Retrogenia (?) - czyli batalię czas zacząć

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez alicja » 18 grudnia 2015, godz. 15:37

Witaj. Napiszesz jak po operacji (miales 1 czy 2 szczekowa?). Z daty wynika, ze powinienes byc na swiezo po.
alicja

Postprzez Gojira » 20 czerwca 2016, godz. 20:56

Witam wszystkich ponownie, dawno mnie tu nie było. Troszkę się zmieniło od tego czasu.

Jakiś miesiąc przed planowaną operacją, czyt. 12.2015 dostałem telefon, że ze względu na onkologicznych termin ten już jest nieaktualny. Miałem trochę przygód z usuwaniem ósemek, ostatecznie obie udało się wyrwać na NFZ, oczywiście były to dolne zatrzymane ósemki z kiepskim położeniem (blisko poziomego). Suma sumarum udało się (ekstrakcji dokonał dr Sz. w klinice na Jarotach).

W marcu 2016 Dowgierd wyznaczył nowy termin operacji, tym razem na sierpień. Dostałem skierowania i zacząłem załatwiać całą kwitologię. 1 czerwca, w dzień dziecka, dowiedziałem się, że jestem zapisany nie na sierpień, lecz 19 lipca, czyli już całkiem niedługo. 8 lipca mam wyznaczony łuk zębowy, i tam dowiem się już wszystkiego.

W tym momencie mam skompletowaną całą dokumentację, łącznie ze skierowaniem na oddział na 18.07. Myślami jestem raczej gdzieś poza operacją, raczej spokojnie czekam na zabieg i nie wybiegam w przyszłość :)
Gojira

Postprzez klara125 » 20 czerwca 2016, godz. 21:51

Powodzenia ! To już niedługo :) Trzymam kciuki :)
dziennik leczenia: viewtopic.php?f=9&t=2333
Wada:Retrogenia, Prognatyzm
Aparat: grudzień 2014r.(góra) styczeń 2015r.(dół)
Operacja: Dwuszczękowa
Termin: 09.03.2016r. WAM,Łódź
Ortodonta: P.Machała
Chirurg: M.Kozakiewicz
Zdjęcie aparatów 05.10.2016r.
Wyjęcie płytek: 13.03.2017r.
klara125

Postprzez Gojira » 13 lipca 2016, godz. 17:13

A ja z kolei mam kilka pytań przedoperacyjnych ;) Zapewne więcej informacji udzieli chirurg, ale jestem tego ciekawy.

1) Kiedy można zapisać się na fizykoterapię po operacji? Mam na myśli wspomaganie powrotu czucia. Wnioskuję, że jak już wypiszą mnie do domu i będę już mniej więcej w stanie określić, gdzie te czucie jest zaburzone?

2) Wymioty po narkozie. To będzie mój narkozowy debiut, słyszałem o wymiotach po takowej. Nie wyobrażam sobie bełtać w gumkach, więc podają coś przeciwymiotnego?

Dziękuję ;)
Gojira

Postprzez sukoa » 13 lipca 2016, godz. 19:15

Gojira napisał(a):1) Kiedy można zapisać się na fizykoterapię po operacji? Mam na myśli wspomaganie powrotu czucia. Wnioskuję, że jak już wypiszą mnie do domu i będę już mniej więcej w stanie określić, gdzie te czucie jest zaburzone?

Do czasu zdjęcia szwów jesteś uziemiony. Gdzie czucie jest zaburzone będziesz już wiedział po odzyskaniu przytomności po operacji.

Gojira napisał(a):2) Wymioty po narkozie. To będzie mój narkozowy debiut, słyszałem o wymiotach po takowej. Nie wyobrażam sobie bełtać w gumkach, więc podają coś przeciwymiotnego?

