Co to za wada?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Co to za wada?

Postprzez adam123 » 14 czerwca 2018, godz. 14:51

Witam wszystkich to jest mój pierwszy post. Mam 36 lat nie wiem czy to nie za późno na cokolwiek. Czy to jest retrogenia lekarz stomatolog powiedział że to jest zgryz głęboki.
Da się z tym coś zrobić, do kogo się zwrócić o poradę
https://zapodaj.net/ae506785b4e7d.jpg.html
adam123

Co to za wada?

Postprzez Radunia » 14 czerwca 2018, godz. 19:40

Jak sama nazwa wskazuje - zgryz to układ zębów. Na Twoim zdjęciu zębów nie widać, więc trudno cokolwiek powiedzieć. Zrób taką samą fotkę tylko z szerokim uśmiechem, żeby było widać jak górne siekacze zachodzą na dolne.
A tak w ogóle to polecam wizytę u chirurga szczękowego. Tutaj na forum nie jesteśmy specjalistami, jesteśmy pacjentami i możemy nie znać się na wielu rzeczach, a dobry chirurg wyjaśni Ci wszystko rzetelnie. Skoro dentysta zasugerował zgryz głęboki, to warto potwierdzić to u chirurga. Zrób sobie zdjęcia rtg (panoramiczne i cefalometryczne) i wyciski gipsowe zgryzu. Zdjęcia możesz zrobić prywatnie (poproś dentystę o skierowanie i odpłatnie zrobisz bez problemu, cena to ok. 140-200 zł za oba) albo na NFZ (tu jest więcej gimnastyki, bo skierowanie musi być od chirurga szczękowego, a żeby do niego się dostać potrzebujesz skierowanie od lekarza rodzinnego, ogólnie wszystko rozciąga się w czasie i wymaga więcej zachodu).
Wyciski gipsowe możesz zrobić u ogarniętego dentysty albo dowolnego ortodonty, w naszym wieku już raczej nie ma opcji na NFZ i musisz za nie zapłacić (2 lata temu płaciłam 70 zł za wyciski). Z takim zestawem udaj się do jakiegoś polecanego na forum chirurga (ich spis i rozmowy o nich znajdziesz w dziale "Dyskusja na temat szpitali i chirurgów": viewforum.php?f=5 większość chirurgów przyjmuje prywatnie - wizyta 200-300 zł, czasem na NFZ w jakichś przychodniach lub szpitalach - potrzebujesz skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni chirurgii twarzowo-szczękowej, na podstawie podejrzenia wady ortognatycznej).
Jak już dostaniesz się do chirurga, to zapytaj go:
- jaką masz wadę, jak duża jest ona,
- czy Twoja wada jest operacyjna czy da się ją wyleczyć tylko ortodontycznie (kamuflaż),
- jakie są plusy i minusy obu rozwiązań, jakie mogą być powikłania po operacji, jakie mogą być skutki braku operacji i brnięcia w kamuflaż,
- czy chirurg zna jakiegoś ortodontę, który świetnie radzi sobie z przygotowaniem do operacji albo robieniem kamuflaży na takiej wadzie (w zależności od zalecanej opcji),
- jeśli wada jest operacyjna, to wypytaj na czym polega operacja i czego możesz się spodziewać, jakich efektów.

Jeśli chirurg zdiagnozuje u Ciebie wadę operacyjną, Ty zaakceptujesz takie leczenie, to następnym krokiem jest udanie się do wskazanego ortodonty i rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, które przygotuje Cię do operacji. Czas szybko leci, leczenie szybko mija. W naszym wieku całe leczenie ortodontyczne jest pełnopłatne (w zależności od miasta i gabinetu aparat ortodontyczny to koszt 3-6 tys. zł, wizyty co miesiąc lub co 2 miesiące po 100-300 zł, leczenie może trwać od kilku miesięcy do 2 lat; jeśli przeciąga się powyżej 2 lat, to znaczy, że ortodonta coś kombinuje). Żeby w ogóle rozpocząć leczenie ortodontyczne, musisz mieć wyleczone wszystkie zęby.
Pod koniec leczenia ortodontycznego ponownie stawiasz się u chirurga szczękowego i ustalacie termin operacji. Operację możesz mieć prywatnie (od 17 do 30 tys. zł w zależności od miejsca i opcji) albo na NFZ. Przy opcji na NFZ nie zawsze jest zupełnie bezkosztowo, bo niektórzy chirurdzy stosują nowoczesne planowanie, które kosztuje 4-8 tys. zł w zależności od miejsca i chirurga. Są też chirurdzy, którzy planują operacje "tradycyjnie" i wtedy koszty operacji zamykają się w 1000 zł, niestety najczęściej u tych chirurgów terminy oczekiwania na operację są kilkukrotnie dłuższe.

