Retrogenia , planowana operacja, problemy i pytania

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Porcelina » 7 czerwca 2018, godz. 21:21

Witam,
Jestem mniej więcej w połowie leczenia ortodontycznego, które przygotowuje mnie do operacji wysunięcia żuchwy. Moja wada to zgryz głęboki 100 procent oraz niedorozwój żuchwy. Mam pytania do osób, które są po leczeniu i orientują się mniej więcej co i jak.
1. Mam tyłozgryz i cofniętą dolną wargę, ale nie mam cofniętej brody. Jest wystająca, czy w związku z tym powinnam mieć też wykonaną genioplastykę . Czy jeżeli wysuną mi żuchwę do przodu to broda również pójdzie w tym kierunku?
2. Od kilku lat cierpię na zespół Costena , od czasu założenia aparatu mam duże problemy z otwieraniem buzi i potrafię z wielkim bólem tylko na dwa cm. Niestety lekarze do operacji wymagają otwarcia minimum na 3
5 . Inaczej nie dopuszcza mnie do operacji. Kazali ćwiczyć i tyle, tak robię ale czuję blokadę i nie daję rady dalej. Czy faktycznie nie dadzą rady przeprowadzić operacji jeżeli nie otworzę tak szeroko?
Porcelina

Postprzez monnic » 18 czerwca 2018, godz. 21:58

1. Ja mam retrognatyzm i też mam coś na wzór brody, orto zapowiedział mi genioplastykę. O tym decyduje chirurg wraz z ortodontą, ale raczej nie zrobią Ci czegoś dziwnego z twarzą.

2. Nie wiem
monnic

Postprzez Porcelina » 19 czerwca 2018, godz. 12:39

Wiesz chyba główna decyzja zależy ode mnie. Ostatnio po prostu zapomniałam spytać, a na pierwszej konsultacji była o tym mowa, ale tylko tak wstępnie
Porcelina

Postprzez JohnDoe » 23 czerwca 2018, godz. 13:23

Ja nie miałem ruszanej brody (pomijając poszerzenie przy dystraktorze) i broda poszła do przodu razem z żuchwą. W końcu "odcinają" i przesuwają do przodu część żuchwy, w skład której wchodzi broda. ;)
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Postprzez Porcelina » 23 czerwca 2018, godz. 14:01

Chciała mieć ten zabieg również, bo mam wystającą brodę, cofnięta jest tylko żuchwa a broda już nie.
Więc jeśli pójdzie do przodu to efekt prawdopodobnie nie będzie zbyt estetyczny, dlatego zapytam o redukcyjną genioplastykę (na pierwszej konsultacji była taka propozycja, ale na drugiej już totalnie pominięto tę kwestię).
Porcelina

Postprzez Radunia » 23 czerwca 2018, godz. 21:03

Genioplastykę zawsze można zostawić na później i zrobić przy wyjmowaniu płytek. Jak zejdzie opuchlizna po dwuszczękowej, to wtedy można ocenić, czy efekt jest zadowalający, czy jednak coś trzeba z bródką robić.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez Porcelina » 24 czerwca 2018, godz. 12:24

To nie wiedziałam że tak można, bardzo dziękuję za informację :] Nie wiem jak to jest u mnie z refundacją tego zabiegu, bo mieszkam za granicą i tutaj więcej rzeczy jest refundowanych, ale nie orientuję się czy genioplastyka również.
Porcelina

Postprzez Radunia » 24 czerwca 2018, godz. 12:54

W Polsce genioplastyka połączona z wyjmowaniem płytek wszędzie jest refundowana.
Sama genioplastyka (uzasadniona zdrowotnie - przerost gałęzi żuchwy), bez dwyszczękowej, refundowana jest w IMiD w Warszawie, w innych szpitalach jest z tym problem.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Powrót do Retrogenia