Tyłozgryz.

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Tyłozgryz.

Postprzez kolorowa__ » 24 lipca 2016, godz. 20:58

Cześć :) Od lutego rozpoczęłam swoją przygodę z ortodontą - niestety musiałam przejść przez czterech, zanim trafiłam na kogoś kompetentnego. Na pewno dowiedziałam się, że nie jestem łatwym przypadkiem, ale cóż poradzić?
Mam tyłozgryz, cofniętą bródkę, stłoczenia i brak zawiązków stałych piątek. Zrobiłam wyciski, teraz wyrywam jedną piątkę i lecę ze skierowaniem od ortodonty do Wrocławia - doktor Nowak Rafał, czy ktoś może powiedzieć mi o nim coś więcej? Czy zęby prostujemy przed operacją, czy też w trakcie prostowania mamy zabieg? Przyznaję, że strasznie obawiam się całej procedury i boję się, że będą to lata wyjęte z mojego życia. Dodam, że mam 20 lat i okropnie żałuję, że rodzice nie zabrali się za mnie, gdy byłam młodsza :/
Wiem, że jest wiele opinii na temat tego, czy warto, dlatego z chęcią wysłucham różnych osób :)
kolorowa__

Tyłozgryz.

Postprzez JohnDoe » 2 sierpnia 2016, godz. 13:18

kolorowa__ napisał(a):Cześć :) Od lutego rozpoczęłam swoją przygodę z ortodontą - niestety musiałam przejść przez czterech, zanim trafiłam na kogoś kompetentnego. Na pewno dowiedziałam się, że nie jestem łatwym przypadkiem, ale cóż poradzić?
Mam tyłozgryz, cofniętą bródkę, stłoczenia i brak zawiązków stałych piątek. Zrobiłam wyciski, teraz wyrywam jedną piątkę i lecę ze skierowaniem od ortodonty do Wrocławia - doktor Nowak Rafał, czy ktoś może powiedzieć mi o nim coś więcej? Czy zęby prostujemy przed operacją, czy też w trakcie prostowania mamy zabieg? Przyznaję, że strasznie obawiam się całej procedury i boję się, że będą to lata wyjęte z mojego życia. Dodam, że mam 20 lat i okropnie żałuję, że rodzice nie zabrali się za mnie, gdy byłam młodsza :/
Wiem, że jest wiele opinii na temat tego, czy warto, dlatego z chęcią wysłucham różnych osób :)

Doktora Rafała Nowaka niestety nie znam, operację można przejść podczas prostowania zębów. W moim przypadku ortodontka zakładająca łuki operacyjne bardzo się ucieszyła, że mam już wyprostowane zęby, bo podobno nieczęsto się to zdarza i nie musiała zbytnio trudzić się z wyginaniem metalu odpowiednio do układu zębów.

Jeśli chodzi o ustawianie zębów, mówi się, że aparat ortodontyczny nosi się przynajmniej 2 lata, w twoim przypadku zapewne będzie dłużej, ale decyduj się na operację jak najszybciej, bo większość osób ma terminy na rok lub dwa do przodu, a aparat trzeba nosić jeszcze przynajmniej pół roku po operacji. Nie przesadzaj też, że lata będą wyjęte z życia, większość osób właśnie podczas studiów zakłada aparat i na prawdę idzie się do niego przyzwyczaić. Sama operacja, to niecałe 2 miesiące siedzenia w domu, więc też nie jest źle - jak wakacje (oczywiście, o ile skończy się na jednej operacji), czasami też wystarczy kamuflaż ortodontyczny.

Nie miej rodzicom za złe, ja też dopiero po wyjeździe na studia zacząłem walkę o perfekcyjny uśmiech, do tego w przypadku operacji ortognatycznych i tak trzeba czekać na pełnoletniość osoby - podczas zakładania łuków operacyjnych, dziewczyna obok miała 17 lat i powiedziano jej, że nie może przejść jeszcze operacji, bo jest za młoda i trzeba czekać przynajmniej rok, z drugiej strony, operowanie niektórych wad podobno wymaga wieku minimum 22 lat. Do tego aparat musi być założony na czas operacji i kilka miesięcy po, więc ustawiając zęby i decydując się na operację po jakimś czasie od ściągnięcia, naraziłabyś się tylko na niepotrzebny koszt ponownego zakładania aparatów.

Jesli chodzi o Wrocław i chcesz dowiedzieć się dokładnie co i jak można zrobić z twoją wadą, to polecam zasięgnąć opinii u doktor Barbary Warych - specjalistka od ortodoncji z bardzo dużym doświadczeniem, pracująca w klinice chirurgii szczękowo-twarzowej (telefon do gabinetu, w którym przyjmuje: 71 792 54 44) oraz doktora Wojciecha Pawlaka - najlepszy, lub przynajmniej jeden z najlepszych polskich chirurgów szczękowo-twarzowych (telefon do Royal-Dent, w którym można się z nim skonsultować: 606 39 09 08). Lekarze ci pacują razem praktycznie non-stop, więc dostaniesz pełne rozeznanie od strony zarówno ortodontycznej, jak i chirurgicznej.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Tyłozgryz.

