Czym jest retrogenia?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Czym jest retrogenia?

Postprzez cpode » 30 października 2015, godz. 02:02

Czytam tą definicje już któryś raz, ale nadal do końca jej nie rozumiem, może ktoś pomoże mi w interpretacji?

Nie mogę pojąć tego fragmentu: "W wadzie tej skrócony trzon żuchwy jest przegięty w kierunku tylnym. Palpacyjnie wyczuć można zagłębienie na dolnym brzegu trzonu kości, a kąt żuchwy jest zauważalnie powiększony"

1. Trzon to część żuchwy na której osadzone są zęby, w jaki sposób może on być przygięty w kierunku tylnim jak za nim znajduje się kąt żuchwy i gałąź żuchwy?
2. Nie bardzo rozumiem gdzie szukać tego zagłębienia. Bliżej brody czy kąta żuchwy?
3. Powiększenie kąta żuchwy mam rozumieć jako zmianę np. z kąta prostego na rozwarty, czy na odwrót?

Pytania mogą się wydawać trochę głupie ale chciałbym dobrze zrozumieć tą wadę. Przy ich zadawaniu posiłkowałem się opisem budowy żuchwy: http://www.ikds.org/wp-content/uploads/ ... zuchwa.gif

Mam jeszcze pytanie dodatkowe. Jeżeli zmianie ulega również gałąź żuchwy to mam rozumieć że całą żuchwa jest za mała, a leczenie operacyjne koncentruje się tylko na trzonie żuchwy(wydłużenie), lekceważąc pozostałe części żuchwy które również są niedorozwinięte?
cpode

Czym jest retrogenia?

Postprzez michailo » 7 stycznia 2016, godz. 20:26

Mam trzy krótkie pytania odnośnie retrogenii:

1. jestem mężczyzną, mam trochę jakby cofniętą bródkę (wg mnie lekko), mam fatalnie krzywe zęby na dole mimo dwukrotnego noszenia aparatu niestałego w dzieciństwie (trochę to zaniedbywałem...) i czy teraz po założeniu aparatu stałego bródka może pójść trochę do przodu?

2. w moim przypadku opisanym wyżej czy aparat może wyleczyć taką dolegliwość jak opadnięty lewy kącik ust?

3. to samo z asymetrią żuchwy? żuchwa z lewej strony sięga niżej niż po prawej stronie.
michailo

Czym jest retrogenia?

Postprzez wjewjura » 8 stycznia 2016, godz. 09:02

moim zdaniem: 1. nie, 2. nie, 3. nie prawdopodobnie masz wade kostna, udaj sie na konsultacje do polecanego chirurga i skonsultuj swoj problem, aparat ustawia ladnie zabki i wrazie koniecznosci przygotowuje do operacji ale nie wplywa na uklad kostny ;-) pozdr
wjewjura

Czym jest retrogenia?

Postprzez Verdilo » 21 marca 2017, godz. 06:45

Zastanawiam się jak odróżnić, czy ma się wadę wymagającą operacji chirurgicznej a wadę, którą można naprawić tylko aparatem.

W moim przypadku wiem, że mam coś nie tak z zębami ponieważ górna warga troszkę nachodzi na dolną i jest delikatnie cofnięta bródka. Przyglądałem się w internecie jak prawidłowo wygląda zgryz zębów i nie widzę aż tak dużej dysproporcji u siebie.

Mianowicie, jeśli chodzi o końcowy układ zębów, tych na samym końcu z tyłu to mam idealnie tak jak powinno być w prawidłowym zgryzie tj. górny, ostatni ząb delikatnie wystaje na samym końcu a dolny łagodnie się za nim chowa. W taki sposób to wygląda:

http://imgur.com/a/BdAgT

Zaznaczyłem w kółku ten schemat zębów o jaki mi chodziło. Gdzie problem leży? Gdzieś na początku zębów, tak czuję przynajmniej. Górne za mocno nachodzą na dolne, nie jakoś super intensywnie ale wystarczająco, aby w efekcie moja górna warga zakrywała odrobinę dolną.

Ktoś może orientuje się rozpoznawaniu wad zgryzu?
Verdilo

Czym jest retrogenia?

Postprzez Radunia » 21 marca 2017, godz. 19:21

Verdilo napisał(a):Ktoś może orientuje się rozpoznawaniu wad zgryzu?

Tak, chirurg szczękowy się orientuje, albo dobry ortodonta, który ma doświadczenie z wadami operacyjnymi.
Nie polegaj na domysłach innych pacjentów, tylko uderzaj do kogoś, kto ma w tym kierunku wykształcenie i doświadczenie. Zwłaszcza, ze z samego opisu to takie raczej wróżenie z fusów.
Jedna wizyta majątku nie kosztuje, a fachowiec rzuci swoim fachowym okiem w Twoją paszczę i nie będzie wątpliwości. ;)
Powodzenia!
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
Radunia

Czym jest retrogenia?

Postprzez Verdilo » 22 marca 2017, godz. 01:17

Dzięki za odpowiedź a kogo byście poradzili kto na 100% rozpozna na pierwszej wizycie, czy moje wada zgryzu wymaga leczenia aparatem, czy chirurgicznie?
Verdilo

Czym jest retrogenia?

Postprzez Radunia » 22 marca 2017, godz. 17:55

To zależy skąd jesteś. Jest na forum taki duży dział "Dyskusja na temat szpitali i chirurgów" viewforum.php?f=5
poszukaj tam miasta, które jest w Twoim zasięgu i poczytaj informacje i opinie o chirurgach z tego miasta.
Jest też dział o ortodontach ( viewforum.php?f=23 ), ale moim zdaniem sensowniej jest najpierw pogadać z chirurgiem.
progenia
Radunia

Czym jest retrogenia?

Postprzez Verdilo » 27 marca 2017, godz. 04:32

Dzięki za podpowiedź. Jestem z podlaskiego. Trochę ostatnio przeglądałem w internecie różne rzeczy na temat szczęk, ich wad oraz prawidłowych norm i wydaje mi się, że moja sytuacja raczej nie wymaga chirurga tylko aparatu jednak wolę dmuchać na zimne i spotkać się z chirurgiem jeśli to rzeczywiście on będzie wiedział czego mi potrzeba a zwykły ortodonta już nie.
Verdilo

Czym jest retrogenia?

Postprzez Radunia » 27 marca 2017, godz. 06:49

Jak Podlasie, to w Białymstoku jest dobry chirurg - dr Borys.
Niedaleko, w Olsztynie też świetny fachowiec - dr Dowgierd.

Samemu czasem naprawdę trudno postawić sobie diagnozę. Jak sama przeglądałam internety i czytałam forum, to miałam wrażenie, że moja wada to głównie za długa broda i że wymaga głównie skrócenia w pionie, a do przesunięcia to może 3-4 mm żuchwa. Tymczasem okazało się, że sama broda jest okej, a do przesunięcia jest głównie szczęka, żuchwa do wycofania, wszystko razem 12 mm. :twisted:
Z ortodontami to jest tak, że jak trafisz na kogoś, kto nie ma doświadczenia z wadami kostnymi, to zazwyczaj taki orto proponuje coś co zna, czyli kamuflaż i nie informuje pacjenta o innych możliwościach.
progenia
Radunia

Poprzednia strona

Powrót do Retrogenia