Sciągnięcie szyny: 21.03.11
Koszt: operacja z NFZ-tu
Szpital św. Barbary w Sosnowcu
Chirurg: M. Mrówka
Ortodonta: L. Szymczak
bluemantra3

Postprzez ewa34 » 27 lutego 2011, godz. 11:24

bluemantra3 napisał(a):Miałam operacje ponad 4 tygodnie temu, szynę musze nosić 8 tygodni i nic nie jest takie męczące w tym, jak ta dieta

8 TYGODNI :?: :?: :?: :?:
Zrost kości następuje w ciągu 4-6 tyg ...rany jak Cię męczą :facepalm: ;-)
Miałam złamaną rękę to miałam 8 tyg w gipsie ale to z powodu poważnego złamania .
No ale po operacji jednoszczękowej aż 8 tyg ...SZOK. :o :o :o
Ja po dwuszczekowej po 3 tyg jem...co prawda nie wszystko ale zawsze coś.
Też miałam dość tyk papek feeee....łączę się w bólu ;-) ;-)
Wada:progenia.
Aparat górny:3.11.2008-... ; dolny:25.11.2009-...
Operacja:dwuszczękowa (osteotomia szczęki Le fort I z wysunięciem i impakcją,
obustronna osteotomia strzałkowa żuchwy z cofnięciem)
Data:31.01.2011r.
Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie przy ul.Lindleya 4
Chirurg: K. Walerzak
Ortodonta:A.Jagielak
ewa34

Postprzez bluemantra3 » 27 lutego 2011, godz. 21:49

hehe :) Jakoś żyje jeszcze ;p Powiedzieli mi, że kość po przecięciu goi się gorzej niż po złamaniu i dlatego tak długo. Zapomniałam dodać, że ja nie miałam aparatu stałego przed operacją, żeby ułożyć zęby, bo ordynator stwierdził, że to tylko będzie przeszkadzac przy operacji i będę mieć po :) Dziwne, ale narazie jest wszystko idealnie.
Wada: progenia
Aparatu stałego brak, założenie po ściągnięciu szyny
Operacja: jednoszczękowa 24.01.11 (obustronna osteotomia strzałkowa żuchwy)
Sciągnięcie szyny: 21.03.11
Koszt: operacja z NFZ-tu
Szpital św. Barbary w Sosnowcu
Chirurg: M. Mrówka
Ortodonta: L. Szymczak
bluemantra3

Postprzez achid » 6 marca 2011, godz. 08:08

Odżywki białbkowe dobra sprawa. Jest ich pełno w necie o różnych smakach. Ale ja np. miksuje wszystko - mięso z sosem, jajka w smietanie i majonezie, jogurty i owoce.
Na początku ubyło mi 4 kg ale już po dietce w domu a nie tej szpitalnej nadrabiam, więc wcale nie jest tak źle. Uważam,że takie papki można jeść na codzien nawet po zdjeciu gumek - organizm super sie czuje po takim zmielonym jedzeniu :)
achid

Postprzez dooshek » 10 kwietnia 2011, godz. 19:43

ja odkryłam protifar - czyli białko w proszku. NA szczęście bezsmakowy, więc można dodawać do wszystkiego. Ja dodaję, bo spadłam do 54 kg przy 176 cm, więc wyglądam na początkującą anoreksję ratuje mnie od podejrzeń opuchnięta buźka :D
ale nie ukrywam, że marzę o kotlecie....i normalnej kanapce np. z ogórkiem kiszonym albo rzodkiewką...
Wada: retrognacja z progenią.
Operacja: 24.03.2011 dwuszczękowa + prostowanie przegrody nosowej
Chirurg: M.J
Ortodonta:A.J
dooshek

Postprzez kasia85 » 13 kwietnia 2011, godz. 15:21

Ja jestem dopiero tydzien po operacji i juz mam dosc tych zmiksowanych plynnych posilkow....az sie boje myslec ile jeszcze tak ma byc...nie wiem ile schudlam...:(
Kiedy bede mogla jesc jajecznice lub mielone czy cos....?
kasia85

Następna strona

Powrót do Po zabiegu