Domykanie ust

Rekonwalescencja, efekty, skutki uboczne itp.

Domykanie ust

Postprzez xyz » 16 września 2011, godz. 11:11

Pytanie do osób po operacji.
Czy gdy macie zaciśnięte zęby dodatkowo musicie na siłę zaciskać usta (wargi) żeby były zamknięte czy może automatycznie przy zaciśniętych zębach wargi same się ładnie układają i nie trzeba nic dociskać?

Gdy mam zaciśnięte zęby aby domknąć usta muszę je "naciągać" tzn muszę dociągać dolną i górną wargę tak aby były zamknięte. Przez to brzydko marszczy mi się broda i czuje że mam wszystko na niej napięte a gdy rozchylę trochę usta to wszystko jest ok.

Jestem 1 rok i 4 miesiące po operacji jednoszczękowej na żuchwie, miałam zgryz otwarty. Po operacji okazało się mam krzywą szczękę (lewa strona jest trochę niżej ) choć lekarz początkowo mówił że może mam krzywo szynę założoną i dlatego tak mi się wdaje że jedna strona leci po skosie. Później mówił że wszystko jest dopasowane i jest git. A co do mojej brody powiedział że nie wie dla czego mi się marszczy, że może to mięśnie i ewentualnie można użyć botoks.

Żeby nie marszczyła mi się broda muszę na parę mm rozchylić usta tyle samo wynosi różnica między prawa a lewą stroną szczęki ale nie wiem czy jedno z drugim może mieć jakiś związek.
xyz

Domykanie ust

Postprzez charonio » 16 września 2011, godz. 13:48

Jak zaciskam zęby albo mam je lekko uchylone to usta są zamknięte.
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

Domykanie ust

Postprzez dex-adam » 16 września 2011, godz. 14:29

Mogę zamknąć usta i jednocześnie oddalić od siebie zęby nawet na ponad 2 cm. Skóry mi jak widać nie brakuje.

Podobny problem do Twojego ma Tula.

Pzdr
Adam
Aparat, góra dół: 28.06.2010
Wada: Retrognacja, zgryz prosty
Operacja: jednoszczękowa, 30.11.2010, CMD
Orto: A.J. Chirurg: M.J.
Zdjęcie aparatu: 3.10.2011

-------------
http://picasaweb.google.com/progenicy/D ... ocked=true
dex-adam

Domykanie ust

Postprzez xyz » 16 września 2011, godz. 15:02

Poprzeglądałam się w lustrze i to wygląda to tak. Jak mam zaciśnięte zęby to wargi są rozchylone na ok 5 mm i wtedy broda ładnie wygląda (jak u normalnego człowieka), nic mi sie nie marszczy i nie ciągnie. Aby zamknąć usta muszę dociągnąć dolną wargę do górnej (górną też poruszam ale to chyba jest normalne) wtedy napinają się mięśnie i broda brzydko się marszczy do tego dochodzi uczucie ciągnięcia. To dobrze widać z profilu: gdy usta są rozchylone broda ma dobry kształt a gdy usta są zamknięte skóra jest napięta, pomarszczona a broda spłaszczona.

Da się z tym żyć choć mi się to nie podoba bo broda brzydko wygląda i przez to wygląda na dłuższą Ale mam nadzieje że nie jest to efekt źle składających się kości czy czegoś innego.

Czy gdy zamykacie usta ciągniecie przy tym górną wargę w dół?
xyz

Domykanie ust

Postprzez dorcia » 16 września 2011, godz. 17:10

xyz napisał(a):Czy gdy zamykacie usta ciągniecie przy tym górną wargę w dół?

Ja nic nie ciągnę, usta same się zamykają - automatycznie wraz z zębami. Nawet mi się zdarza trzymać rozchylone zęby mając usta normalnie zamknięte.
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Domykanie ust

Postprzez kasztanowa » 16 września 2011, godz. 17:31

Przed operacją miałam dość porządne problemy z domykaniem ust, ale to polegało na tym, że dociągałam dolną wargę. Górna jakoś nie jest tak "plastyczna", zresztą miałam opadniętą szczękę, więc ciężko mi było :P

Teraz przy zaciśniętych zębach usta domykają się swobodnie :). Może czuję troszkę po bokach, że nie jest idealnie, ale to wina tego, że miałam zniekształcone również usta i górną wargę mam trochę "dzióbkowatą" - jej boki są lekko schowane. W jakimś stopniu naprawiono mi ją w czasie operacji.

xyz napisał(a):Da się z tym żyć choć mi się to nie podoba bo broda brzydko wygląda i przez to wygląda na dłuższą Ale mam nadzieje że nie jest to efekt źle składających się kości czy czegoś innego.