To nie jest reguła. Dużo zależy od rodzaju narkozy. Bezpośrednio po operacji nie powinieneś być zagumkowany chociażby właśnie z tego względu. We Wrocławiu robi się to dopiero po 24 godzinach, ale są takie zdziry jak afi, które w WIMie były gumkowane już na stole operacyjnym, ale może sobie czymś zasłużyła. :mrgreen:
02.2014 - Aparat Damon
12.2014 - BSSO - EMC Wrocław - dr Pawlak, dr Łuczak, dr Nelke
04.2015 - Zmiana ortodonty
06.2015 - Wyjęcie płytek
06.2016 - Zdjęcie aparatu

Obrazek
sukoa

Postprzez afi » 13 lipca 2016, godz. 20:14

sukoa napisał(a):Gojira napisał(a):
2) Wymioty po narkozie. To będzie mój narkozowy debiut, słyszałem o wymiotach po takowej. Nie wyobrażam sobie bełtać w gumkach, więc podają coś przeciwymiotnego?

To nie jest reguła. Dużo zależy od rodzaju narkozy. Bezpośrednio po operacji nie powinieneś być zagumkowany chociażby właśnie z tego względu. We Wrocławiu robi się to dopiero po 24 godzinach, ale są takie zdziry jak afi, które w WIMie były gumkowane już na stole operacyjnym, ale może sobie czymś zasłużyła.

To już akurat zależy od szpitala i od chirurga. W większości jednak na sztywno gumkują 24h, po zabiegu, więc nie musisz się tym przejmować.
W WiMie akurat budzisz się już zagumkowany, ale jak tylko cokolwiek się dzieje - pielęgniarka Cię uwalnia i możesz pozbywać się treści żołądkowych, bezpiecznie i zgodnie z naturą :] ;-) ;-)
Poza tym, z tego co wiem większość osób dostaje coś przeciwwymiotnego, więc to loteria - ja miałam szczęście, że narkoza okazała się zupełnie znośna.
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

Postprzez Gojira » 13 lipca 2016, godz. 20:16

To nie jest reguła. Dużo zależy od rodzaju narkozy. Bezpośrednio po operacji nie powinieneś być zagumkowany chociażby właśnie z tego względu. We Wrocławiu robi się to dopiero po 24 godzinach, ale są takie zdziry jak afi, które w WIMie były gumkowane już na stole operacyjnym, ale może sobie czymś zasłużyła. :mrgreen:

Cholera, w takim razie zastanawiam się jak tu bełtać, skoro rozwarcie szczęki jest minimalne, żeby czegoś nie "naciągnąć" świeżo po krojeniu. Pewnie te teoretyzowanie jest bardziej złożone, niż po prostu zwykłe rzygnięcie, gdzie odbywa się po prostu naturalnie :P
Gojira

Postprzez sukoa » 13 lipca 2016, godz. 20:18

Gojira napisał(a): żeby czegoś nie "naciągnąć" świeżo po krojeniu.

Spokojna głowa, niczego sobie nie naciągniesz, na tyle żeby się wyrzygać miejsca wystarczy :mrgreen:
02.2014 - Aparat Damon
12.2014 - BSSO - EMC Wrocław - dr Pawlak, dr Łuczak, dr Nelke
04.2015 - Zmiana ortodonty
06.2015 - Wyjęcie płytek
06.2016 - Zdjęcie aparatu

Obrazek
sukoa

Postprzez Gojira » 13 lipca 2016, godz. 20:24

No to jak jeszcze jakaś dobra dusza poleci, jaką pastę używać bezpośrednio po zabiegu, to jestem już chyba gotowy. Przewertowałem cierpliwie praktycznie całe forum, ale mam mętlik w głowie. Eludril zakupiony, ale z tego, co zrozumiałem, nie powinno go używać się ze standardową pastą. Elugel to z kolei kolejne uderzenie chloroheksydyny. A może jednak ten Elugel?
Gojira

Postprzez afi » 13 lipca 2016, godz. 20:31

Myślę, że nie masz co kombinować za bardzo. Ja używałam zielonego Elmexa i nic mi się nie działo. W domu na zmianę używałam też pasty do zębów z ksylitolem (polecam Ziaję dla dzieci, bo nie zmienia smaku jedzenia i można ją stosować bez żadnych ograniczeń).
Po dwóch tygodniach chlorhexydynę odstaw, lub zamień co coś innego - np. Glimbax, który działa przeciwzapalnie i tłucze bakterię, a ma inną substancję czynną.
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Retrogenia