Decyzja o operacji BSSO

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 13 czerwca 2016, godz. 23:46

Witam,

Z góry przepraszam za kolejny temat "czy warto...", mam również nadzieję, że wybrałem odpowiedni dział. Chciałbym zapytać czy warto wykonywać w moim przypadku zabieg BSSO (zdjęcia poniżej), ponieważ zdania lekarzy są podzielone.

Miałem już przeprowadzoną dystrakcję żuchwy (zdjęcie) oraz noszę stałe aparaty ortodontyczne (już ponad 5 lat), ale do pełnego efektu brakuje jeszcze wysunięcia żuchwy do przodu, które w moim przypadku można osiągnąć jedynie metodą chirurgiczną. Z jednej strony lekarze, którzy prowadzą mój przypadek tłumaczą, że powinienem przejść tę operację, z drugiej strony pozostali lekarze, ortodonci i stomatolodzy, których pytałem o opinię odpowiadają, że albo "jest to moja decyzja", albo wada nie jest aż tak duża, żeby warto było się męczyć z kolejną operacją.

Mam wyznaczony termin operacji na początek lipca w USK we Wrocławiu, ale im więcej czytam w internecie o ewentualnych powikłaniach pooperacyjnych, tym bardziej zastanawiam się czy warto taką operację w moim przypadku wykonywać, czy może wada jest faktycznie tak mała, że lepiej dać sobie spokój. Operować ma doktor Pawlak, który jest podobno niemałym autorytetem w tych sprawach, ale ciągle zadaje sobie pytanie: "co będzie jeśli operacja nie wyjdzie lub stracę czucie w dolnej wardze?". Nie chcę też po kilku latach wracać do szpitalnej kolejki, choćby ze względu na zęby zmieniające pozycje przez ułożenie szczęki.

http://i.imgur.com/GasM2lf.jpg
http://i.imgur.com/XcyhJXC.jpg
http://i.imgur.com/RtsESbW.jpg
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez Tvnewage » 14 czerwca 2016, godz. 06:58

Przed operacją też robiłem takie rozważania. Jestem miesiąc pooperacji i jestem zadowolony.operacja=nowe życie. Nie mam czucia w dolnej wardze ale szczerze mówiąc to nie przeszkadza nawet tego nie zauważasz!!! Dopiero jak dotkne palcem to się orientujesz że coś nie jest tak. Pawlak to świetny fachowiec. Nie powinieneś się bac.
progenia, zatrzymana górna szczęka, asymetria
11.06.2012 - aparat dół
13.02.2013 - aparat góra
11.05.2016 - Operacja dwuszczękowa Zielona góra
http://krzywezeby.blogspot.com
Tvnewage
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 15 czerwca 2016, godz. 23:51

Niby nie powinienem, ale jakieś obawy zawsze pozostają. Pół biedy jeśli będzie to odrętwiała warga, bo nerwy podobno potrafią się regenerować nawet do roku czasu, gorzej jeśli coś nie wyjdzie, ale jestem dobrej myśli, lepiej przejść operację teraz, niż zwlekać kolejne kilka lat.
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez Tvnewage » 16 czerwca 2016, godz. 11:03

Nawet nie powinieneś myśleć w takich kategoriach że coś nie wyjdzie. Ja byłem takiej myśli że wole żałować ze zrobiłem operacje niz żałować że jej nie zrobiłem. Oczywiście że nawet przy głupim wyrywaniu zęba jest ryzyko no ale jak sam tego nie zrobisz to sie nigdy nie przekonasz jak to jest. Ludzie mają problemy po operacji problemy ale radził bym prześledzić ich całą historię leczenia a nie sugerować sie pojedynczymi postami.
progenia, zatrzymana górna szczęka, asymetria
11.06.2012 - aparat dół
13.02.2013 - aparat góra
11.05.2016 - Operacja dwuszczękowa Zielona góra
http://krzywezeby.blogspot.com
Tvnewage
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 14 lipca 2016, godz. 18:29

Drugi dzień po operacji i już w domu. =P
Po operacji miałem prawie cały czas założoną maskę schładzającą twarz, dzięki czemu obrzęk nie jest zbyt duży, ale i tak wyglądam jak Marlon Brando w Ojcu Chrzestnym.