Postprzez kolorowa__ » 5 sierpnia 2016, godz. 10:40

Ogólnie ortodonta powiedział, że samo prostowanie zajmie nam 1,5 roku, więc mam nadzieję, że zmieścimy się w tym terminie. Póki co muszę wyrwać jedną piątkę mleczną (długa historia, brak zawiązków stałych zębów) także na konsultację do Wrocławia pojadę zapewne w końcówce sierpnia.
Oczywiście, nie mam im tego za złe, ale żałuję, że moje zęby nie są proste już teraz, co na pewno byłoby dużym ułatwieniem. Tak, wiem, że są jakieś wymogi odnośnie wieku, więc to mnie w jakiś sposób pociesz! :)

Mój ortodonta współpracuje właśnie z dr Nowakiem, dlatego nie wiem, czy chciałabym robić mu pod górkę i konsultować się jeszcze u innych chirurgów, choć zapewne byłabym spokojniejsza, mając kilka opinii.
kolorowa__

Tyłozgryz.

Postprzez JohnDoe » 5 sierpnia 2016, godz. 13:50

kolorowa__ napisał(a):Ogólnie ortodonta powiedział, że samo prostowanie zajmie nam 1,5 roku, więc mam nadzieję, że zmieścimy się w tym terminie. Póki co muszę wyrwać jedną piątkę mleczną (długa historia, brak zawiązków stałych zębów) także na konsultację do Wrocławia pojadę zapewne w końcówce sierpnia.
Oczywiście, nie mam im tego za złe, ale żałuję, że moje zęby nie są proste już teraz, co na pewno byłoby dużym ułatwieniem. Tak, wiem, że są jakieś wymogi odnośnie wieku, więc to mnie w jakiś sposób pociesz! :)

Mój ortodonta współpracuje właśnie z dr Nowakiem, dlatego nie wiem, czy chciałabym robić mu pod górkę i konsultować się jeszcze u innych chirurgów, choć zapewne byłabym spokojniejsza, mając kilka opinii.

Leczenie ortodontyczne przebiega szybko, jeśli twoja wada nie jest złożona. Jeśli masz jedynie retrogenię i wystarczy jedna operacja, to będzie cię ograniczać tylko termin zabiegu.

Też z początku nie chciałem konsultacji z innymi lekarzami, bez problemu zgodziłem się na BSSO. Problem w tym, że im bliżej operacji, tym więcej człowiek czyta o jej przebiegu, plusach i minusach, możliwych powikłaniach, nieudanych operacjach itp. W końcu sam zasięgnąłem opinii innego lekarza, głownie dla uspokojenia ciągle dręczącego mnie pytania: "Czy na pewno warto?", chociaż kobietom podobno takie rzeczy przychodzą łatwiej, bo czego to one nie zrobią, żeby być piękne :aparat: .

Jeśli chodzi o lekarzy - akurat tych poleciłem, bo zajmują się codziennie podobnymi i gorszymi przypadkami na co dzień i prawdopodobnie mają więcej doświadczenia, niż doktor Nowak żyje (nie umniejszając oczywiście profesjonalizmu doktorowi Nowakowi, bo czytałem, że również jest jednym z najlepszych polskich chirurgów).

Poleciłem dr. Pawlaka z jednego względu - podobno jest najlepszy, nie zagłębiam się bardzo w ten temat, ale do tej pory czytałem o nim same pozytywne opinie i ludzie z całej Polski przyjeżdżają do niego, godząc się z dojeżdżaniem choćby z Gdańska na częste kontrole pooperacyjne, a nie jest to złamanie ręki, czy nogi, które zrośnie się i wszystko będzie jak dawniej, podczas operacji ruszane są nerwy twarzy. Kość przecinana jest przy samych nerwach, a same nerwy lekko naciągane, przez co większość pacjentów ma nieznaczne problemy z czuciem w dolnej wardze i bródce nawet rok czasu od zabiegu, a niedoświadczony lekarz może narobić problemów z twarzą na całe życie.

Pamiętaj, że konsultacja z innym chirurgiem, nie oznacza, że musisz się z nim zgadzać, ale będziesz miała spojrzenie innego specjalisty na swoją wadę. Osobiście konsultowałem się przed operacją z chirurgiem z Poznania i powiedział, że wada jest niewielka, operacja jest niepotrzebna, nie będzie dużej poprawy wyglądu, a zgryz poprawi się nieznacznie i nie mam po co się męczyć, jednak lekarze prowadzący mój przypadek od początku, mówili kompletnie co innego i nie chodziło tu o wygląd, a zaprzepaszczenie wielu lat noszenia aparatu, dlatego posłuchałem ich, dzięki czemu jestem już 3 tygodnie po operacji i jestem z tego zadowolony, chociaż brakuje mi czucia w ustach i brodzie :aparat: .
JohnDoe
Moderator

Tyłozgryz.