36 lat to nie jest za późno. :) Ja leczenie rozpoczęłam w wieku 34 lat, teraz mam 36 i właśnie jestem 2 miesiące po operacji. :) Mam progenię, czyli wadę która jest przeciwieństwem Twojej, ale nie żałuję decyzji o leczeniu. To nie jest bułka z masłem. Na leczenie idzie sporo kasy i wyrzeczeń. Po operacji można nie odzyskać czucia (mi dopiero wraca w bródce i dolnej wardze), można mieć problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi (powoli przestaje mnie boleć jeden staw), przez kilka tygodni jest się na płynnej diecie itp, ale pojawia się też ogromna satysfakcja z osiągniętego celu i wzrasta samoocena. Warto przemyśleć i obgadać z dobrym chirurgiem wszystkie opcje.
Powodzenia!
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Co to za wada?

Postprzez Porcelina » 14 czerwca 2018, godz. 20:31

Mi ortodonta w planie leczenia powiedział: 2 lata przygotowań pod operację i jeszcze rok leczenia po operacji. Czy zatem coś jest nie tak?
Porcelina

Co to za wada?

Postprzez Radunia » 14 czerwca 2018, godz. 20:39

Rok leczenia po operacji to dużo. Zazwyczaj po operacji aparat nosi się kilka miesięcy, do pół roku.
Ale zawsze jest margines indywidualnych przypadków, które wymagają dociągnięcia. Z tego co kojarzę, Porcelina, to masz problem z zaufaniem ortodoncie w kwestii przygotowania. Być może masz sytuację taką jak ja - ortodonta i chirurg zakładają, że do operacji przystępujesz w momencie gdy wyciski nie składają się w 100% i reszta jest dociągana po operacji. Ja tak miałam. Gdy usłyszałam o tym po raz pierwszy od chirurga, to spanikowałam. Potem chirurg zaprosił mnie na jeszcze jedną wizytę i wszystko wytłumaczył. Ostatecznie zrozumiałam plan i przystąpiłam do operacji. Teraz ortodontycznie i protetycznie dociągamy to, czego nie udało się idealnie dopasować podczas operacji.
progenia
Radunia

Co to za wada?

Postprzez Porcelina » 14 czerwca 2018, godz. 20:54

Radunia napisał(a):Rok leczenia po operacji to dużo. Zazwyczaj po operacji aparat nosi się kilka miesięcy, do pół roku.
Ale zawsze jest margines indywidualnych przypadków, które wymagają dociągnięcia. Z tego co kojarzę, Porcelina, to masz problem z zaufaniem ortodoncie w kwestii przygotowania. Być może masz sytuację taką jak ja - ortodonta i chirurg zakładają, że do operacji przystępujesz w momencie gdy wyciski nie składają się w 100% i reszta jest dociągana po operacji. Ja tak miałam. Gdy usłyszałam o tym po raz pierwszy od chirurga, to spanikowałam. Potem chirurg zaprosił mnie na jeszcze jedną wizytę i wszystko wytłumaczył. Ostatecznie zrozumiałam plan i przystąpiłam do operacji. Teraz ortodontycznie i protetycznie dociągamy to, czego nie udało się idealnie dopasować podczas operacji.

Może tak być. Ortodontka coś mi o tym wspomniała. Z tym, że ja wolałabym sytuację odwrotną - to znaczy mieć zgryz idealnie przygotowany pod operację, następnie zabieg i potem tylko korekty. Nawet na tym forum przeczytałam, że najlepsze rezultaty w wypadku operacji osiąga się wtedy, kiedy jest większa przestrzeń pomiędzy szczękami.
Ponieważ u mnie nawet małe przesunięcia w złym kierunku oznaczają masakryczne bóle, a dopracowywanie wszystkiego dopiero po operacji zwiększa czas złego ustawienia.
Czy mogę zapytać co dokładnie nie pasowało w wyciskach, które Ci wykonano przed zabiegiem?
Porcelina

Co to za wada?

Postprzez Radunia » 15 czerwca 2018, godz. 15:30

Porcelina napisał(a):Czy mogę zapytać co dokładnie nie pasowało w wyciskach, które Ci wykonano przed zabiegiem?

Górne siekacze są wychylone do przodu i wymagają jeszcze pionizacji żeby zamknąć zgryz ( te siekacze wyglądają jak w takiej delikatnej retrogenii ;) ). Jak zobaczyłam w ten sposób złożone modele to spanikowałam, bo wyglądały jakbym w ogóle nie była przygotowana do operacji. Ale okazało się, że taki jest plan i zakłada on właśnie dociąganie tych siekaczy po operacji.
progenia
Radunia

Co to za wada?

