Retrogenia (?) - czyli batalię czas zacząć

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Gojira » 14 października 2013, godz. 16:51

Od dziecka miałem problemy z zębami. Często się psuły, sporo czasu wysiedziałem na unitach stomatologicznych. W gimnazjum założyli mi aparat ortodontyczny (jedyna ortodontka w mieście) i tak sobie to nosiłem kilka lat. Rodzice po prostu wypatrzyli krzywe zęby i poszli z tym do specjalisty. Pobąkiwali też coś o ptasim profilu, a ja jako że byłem w młodym wieku to sprawę miałem gdzieś.

Po zdjęciu aparatu (teraz czytając forum dowiedziałem się, że to było prawdopodobnie maskowanie wady) ortodontka wspominała, że nic więcej tu się nie da zrobić, kiełki proste, ptasi profil pozostał.

Zęby znowu się powykrzywiały po jakimś czasie, a ja olałem sprawę.

Teraz, gdy dorosłem do pewnych spraw, wiem w końcu z czym miałem do czynienia. Nie jestem lekarzem, lecz widać od razu że z profilem jest coś nie tak. Poniżej kilka zdjęć wraz z moimi uwagami:

Obrazek
To jest zdjęcie z tej "gorszej strony". Na czerwono podkreśliłem fałd skóry - to nie kość.

Obrazek
Analogicznie.

Obrazek
Tutaj ładnie widać tak naprawdę, gdzie ta żuchwa się kończy.

Poszedłem z tym ostatnio do ortodonty, z myślą, że wreszcie trzeba się za to zabrać. Pani doktor znowu zaproponowała aparat, mówiła coś o wyrywaniu zębów, kazała zrobić pantomogram i wrócić. Zapytałem o operację. Odpowiedź była dosyć długa, jednak dało wyczuć się, że lekarz był raczej niezbyt przechylnie do tej opcji nastawiony. Jestem w kropce. Nie wiem co mam z tym zrobić po kolei. Proszę o pomoc. Jechać z tym do chirurga na konsultacje? Pochodzę z niedużej miejscowości na Mazurach, w mieście jest tylko jeden ortodonta.
Gojira

Postprzez maweave » 14 października 2013, godz. 17:30

Do chirurga... albo pojechać do innego orto w jakiejś większej miejscowości - najlepiej poszukaj kogoś polecanego na forum z twojej okolicy, kto będzie miał doświadczenie z przygotowaniem pacjentów do operacji.
maweave

Postprzez FV4a » 14 października 2013, godz. 23:43

Witam,

Masz wadę szkieletową jak nic, z dosyć rzadko spotykanym ukształtowaniem bródki (pogłebiona bruzda nosowo wrgowa to nic nadzwyczajnego w tego typu przypadkach, ale ten dolny odcinek brody...).

Proponuję udać sie do chirurga, jak sam zauważyłeś ortodonci są różni jeśli chodzi o przygotowanie przedoperacyjne. Sam aparat tu nie pomoże. Proponuję abyś udał się do Dr. Dowgierda będziesz miał niedaleko, poza tym oni biorą nietypowe przypadki i stosują dystraktory. Powodzenia. ;-)
FV4a

Postprzez Gojira » 25 stycznia 2014, godz. 08:28

Witam serdecznie, minęło już trochę czasu od ostatniego wpisu, a u mnie troszkę się pozmieniało. Wybrałem się do doktora Dowgierda na konsultację jedynie ze zdjęciem pantomograficznym, a ten stwierdził już nawet bez zdjęcia, że wada kwalifikuje się do operacji. Dał namiary na ortodontę, z którym współpracuje i kazał szybko się zapisać. Tak też zrobiłem i na pierwszej wizycie u dr. Pisowłockiej dowiedziałem się, że ekspresowo zakładamy aparat od razu na dwa łuki w pierwszym wolnym terminie (w Olsztynie refundacja jest do 25 rż. , a mi pod koniec lutego stuknie już 24). Pani dr. mówiła, że wyrobimy się. Stan na dzisiaj jest taki, że od paru dni noszę aparat. Trochę martwi mnie to, że żeby zyskać na czasie założono aparat na zęby, które prawdopodobnie trzeba poleczyć. Mówiono, że aparat w tym nie przeszkadza i spokojnie będzie można zacząć to robić jak minie bolesność. Planowałem też wybrać się do chirurga z kompletem zdjęć, lecz ortodonta także kazał się z tym wstrzymać, bo są w kontakcie i chirurg niby zna sprawę.

Tak więc teoretycznie na razie sprawa toczy się spokojnie swoim torem :) Pozdrawiam.
Gojira

Postprzez Olidzi » 25 stycznia 2014, godz. 10:20

No to powodzenia i czekamy na rozwój wydarzeń i końcowy happy end :)
niedorozwój szczęki, prognatyzm żuchwy
ortodonta: dr B. Warych
Aparat: wrzesień 2010-
operacja dwuszczękowa- 24. 10.2013
USK Wrocław dr n. med W. Pawlak, lek stom Nelke, lek med Podgórski
Olidzi

Postprzez isiaczek » 25 stycznia 2014, godz. 11:18

Także życzę powodzenia :) jak coś to pisz :)
isiaczek

Postprzez wjewjura » 25 stycznia 2014, godz. 14:12

Powodzenia !! Moze zaloz dziennik i opisuj postepy. Na moje oko po operacji efekt moze byc niesamowity :aparat:
wjewjura

Postprzez Gojira » 31 maja 2014, godz. 13:57

Witam ponownie, minęło już trochę czasu. Prostowanie ząbków przebiega błyskawicznie, górny łuk już jest prosty, został dół. Pani Doktor jest zadowolona, ja też. Na pytanie czy mam coś z tym dalej działać (tzn. jakaś konsultacja z chirurgiem czy coś) kazano czekać, wszystko ma być w odpowiednim czasie załatwione przez nią. Wniosek: na razie idzie jak burza. Pozdrawiam.
Gojira

Postprzez bubu » 25 stycznia 2015, godz. 12:34

no i co u Kolegi słychać ? kiedy operacja ?
bubu

Postprzez Gojira » 2 czerwca 2015, godz. 20:17

Sprawa na dzień dzisiejszy wygląda następująco. Ortodonta dał mi wyciski i skierował na wizytę do Dowgierda na styczeń. Niestety coś tam się posypało i dzień przed dostałem telefon, że najwcześniej chirurg przyjmie mnie 20 lutego. Tak więc na razie czekamy. Leczenie ortodontyczne przebiega prawidłowo.

Edit 06.02.2015

Na wczorajszej wizycie otrzymałem skierowanie na zabieg. Wszystko będzie wyjaśnione w swoim czasie, bo data jest aż na 8 grudnia 2015. Tak więc dopiero teraz się zacznie prawdziwa zabawa :mrgreen: Do tej pory wszystko przebiegało gładko. Oby tak samo było do końca.
Gojira

Następna strona

Powrót do Retrogenia