Tyłozgryz, niedorozwój żuchwy a problemy SSŻ

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Porcelina » 6 kwietnia 2017, godz. 07:26

Witam,

Mam tyłozgryz, nadzgryz oraz niedorozwój żuchwy. Od dwóch lat męczę się z różnymi dolegliwościami ze strony SSŻ - bóle skroni, głowy, oka, uszu, policzków, zębów, przeskakiwanie, trzaski, bóle szyi, itp, itd. Lekarze z chirurgii twierdzą, że to wina wady zgryzu. Byłam na konsultacjach u ortodonty i wyszło, że mogę się leczyć na dwa sposoby : wyłącznie ortodontycznie lub też ortodontyczno - chirurgicznie (operacja wysunięcia żuchwy). Po zakończeniu leczenia do końca życia będę musiała nosić nakładkę retencyjną.
Jednak nie wiem na który typ leczenia się zdecydować biorąc pod uwagę moje problemy z SSŻ (raczej się pogarszają :cry: )
Jeden z chirurgów powiedział, że operacja jest niewskazana przy problemach ze stawem SSŻ, drugi wręcz odwrotnie,zalecał operację.
Jest to bardzo trudny problem jako, że to ja muszę podjąć decyzję (i to w miarę szybko, bo moje dolegliwości się pogarszają) a lekarze nie są w mi stanie nic doradzić. Na efekcie estetycznym zależy mi w mniejszym stopniu, najbardziej chodzi o to, aby zadbać o SSŻ i bym mogła normalnie, bez bólu funkcjonować. Proszę o pomoc.
Porcelina

Postprzez klara125 » 6 kwietnia 2017, godz. 09:22

Też miałam tyłozgryz! Ale ja miałam operację dwuszczękową.Ja po operacji miałam problemy z SSŻ, ponieważ przy operacji wypadł mi krążek stawowo-żuchwowy. Lekarze mówili, że to rzadko się zdarza. Poszłam do specjalisty od SSŻ i mi pomógł. Teraz jest już wszystko okej. Ja na Twoim miejscu zrobiłabym jednak operację. Mimo wszystko z wiekiem wada się pogłębia i zęby coraz bardziej psują. Może idź właśnie na początku do specjalisty od SSŻ i niech on Ci podpowie, co w Twoim przypadku będzie najlepsze? Powodzenia! :)
dziennik leczenia: viewtopic.php?f=9&t=2333
Wada:Retrogenia, Prognatyzm
Aparat: grudzień 2014r.(góra) styczeń 2015r.(dół)
Operacja: Dwuszczękowa
Termin: 09.03.2016r. WAM,Łódź
Ortodonta: P.Machała
Chirurg: M.Kozakiewicz
Zdjęcie aparatów 05.10.2016r.
Wyjęcie płytek: 13.03.2017r.
klara125

Postprzez Porcelina » 7 kwietnia 2017, godz. 14:52

W jaki sposób naprawili Ci krążek stawowy?
Wiem, że wada z wiekiem się pogłębia, boję się tylko,że operacja dodatkowo obciąży mi stawy.
Chodzę do specjalistów od SSŻ i właśnie u nich usłyszałam te dwie rozbieżne opinie.
Porcelina

Postprzez JohnDoe » 7 kwietnia 2017, godz. 22:19

Przy leczeniu ortodontycznym pewnie zrobiliby tylko kamuflaż, co nie rozwiązuje wszystkich problemow z tyłozgryzem. Mi jedni chirurdzy mówili, że do pełni efektu i zdrowia powinienem przejść BSSO, miałem coraz więcej obaw czytając o powikłaniach i poradziłem się chirurga z innego miasta. Powiedział, że już wystarczająco przejść mam za sobą, a wady nie widać na tyle, abym musiał przechodzić kolejną operację. Ostatecznie zgodziłem się na operację i nie żałuję, chociaż ostatnio (już prawie rok po operacji) miałem dwa przypadki ostrego bólu w lewym SSŻ, więc pewnie będę musiał to zgłosić.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Postprzez klara125 » 7 kwietnia 2017, godz. 22:35

Porcelina napisał(a):W jaki sposób naprawili Ci krążek stawowy?

Dostałam ćwiczenia od specjalisty i ćwiczyłam w domu i krążek wskoczył na swoje miejsce :)

Porcelina napisał(a):Chodzę do specjalistów od SSŻ i właśnie u nich usłyszałam te dwie rozbieżne opinie.