Postprzez Porcelina » 15 czerwca 2018, godz. 16:46

Też bym się przeraziła. Na ostatnich konsultacjach u chirurga z oględzin stwierdzono, że gdyby teraz wykonano mi zabieg, to miałabym potem właśnie lekki przodozgryz, który następnie trzeba, by było skorygować aparatem (czyli pewnie sytuacja odwrotna niż u ciebie, dolne siekacze zachodziłyby lekko na górne).
Niestety potem miałam jeszcze wymieniane łuki u ortodonty i wydaje mi się, że dolne ząbki poszły jeszcze bardziej w przód.. :cry: ja bym się chyba nie zgodziła na operację, gdyby zęby nie były idealnie dopracowane tak, jak ma być.
A jeszcze mam pytanie: jak wygląda mierzenie u chirurga?
Porcelina

Co to za wada?

Postprzez jagooo » 16 czerwca 2018, godz. 19:17

adam123 napisał(a):Witam wszystkich to jest mój pierwszy post. Mam 36 lat nie wiem czy to nie za późno na cokolwiek. Czy to jest retrogenia lekarz stomatolog powiedział że to jest zgryz głęboki.
Da się z tym coś zrobić, do kogo się zwrócić o poradę
https://zapodaj.net/ae506785b4e7d.jpg.html

no tak adam z twojego zdjęcia niewiele wynika :)
btw własnie się zastanawiam jak to będzie wyglądało jak taka wadę odmaskują i zęby już ustawione pod operację:)
36 nie jest za późno :) jeśli nie masz poważnych innych problemów zdrowotnych, przewlekłej anemii itp. ale przeciwwskazania to już margines chyba :)
tyłozgryz całkowity, zgryz głęboki częściowy, gummy smile7mm
w planach: dwuszczękowa- impakcja szczęki, wysunięcie żuchwy.
ortodonta: orto-aidi Poznań, koszt:8.500zł+wizyty
2016-2implanty:4.900zł
jagooo

Co to za wada?

Postprzez Radunia » 16 czerwca 2018, godz. 21:43

Porcelina napisał(a): ja bym się chyba nie zgodziła na operację, gdyby zęby nie były idealnie dopracowane tak, jak ma być.

Też znałam te historie o fatalnym wpływie niepełnego przygotowania na efekt końcowy leczenia i dlatego spanikowałam. Ale po rozmowie z chirurgiem postanowiłam zaufać lekarzom i nie żałuję. Poza tym ja już bardzo chciałam mieć tę operację za sobą. Mam 36 lat i pracę w bezpośrednim kontakcie z wymagającymi klientami, od 2 lat jestem w aparacie i odkamuflowana wada bardzo mi przeszkadzała w pracy, uśmiech wyglądał fatalnie, zdarzało mi się pluć, gdy coś szybko mówiłam, ogólnie porażka z taką "szufladą". A teraz po operacji, gdy się uśmiecham zgryz wygląda spoko, tej delikatnej retrogenii nie widać, aparat robi swoje, a ja czuję się o niebo lepiej. Ale wiadomo- każdy ma inną sytuację.
Porcelina napisał(a):
A jeszcze mam pytanie: jak wygląda mierzenie u chirurga?

Nie wiem o jakie mierzenie Ci chodzi dokładnie. ;) Mój chirurg planuje operacje w programie 3D na podstawie tomografii. Na ostatniej wizycie przed operacją dowiedziałam się, jakie będą przesunięcia. Podczas planowania pobierane też były wymiary bezpośrednio z mojej twarzy (suwmiarką :aparat: ).
Niektórzy chirurdzy planują na zdjęciach rtg, wtedy nanoszą na nie strategiczne punkty i linie łączące te punkty i w ten sposób mierzą planowane przesunięcia.
progenia
Radunia

Co to za wada?

Postprzez Porcelina » 16 czerwca 2018, godz. 23:02

No właśnie u mnie przez długi czas wada wydawała się taka sama lub nawet większa niż przed leczeniem, a teraz (mniej więcej od 2 miesięcy) mam wrażenie, że wyglądam lepiej, tzn. tak jakby zmniejszono mi tyłozgryz (zwłaszcza gdy zagryzam). Więc po operacji efekt mógłby być nieciekawy.
Przydałaby mi się również genioplastyka, bo mam dość wyraźną bródkę, więc przy wysunięciu żuchwa będzie wyglądać masywnie. Czy można o to poprosić chirurga podczas konsultacji (na pierwszej wizycie - ok. 1,5 roku temu przed leczeniem mi to proponowano, ale na ostatniej wizycie zapomniałam zapytać)?
Porcelina

Następna strona

Powrót do Retrogenia