Postprzez kolorowa__ » 5 sierpnia 2016, godz. 16:19

Nie jestem pewna, czy tak szybko. Odkąd rozpoczęłam przygodę z ortodontami od każdego słyszałam coś innego, zgadzali się jedynie w tym, że jestem trudnym przypadkiem, ha! :D
Jasne, najgorsza jest decyzja, czy aby na pewno operacja jest konieczna. Również mam ten dylemat, bo o ile denerwuje mnie cofnięta bródka, o tyle podoba mi się kształt mojej twarzy od przodu i tutaj nic bym nie zmieniała, a tak się niestety nie da, nad czym ubolewam.
Fakt faktem, że będąc we Wrocławiu na pewno mogę skonsultować się z innym chirurgiem, więc jeśli tylko terminy się mi zgrają - chyba skorzystam z tej opcji.
Skutki uboczne przekartkowałam już kilkaset razy i kurcze, człowiek tylko bardziej się boi, po przejrzeniu tego, co przeszli inni.

O, przeprowadzałeś operację prywatnie, czy na NFZ? No i przede wszystkim, czy efekt finalny jest taki, jak oczekiwałeś? Trzy tygodnie to pewnie nieco krótki okres, by wszystko było już na cacy, ale coś pewnie już widać ;>
kolorowa__

Tyłozgryz.

Postprzez JohnDoe » 6 sierpnia 2016, godz. 03:22

Jeśli mówią, że trudny przypadek, to może oznaczać nawet dobre kilka lat. Też jestem (a raczej byłem) trudnym przypadkiem, więc już 6 lat noszę aparat i przeszedłem 3 operacje, ale o rok opóźniłem podjęcie decyzji odnośnie BSSO, bo musiałem znaleźć odwagę i czas, żeby przyjechać do Polski na operację, przygotowania i rekonwalescencję.

Operacje przeprowadzałem na NFZ, efekt wysunięcia żuchwy widać już na drugi dzień po operacji, lekka opuchlizna wciąż się utrzymuje, szczególnie w miejscach, w których są przytwierdzone płytki, do tego bródka jest nierówna przez opuchliznę (lewa strona jest niżej o kilka milimetrów :D ), ale jestem jak najbardziej zadowolony. Wysunięcie było tylko o 4mm, jednak różnica jest znaczna i dolna warga już mi się nie zawija :D .
JohnDoe
Moderator

Tyłozgryz.

Postprzez kolorowa__ » 6 sierpnia 2016, godz. 09:36

Myślę, że trudny ze względu na to, że trafiałam na nieodpowiednich ortodontów, którzy chcieli to zrobić tak, jak im jest najprościej. Na szczęście teraz znalazłam kogoś godnego zaufania, kto nie wyciąga pieniędzy bezsensownie :)

O! Mógłbyś pochwalić się efektami na zdjęciach? Jestem niesamowicie ciekawa Twojej przemiany.
kolorowa__

Tyłozgryz.

Postprzez JohnDoe » 6 sierpnia 2016, godz. 11:06

Porównanie stanu przed operacją i jak wyglądam dziś:

http://i.imgur.com/gliHqQ2.jpg
JohnDoe
Moderator

Tyłozgryz.

Postprzez kolorowa__ » 20 sierpnia 2016, godz. 10:19

Gratuluję efektów. Są genialne i napawasz mnie optymizmem, co do mojej wady.

Po krótkiej przerwie, wracam :) W przyszłą środę mam wyrwać górną, mleczną piątkę i zrobić nowe zdjęcie panoramiczne, a później na konsultację do Wrocławia.
Jak myślicie, czy ortodonta podejmie się założenia aparatu w międzyczasie oczekiwania na konsultację z chirurgiem, czy raczej weźmie się za to dopiero później, po uzyskaniu opinii chirurga?
kolorowa__

Tyłozgryz.

Postprzez Radunia » 20 sierpnia 2016, godz. 10:35

kolorowa__ napisał(a):
Jak myślicie, czy ortodonta podejmie się założenia aparatu w międzyczasie oczekiwania na konsultację z chirurgiem, czy raczej weźmie się za to dopiero później, po uzyskaniu opinii chirurga?

To zależy od ortodonty i Twojej wady. Jeśli Twoja wada nie jest skomplikowana, a ortodonta współpracuje z chirurgiem od jakiegoś czasu, to może przewidzieć plan leczenia i rozpocząć leczenie bez czekania na chirurga. A jeśli Twój przypadek jest nietypowy, albo będą jakieś wątpliwości, albo jesteś pierwszą operacyjną pacjentką ortodonty, to pewnie będzie czekał na wskazówki od chirurga. ;-)
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Następna strona

Powrót do Retrogenia