To może idź do trzeciego i zobaczysz, co on powie ? Z którą opinią się zgodzi :)
dziennik leczenia: viewtopic.php?f=9&t=2333
Wada:Retrogenia, Prognatyzm
Aparat: grudzień 2014r.(góra) styczeń 2015r.(dół)
Operacja: Dwuszczękowa
Termin: 09.03.2016r. WAM,Łódź
Ortodonta: P.Machała
Chirurg: M.Kozakiewicz
Zdjęcie aparatów 05.10.2016r.
Wyjęcie płytek: 13.03.2017r.
klara125

Postprzez Porcelina » 21 kwietnia 2017, godz. 19:02

JohnDoe napisał(a):Przy leczeniu ortodontycznym pewnie zrobiliby tylko kamuflaż, co nie rozwiązuje wszystkich problemow z tyłozgryzem. Mi jedni chirurdzy mówili, że do pełni efektu i zdrowia powinienem przejść BSSO, miałem coraz więcej obaw czytając o powikłaniach i poradziłem się chirurga z innego miasta. Powiedział, że już wystarczająco przejść mam za sobą, a wady nie widać na tyle, abym musiał przechodzić kolejną operację. Ostatecznie zgodziłem się na operację i nie żałuję, chociaż ostatnio (już prawie rok po operacji) miałem dwa przypadki ostrego bólu w lewym SSŻ, więc pewnie będę musiał to zgłosić.

Z tego co jeden z lekarzy mi mówił będę miała wysuwaną żuchwę o ok. 8 mm i płytki tytanowe. Czy potem się te płytki usuwa, a może zostają one już na zawsze?
Jeżeli wybrałabym opcję aparat + operacja to przez te dwa pierwsze lata noszenia aparatu w jaki sposób będę miała ustawiany zgryz, bo z tego co ortodontka mi pokazywała niewiele zrozumiałam... :?
Porcelina

Postprzez JohnDoe » 21 kwietnia 2017, godz. 22:01

Jeśli nic nie dolega, to płytki można usunąć na życzenie pacjenta, ale na wyjęcie na własne życzenie trzeba zazwyczaj trochę poczekać w kolejce, bo nie są to priorytetowe operacje. Decyzję podejmuje się zazwyczaj pół roku po zabiegu, ale równie dobrze można po kilku latach, tylko gorzej będzie je wyciągnąć, bo zarosną i dochodzenie do siebie jest wtedy też dłuższe.

Na pewno na początku wyprostują trochę ustawienie zębów, później zacznie się pogłębianie wady do operacji - ustawiają zęby tak, żeby po operacji już w miarę ładnie się ułożyły. Dodatkowo po operacji jeszcze przez pół roku (lub dłużej) będzie wyrównywanie zgryzu i w sumie tyle.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Postprzez Radunia » 21 kwietnia 2017, godz. 22:06

Porcelina napisał(a):Z tego co jeden z lekarzy mi mówił będę miała wysuwaną żuchwę o ok. 8 mm i płytki tytanowe. Czy potem się te płytki usuwa, a może zostają one już na zawsze?
Jeżeli wybrałabym opcję aparat + operacja to przez te dwa pierwsze lata noszenia aparatu w jaki sposób będę miała ustawiany zgryz, bo z tego co ortodontka mi pokazywała niewiele zrozumiałam... :?

Płytki można zostawić, a można usunąć po zrośnięciu się kości. Czasem jest konieczność usunięcia płytek ze względu na stan zapalny wokół nich.
Tutaj jest filmik, na którym szkicowo pokazano jak przebiega operacyjne leczenie retrogenii:
http://www.face-clinic.home.pl/video/Ma ... cement.mp4
Widać też ogólnie o co chodzi z ustawieniem zębów do operacji.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez Porcelina » 22 kwietnia 2017, godz. 16:33

[quote="Porcelina"][quote="JohnDoe"]Przy leczeniu ortodontycznym pewnie zrobiliby tylko kamuflaż, co nie rozwiązuje wszystkich problemow z tyłozgryzem. Mi jedni chirurdzy mówili, że do pełni efektu i zdrowia powinienem przejść BSSO, miałem coraz więcej obaw czytając o powikłaniach i poradziłem się chirurga z innego miasta. Powiedział, że już wystarczająco przejść mam za sobą, a wady nie widać na tyle, abym musiał przechodzić kolejną operację. Ostatecznie zgodziłem się na operację i nie żałuję, chociaż ostatnio (już prawie rok po operacji) miałem dwa przypadki ostrego bólu w lewym SSŻ, więc pewnie będę musiał to zgłosić.[

Dzięki, już chyba wiem na czym będzie polegało to przygotowanie zgryzu do operacji. Wszystko fajnie, ale jeżeli jeszcze bardziej pogłębią wadę to moje dolegliwości ze strony SSŻ się również pogorszą, a szczerze mówiąc obecnie jest tak sobie. Za niedługo mam wizytę u lekarza, boję się, że staw jest w rozsypce bo boli już bez przerwy i że przez to nigdy nie wyleczę wady :cry:
Porcelina

Postprzez Radunia » 23 kwietnia 2017, godz. 15:45

Jak ostatnio byłam u mojej orto, to pytałam ją o zabiegi u fizjoterapeutów przed operacją. Powiedziała mi, że przy progenii to nie jest tak bardzo ważne, jak właśnie przy retrogenii. Powiedziała, że ona przy retrogenii bardzo poleca wszelkie zabiegi fizjoterapeutyczne także przed operacją, żeby przygotować mięśnie i stawy do nowej sytuacji, żeby rozluźniać napięcia wynikające z leczenia. Może Tobie też by się to przydało?
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Następna strona

Powrót do Retrogenia