Zero bólu, za to na razie nie czuję lewej części brody i dolnej wargi (chociaż co jakiś czas swędzi gdzieś głęboko i nijak nie można tego podrapać, więc chyba dobry znak). Wyciągnęli żuchwę tylko o 4mm, więc niby nie za wiele, ale widać sporą poprawę.

W ciągu 4 dni pobytu w szpitalu, praktycznie nic nie chciałem jeść, więc schudłem 5kg. Teraz tylko muszę mentalnie przygotować się na tygodnie płynnej diety i liczyć, że czucie powoli wróci.

Przede mną życie na nutridrinkach, białku dla sportowców i rosole... :?
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez ailatan99 » 18 lipca 2016, godz. 19:50

Cześć, na początek chciałam życzyć szybkiego powrotu do zdrowia:)!
Też mam retrogenie , za dwa tygodnie mam zaplanowaną operację wysunięcia żuchwy, u mnie przerwa między szczęką a żuchwą to 7 mm. Nigdy nie miałam rozterek czy warto, najważniejsze jest dla mnie to,żeby móc normalnie odgryzać i żeby w końcu było widać,że mam dolne zęby:)
Noszę aparat już prawie 3 i pół roku,a na operacje czekam od roku, ( z różnych względów niezależnych ode mnie przekładano mi zabieg 3 krotnie, więc już nie mogę się doczekać!)

Mam parę pytań, ile trwała Twoja operacja, jak wyglądało wybudzenie się z narkozy? I ogólnie jak wyglądało samopoczucie po zabiegu? Nie miałeś problemu z komunikowaniem się? Na jaki okres dostałeś zwolnienie?
Pozdrawiam:)
ailatan99

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 19 lipca 2016, godz. 09:58

ailatan99 napisał(a):Cześć, na początek chciałam życzyć szybkiego powrotu do zdrowia:)!
Też mam retrogenie , za dwa tygodnie mam zaplanowaną operację wysunięcia żuchwy, u mnie przerwa między szczęką a żuchwą to 7 mm. Nigdy nie miałam rozterek czy warto, najważniejsze jest dla mnie to,żeby móc normalnie odgryzać i żeby w końcu było widać,że mam dolne zęby:)
Noszę aparat już prawie 3 i pół roku,a na operacje czekam od roku, ( z różnych względów niezależnych ode mnie przekładano mi zabieg 3 krotnie, więc już nie mogę się doczekać!)

Mam parę pytań, ile trwała Twoja operacja, jak wyglądało wybudzenie się z narkozy? I ogólnie jak wyglądało samopoczucie po zabiegu? Nie miałeś problemu z komunikowaniem się? Na jaki okres dostałeś zwolnienie?
Pozdrawiam:)

Dzięki za życzenia.
Ja obydwa aparaty nosze już szósty rok, ale to nic przy osobie, którą poznałem w szpitalu - 11 lat noszenia aparatów :? .
Termin stawienia się do szpitala miałem pierwotnie wyznaczony na 24 lipca, ale w czwartek dostałem telefon, że termin został zmieniony i mam się stawić w szpitalu w... poniedziałek. :shock:

Dobra rada na początek - jeśli przyjeżdżasz z kimś, niech zajmie ci od razu kolejkę w planowanej rejestracji (po wejściu do szpitala dalej prosto przez kolejne oszklone, plastikowe drzwi i zaraz za nimi), stanie w niej trwa zawsze od godziny do nawet dwóch. Ty w tym czasie możesz przejść się do pokoju nr 55 (poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej), tu nie czekaj w kolejce, tylko zgłoś, że jesteś do planowanego przyjęcia i za chwilę powinni cię zawołać.