A tak z ciekawości, to czy masz uśmiech dziąsłowy?
Myślę, że to nie musi mieć związku ze źle składającymi się kośćmi - to chyba nie dziwne, że po tylu latach życia z innym zgryzem mięśnie mogą "głupieć". Ja np. na co dzień nie mam problemów z domykaniem ust, ale podczas snu mimowolnie się rozchylają, mimo że mam drożny nos. Ale do 11 roku życia oddychałam całe dnie wyłącznie przez usta z powodu przerostu migdałka gardłowego i nie jest dla mnie dziwne, że został ten "nawyk" po operacji... A osobiście nie widzę, żeby można było cokolwiek jeszcze zrobić w sprawie mojej czaszki. Przecież przez 20 lat organizm miał wszystko inaczej w tym obszarze...
Już nie raz słyszałam o tych marszczących się brodach, o rozchylaniu się zgryzu w czasie snu... To się zdarza, niestety. Może ten botoks by coś pomógł? Podobny problem ma Tula, Alice, a także picco (ale ta ostatnia to już z bloga :P).
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Domykanie ust

Postprzez xyz » 17 września 2011, godz. 16:32

kasztanowa napisał(a):A tak z ciekawości, to czy masz uśmiech dziąsłowy?

Nie mam uśmiechu dziąsłowego.

kasztanowa napisał(a):Może ten botoks by coś pomógł?

Myślę że w moim przypadku pogorszył by sytuację. Po rozchyleniu ust moja broda jest normalna i mała. Gdy domykam usta skóra mi się napina bo musze dociągnąć dolną wargę do górnej i przez to wygląda jakby była większa i pojawiają się grudki podobne do celulitu. Botoks pewnie wygładził by ją ale byłby efekt powiększenia. Tak mi się wydaje.

Według mnie problem jest w szczęce, to wszystko wygląda jakbym miała za wysoko górną wargę.

Czy gdy macie zaciśnięte zęby i zamknięte usta dolna warga zakrywa wam górne zęby?
xyz

Domykanie ust

Postprzez alca » 17 września 2011, godz. 16:46

Mam bardzo podobnie do xyz -przy niedomkniętych ustach broda wygląda normalnie, przy zamkniętych marszczy się i uwydatnia. Mam wrażenie jakbym miała za nisko górną szczękę albo za krótką wargę górną, albo po prostu tak głupio układają mi się mięśnie. Faktem jest, że nie wygląda to ładnie i zaostrza mi i tak pociągłą już buźkę.
16.10.2007 Poznań, segmentacyjna osteotomia szczęki
20.05.2008 Łódź, genioplastyka,
10.12.2010 Łódź, osteotomia żuchwy, wyciągnięcie płytek
13.04.2012 Łódź, wyciąganie płytek, korekta brody
wada: retrogenia, prognacja szczęki, niedorozwój brody
alca

Domykanie ust

Postprzez dex-adam » 17 września 2011, godz. 16:55

xyz napisał(a):Czy gdy macie zaciśnięte zęby i zamknięte usta dolna warga zakrywa wam górne zęby?

Dolna warga przykrywa tak w połowie górne zęby, ale mogę ją podnieć jeszcze wyżej. Nawet mogę nią nosa dotknąć - ale muszę sobie ręką podciągnąć (ale nie wyglądo to w tedy najładniej :] )

pzdr
adam
Aparat, góra dół: 28.06.2010
Wada: Retrognacja, zgryz prosty
Operacja: jednoszczękowa, 30.11.2010, CMD
Orto: A.J. Chirurg: M.J.
Zdjęcie aparatu: 3.10.2011

-------------
http://picasaweb.google.com/progenicy/D ... ocked=true
dex-adam

Domykanie ust

Postprzez kasztanowa » 17 września 2011, godz. 17:29

dex-adam napisał(a):Dolna warga przykrywa tak w połowie górne zęby, ale mogę ją podnieć jeszcze wyżej.

Tu tak samo. Tak jakby opiera się na górnym aparacie. Widać to dobrze dzięki moim dziurom (jak ktoś widział moje zdjęcia, to wie o co chodzi).

dex-adam napisał(a):Nawet mogę nią nosa dotknąć - ale muszę sobie ręką podciągnąć (ale nie wyglądo to w tedy najładniej :] )

Wow, co tak to nie :D
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Następna strona

Powrót do Po zabiegu