Tyłozgryz, niedorozwój żuchwy a problemy SSŻ

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Porcelina » 23 kwietnia 2017, godz. 15:50

Miałam już rehabilitację na SSŻ i kręgosłup szyjny. W domu korzystam z elektroterapii oraz naświetlania, jednak bez efektów. A jakie zabiegi masz konkretnie na myśli?
Porcelina

Postprzez Radunia » 23 kwietnia 2017, godz. 16:34

Ja akurat pytałam o osteopatę, ale ponieważ mam progenię, a nie retrogenię, to nie drążyłam tematu.
Może chirurg albo orto będą mogli Ci coś doradzić?
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez JohnDoe » 24 kwietnia 2017, godz. 19:16

Ktoś kiedyś opisywał na forum te zabiegi fizjoterapeutyczne, są to głównie masaże, szkoda tylko, że przeczytałem o nich dopiero po BSSO. Osobiście, dopiero miesiąc po operacji miałem możliwość przejścia takiego masażu (masowanie miałem mięśnie szyi i twarzy).
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Postprzez Porcelina » 4 maja 2017, godz. 18:31

Byłam niedawno już na ostatecznych konsultacjach u ortodonty, niestety pani doktor nie potrafiła mi doradzić którą z opcji wybrać: leczenie ortodontyczne czy ortodontyczno - chirurgiczne.
Zapytałam jednak czy są jakieś różnice w obu tych wariantach i powiedziała, że wariant chirurgiczny będzie dawał lepszą estetykę profilu, itp. Poza tym leczenie bez operacji sprawi, że wada będzie miała wyższą tendencję do nawrotu, będzie nieco gorsze gryzienie (tak się wyraziła, nie wiem czy chodziło jej o zgryz czy o funkcję żucia :roll: ) oraz tzw. "schodek" pomiędzy górną a dolną szczęką.
A ja nadal nie wiem na co się zdecydować, boję się , że operacja pogorszy mi stan SSŻ, chociaż niedawno jeden z lekarzy (chir. szczękowo - twarzowy) mówił, że zabieg albo nie będzie miał wpływu na staw albo polepszy jego stan. Więc co robić?
Porcelina

Postprzez JohnDoe » 5 maja 2017, godz. 09:58

Mi mówili bardzo podobnie przed BSSO, ciagle tylko słyszałem: "to moja decyzja" w przypadku pytań czy wybrać BSSO, czy kamuflaż. Zdecydowałem się na BSSO, raz a dobrze, zamiast tylko ukrywać wadę. Taki kamuflaż ortodontyczny może czasami bardziej pogorszyć stan SSŻ, niż operacja.
JohnDoe
Moderator

Postprzez Porcelina » 5 maja 2017, godz. 20:41

Dziękuję za radę. Ja też prawdopodobnie zdecyduję się na operację, bo poleganie na naprawie zgryzu tylko poprzez oddziaływanie na zęby niż leczenie właściwej wady szkieletowej wydaje mi się niedorzeczne.
Swoją drogą zęby mam niby wyleczone/naprawione, ale czasem dają dziwaczne dolegliwości bólowe, więc w przyszłości prawdopodobnie będę musiała kilka usunąć, może nawet wstawić protezę, dlatego nie chcę polegać tylko na zębach, wolę aby wada była usunięta także chirurgicznie.
A mam pytanie: czy posiadanie bardzo wrażliwych zębów pogarsza dolegliwości podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
Porcelina

Postprzez JohnDoe » 6 maja 2017, godz. 11:53

Pewnie podkręcanie może bardziej boleć, ale to też zależy jak mocno będą podkręcać aparat. Jeszcze przed założeniem aparatów słyszałem opowieści, jak to podkręcanie czasami boli, że nie można nic gryźć przez kilka dni. Mnie nigdy podkręcanie nie bolało.
JohnDoe
Moderator

Postprzez Porcelina » 30 czerwca 2017, godz. 18:02

Mam jeszcze pytanie odnośnie leczenia ortodontycznego przed zabiegiem operacyjnym. Czy ustawianie zębów autentycznie pogłębia wadę,w moim przypadku cofnięcie żuchwy czy też jest to tylko i wyłącznie złudzenie optyczne?
Porcelina

Postprzez Radunia » 30 czerwca 2017, godz. 21:19

Przed leczeniem zęby są często wychylone i wada wydaje się mniejsza. Podczas leczenia ortodontycznego zęby ustawiane są "do pionu", przez co pozioma odległość pomiędzy dolnym i górnym łukiem się zwiększa. Leczenie ortodontyczne nie rusza żuchwy, aparat jej nie cofnie.
Trochę widać na tym filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=uiXm8n9wQjA
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Poprzednia strona

Powrót do Retrogenia