Operacja trwała jakieś 2 godziny + około godzina wybudzania. Wybudzanie z narkozy jest na sali wybudzeń, wraz z innymi pacjentami, którzy dopiero co przeszli zabiegi. Z tego, co zostało mi w pamięci, to sala jest dość spora z dużym biurkiem pielęgniarek po środku, a pacjenci leżą obok siebie, jak na normalnej dużej sali. Po "chwili" byłem już na sali pooperacyjnej, przyszedł lekarz prowadzący, porozmawiał chwilę o przebiegu operacji i czy wszystko poszło dobrze.

Na sali pooperacyjnej dostałem maskę schładzającą (dokładnie taką, ale tylko dolną część) i do ręki pilot do wzywania pielęgniarek, gdybym czegoś potrzebował. Tu przy okazji polecam przynieść ze sobą maść ochronną z witaminą A, lub jakiś krem. Mi zapomnieli o tym wspomnieć przed operacją i po kilku godzinach w tej masce bez kremu, dostałem lekkich odmrożeń skóry na kościach policzkowych (tam, gdzie akurat maska najbardziej przylegała), chociaż była ustawiona tylko na 16 stopni, na szczęście miałem swój krem, więc kolejne kilka dni odbyło się bez takich przebojów.

Szczękę zagumkowali mi dopiero rano pewnie, żebym mógł wypluwać krew, a plucie krwią było do końca dnia i co jakiś czas w nocy. W pełni logiczne myślenie (poza "chcę spać" i "muszę znowu wypluć krew") wróciło około godziny 15 (pierwszy SMS do rodziny).

W moim przypadku obrzęk nie był duży, więc rano przeniesiono mnie już do normalnej sali i tam zostałem kolejny dzień, aż do wypisu. Przy okazji - jeśli będziesz miała możliwość korzystać dalej z Hiloterapii (chłodzenia twarzy), polecam używać ile tylko możesz.

Samopoczucie po zabiegu w sumie bez zmian, już na sali pooperacyjnej czułem, że mogę wstać i przejść się kawałek, chociaż wszyscy kategorycznie zabraniali, więc pozostało leżenie, oglądanie seriali z laptopa i kaczka... medyczna).

Jeśli chodzi o komunikację, mogłem praktycznie bez problemu rozmawiać, aż do zagumkowania szczęk, rano między 10 i 12. Po zagumkowaniu, jedyną opcją jest rozmawianie przez zaciśnięte zęby, więc polecam mówić wolniej, starać się mówić bardzo wyraźnie i przy cichym głosie, trochę głośniej. Ja mówię szybko i dużo, więc czasami musiałem się powtarzać.

Zwolnienie standardowo dają na okres 6-8 tygodni. W razie czego, o przedłużeniu zwolnienia można porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu lub, w przypadku komplikacji, z nimi.

Na koniec, jeśli nikt ci o tym nie mówił, polecam kupić coś do nawilżania ust - bez tego skóra schodzi z nich co chwila i małą szczoteczkę do zębów dla dzieci - o tym wspomniała mi tylko ortodontka podczas zakładania łuków operacyjnych, po operacji dość trudno dostać się normalną szczoteczką za trójki bez naciągania szwów.

Udanej operacji i szybkiego leczenia nerwów szczęki. :aparat:
Pozdrawiam
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez ailatan99 » 19 lipca 2016, godz. 18:55

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz:).
No ja nie operuję się w Wrocławiu tak jak TY, tylko na drugim końcu Polski w Gdyni,więc formalności i opieka pewnie będą się różnić.
Ale już wiem czego mniej więcej się spodziewać, na forum większość wpisów jest progeników,po operacjach dwuszczękowych... Dlatego Cie tu zaczepiam :)

Udanej rekonwalescencji i cierpliwości w spożywaniu pokarmów ;).
JA odliczam do 1 sierpnia...:)
ailatan99

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez Justyna712 » 19 lipca 2016, godz. 23:42

Szybkiego powrotu do zdrowia i pokaż zdjęcie jak obrzęk zejdzie. :)
The things you own end up owning you.
Justyna712

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 20 lipca 2016, godz. 05:02

Dzięki, obrzęk pewnie trochę jeszcze się utrzyma, ale spróbuję. :aparat: