Decyzja o operacji BSSO

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez Martita » 24 lipca 2016, godz. 11:30

JohnDoe, szybkiego powrotu do zdrowia! :) Kto Cię operował?
Lada moment czeka mnie to samo... :shock:
Wada gnatyczna II klasy, retrogenia, zgryz otwarty, "long face"
Założenie aparatu góra i dół: 02.2015 r.
Operacja: Le Fort I + BSSO - 08.2016 r. - USK Borowska
Genioplastyka: 03.2017 r. - Zielona Góra
Usunięcie płytek: 03.2017 r. - Zielona Góra
Zdjęcie aparatu góra i dół: 04.2017 r.
Martita
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 2 sierpnia 2016, godz. 12:50

Martita napisał(a):JohnDoe, szybkiego powrotu do zdrowia! :) Kto Cię operował?
Lada moment czeka mnie to samo... :shock:

Dzięki, forum nie chciało mi się otworzyć przez kilka dni, więc mogę odpowiedzieć dopiero teraz - dr. Wojciech Pawlak przeprowadzał wszystkie moje operacje.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez BonJovi » 15 listopada 2016, godz. 17:30

Hej JohnDoe, napisz co u Ciebie. Jak idą zmagania z karmieniem/gryzieniem czy efekt operacji Cię zadawala, jak z opuchlizną. Może wstawisz małe porównanie z przed i po. Mnie czeka BSSO żuchwy z jej wysunięciem i korektą asymetrii. Więc podobnie jak u ciebie. Napisz też czy wymagali jakiejś zgody od psychologa czy psychiatry.

Pozdro
Artur
BonJovi

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 17 listopada 2016, godz. 13:23

Siema,

Planuję zrobić porównanie wizualne w styczniu, po skończonym ustawianiu zębów dolnych do górnych i usunięciu diastemy, która powstała przy zmienianiu pozycji zębów oraz zdobyciu zdjęć od ortodontki.

Zgoda od psychologa (nie psychiatry) była wymagana, ale w moim przypadku cała konsultacja trwała 5 minut. Jeśli robisz w USK we Wrocławiu, to mają tam swojego psychologa, który ustala wizytę na kiedy ci pasuje. Ogólnie ta cala rozmowa jest bardziej nastawiona na sprawdzenie, czy zdajesz sobie sprawę na co się piszesz, że przyzwyczajenie się do swojego nowego wyglądu może zająć trochę czasu itp., wiec w moim przypadku nie mieliśmy zbytnio o czym rozmawiać, bo psychicznie "dorastałem" do decyzji o operacji ponad rok, więc wiedziałem na co się piszę.

Przez pierwszy tydzień było jedzenie płynne przez strzykawkę, kolejne 3 tygodnie mogłem wyciągać płytkę tylko na 3 godziny dziennie do jedzenia miękkiego pożywienia (makarony, jajecznica itp.). Po miesiącu wciąż nie czułem nic w dolnej wardze i bródce, więc ortodontka poleciła fizykoterapię. Po 2 tygodniach rehabilitacji (laser i magneto) zacząłem już czuć dotyk.

Od tamtej pory sporo się poprawiło, ale przy okazji pojawiła się nadwrażliwość nerwów na dotyk do tego stopnia, że wycieranie twarzy po kąpieli lub nawet dotykanie dziąseł między dolnymi czwórkami bolało, jakbym miał próchnicę i zjadł lody. Na szczęście bóle powoli ustępowały i po 2 tygodniach już nic nie boli, pozostało jedynie zesztywnienie, jakby coś ciągnęło przy uśmiechaniu, a szczególnie przy robieniu "dzióbka" (co podobno też kwalifikuje się na fizjoterapię, ale aktualnie nie mam na to czasu).

Przez około miesiąc staram się na ciągać wargę kilka razy dziennie (pionowo, przez jak największe "wciągnięcie warg do środka ust" oraz poziomo, wspomagając się palcami). Zesztywnienie zmalało, ale jest wciąż wyczuwalne, więc mam nadzieję, że w końcu kompletnie przejdzie. Wciąż mam lekkie problemy z odróżnieniem, czy dotyka moją bródkę przedmiot z jedną, czy dwiema końcówkami, ale ogólnie czuję już dobrze dotyk i zmiany temperatury, a jestem "dopiero" 4 miesiące po operacji, więc mam nadzieję, że wszystko z czasem wróci do normy.

Jem już wszystko normalnie, chociaż jedzenie twardych jabłek jeszcze nie jest łatwe (testowane przedwczoraj). W sumie od drugiego miesiąca po operacji zacząłem stopniowe przestawianie się na normalne jedzenie.
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez BonJovi » 18 listopada 2016, godz. 11:24

Operacje będę miał w Poznaniu u dr Allecou. A do psychologa jak i na fizykoterapię dostaję się skierowanie i czy trzeba płacić? Napisz też jak u Ciebie z wymową, mówisz już wyraźnie pomimo ograniczonego czucia?

Hmm... odnoszę wrażenie jakby ta operacja wcale straszna niebyła, ok są momenty kiedy ma się tego dosyć ale jak spojrzeć od boku to raczej normalne, że w tym czasie ma się pogorszone samopoczucie. Czy faktycznie tak jest??
BonJovi

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 19 listopada 2016, godz. 03:45

Za fizjoterapię ogólnie trzeba płacić, a przynajmniej mi ortodontka, jak i fizjoterapeutka powiedziały, że NFZ nie refunduje, ale pamiętam, że komuś z forum udało się wyrwać refundację, niestety nie pamiętam kto to był (możliwe, że Gojira). Zapłaciłem w sumie 190 zł za 10 wizyt laser+magneto.

Do psychologa nie dostałem żadnego skierowania, jedynie było zaznaczone na kartce z wytycznymi przed operacją, że muszę zdobyć papierek od psychologa klinicznego. Wizyta była darmowa, więc możliwe, że psycholodzy kliniczni robią to za darmo (szczególnie, jeśli urzędują w tym samym szpitalu).

Mówiłem wyraźnie zaraz po wyciągnięciu płytki, ta sztywność nie jest zauważalna dla nikogo, tylko ja czuje leki ucisk, jakby ktoś przyłożył mi palce pod dolną wargą.

Osobiście nie miałem żadnych problemów z samopoczuciem po operacji. Pierwsza noc była trudna, przeleciała głównie na oglądaniu serialu z laptopa i spaniu przerywanym pluciem krwią. Dwa dni po operacji już czułem się normalnie, są osoby na forum, które jechały same pociągami do domów, zaraz po wypisaniu ze szpitala.
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez sabinełe » 19 listopada 2016, godz. 12:31

Oczywiście że fizjo jest refundowana przez NFZ. Trzeba iść do lekarza i jęczeć o skierowanie, potem udać się do placówki z NFZ i się zapisać na zabiegi ;) ALE z reguły na reha z nfz czeka się w dosyć długo (czasem nawet pół roku) i jak pacjentowi się spieszy a najczęściej się spieszy to bierze zabiegi komercyjne.
sabinełe

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 20 listopada 2016, godz. 04:14

Też tak właśnie pomyślałem. Co z tego, jeśli NFZ faktycznie refunduje, skoro kolejki pewnie kilkumiesięczne, a ja zabiegi potrzebuję tu i teraz? Nie wnikając zbytnio wypłaciłem kasę z własnej kieszeni, na szczęście cena była znacznie niższa, niż zakładałem.

--- 21 stycznia 2017, godz. 23:19 ---

Miałem porobić zdjęcia porównawcze przed i po, ale niestety trochę się to przedłuży. Lewa płytka prawdopodobnie zaczęła uciskać na nerw, więc lecę w poniedziałek do szpitala wyciągać. Na szczęście tylko niecałe 3 dni pobytu, bo już mam szczerze dość. Czwarta operacja, niedługo powinienem dostać kartę stałego klienta.
JohnDoe
Moderator

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez annaewakonopka » 17 marca 2017, godz. 19:18

Witam
Jestem w trakcie przygotowywania do operacji jednoszczękowej BOSSO wstępny termin mam na 12.07.2017r operacja ma się odbyć w zielonej górze. jestem ciekawa czy ktoś był już tam operowany jak wygląda cały pobyt w szpitalu, jakie są tam warunki. Co powinnam ze sobą zabrać. :]
annaewakonopka

Decyzja o operacji BSSO

Postprzez JohnDoe » 18 marca 2017, godz. 01:47

Niestety nie wiem zbyt dużo o szpitalu w Zielonej Górze. Sporo relacji z pobytów jest w tym temacie:
viewtopic.php?f=5&t=1963
JohnDoe
Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Retrogenia