Ma ktoś implant brody? A może operacja?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez LittleB » 15 lipca 2017, godz. 15:32

Hej, cierpię na retrogenię (spowodowaną oddychaniem przez usta, w sumie całe życie - nawet jak pozbyłam się problemu, który to powodował). Nosiłam aparat, miałam usuwany jeden zdrowy ząb (dzisiaj żałuję), aparat pomógł tak średnio. Zęby i tak mi się pokrzywiły z czasem. Od jakiegoś czasu myślę nad implantem bordy - czy ktoś z was przechodził taką operację? Zastanawiam się jak ten implant jest montowany (w brodzie - tej ruchomej części, czy przy kości?) i jakie to jest odczucie? Czy z czasem się człowiek przyzwyczaja, czy czuć zawsze ten implant? Jak z jedzeniem i tego typu rzeczami, czy on nie przeszkadza? Czy ten implant jest na zawsze, jakie jest ryzyko przesunięcia się itd.? Czy zostaje po tym zabiegu jakaś blizna? A może ktoś wybrał mniej inwazyjną metodę, ostatnio czytałam o zastrzykach, chyba z własnego tłuszczu. Czy to coś faktycznie mogłoby pomóc, żeby poprawić profil? Z drugiej strony czy dałoby się to skorygować operacyjnie? Jednak operacja mnie nieco przeraża, nie mam żadnych problemów z gryzieniem itp. jest to wyłącznie problem kosmetyczny, boje się konsekwencji takiej operacji. Dodam, że planuję ponowne założenie aparatu, ze względu na pokrzywione zęby.
LittleB

Postprzez dassa » 22 lipca 2017, godz. 19:57

Hej :) Rozumiem Cię, ale skoro masz retrogenie( czyli cofniętą żuchę) niewiem jak miałby Ci pomóc ten implant w brodzie. Problem tkwi w nieprawidłowościach budowy żuchy/ szczęki, a cofnięta broda, lub jej niedostateczny wzrost to tylko dodatek do tego problemu. Lekką poprawę wyglądu zapewnia wysunięcie żuchwy, ale zazwyczaj kończy się to na operacji dwuszczękowej. Niewiem dokładnie jak wygląda twój problem, czy masz problem z domknięciem ust, czy twoja broda się marszczy itd. Retrogenii towarzyszy często zgryz otwarty, czy masz zdiagnozowaną wadę przez chirurga? A o co chodzi z tym wstrzykiwaniem tłuszczu? A może chodzi ci o wygładzenie brody, które można uzyskać przez zastrzyk toksyną botulinową, jednak faktyczną poprawę estetyki zapewnia jedynie genioplastyka z wysunięciem kości brody :)
Wada klasy II: retrogenia, uśmiech dziąsłowy
Ortodonta: Dr.Tarnawski, Katowice
Chirurg: Dr. Nowak, Wrocław
Operacja: Zielona Góra, marzec 2018
dassa

Postprzez LittleB » 29 lipca 2017, godz. 20:19

Kurcze, nie bardzo się w tym nazewnictwie orientuję. Nie wiem, czy miałam zgryz otwarty (nosiłam aparat jak miałam 14 lat, dzisiaj mam 27) - jak czytam opis zgryzu otwartego to chyba tak, tzn. miałam dosyć wysoko siekacze i miałam za małą szczękę górną, więc nosiłam najpierw aparat, który mi ją rozszerzał, a później stały. Jednego zęba - górną 5 miałam usuwaną do aparatu. Aparat miałam tylko na górnym łuku. Dzisiaj górna i dolna szczęka mi się normalnie układa/zaciska (zęby mi się trochę pokrzywiły jak mi wyszły 8ki i dlatego chcę zakładać znowu aparat). Całe życie oddycham przez usta - jak miałam 10 lat to miałam wycinane migdałki, ale to nie pomogło, dalej oddychałam przez usta, do dzisiaj to robię, nos mi się często zatyka, zbiera się śluz itd. z tego co wyczytałam to te problemy z brodą właśnie od tego - jak oddychasz przez usta to broda nie rośnie jak powinna tylko "w dół". Moja broda wygląda jak na tym obrazku w środku: https://pocketdentistry.com/wp-content/ ... -00081.jpg
Nie wiem czy można powiedzieć, że mam cofniętą całą żuchwę, bo moje zęby górne i dolne na dziś dzień są dopasowane, tzn. nie mam żadnych problemów z gryzieniem czy cokolwiek innego. Tylko z oddychaniem przez nos i trzymaniem buzi zamkniętej, np. zawsze śpię z otwartymi ustami, jestem w stanie oddychać przez nos jak np. siedzę, ale jak biegam to już muszę otworzyć usta i oddychać przez usta.
Nie mam zdiagnozowanej wady przez chirurga, ale moja ortodontka powiedziała jak mi zakładała aparat, że mam tyłozgryz i widać to było na zdjęciu rentgenowskim tzn. kość żuchwy była cofnięta, mniej więcej jak na tym zdjęciu: http://www.duodental.com/upload/pages/RX01.jpg

W tamtych czasach ortodontka nie informowała mnie w ogóle, że jest możliwość operacji tego i skąd to się wzięło, nic. Wygląd mojej brody mi aż tak bardzo nie przeszkadza, ale ze względu na tę budowę zawsze mam drugi podbródek, szczególnie jak mówię, pomimo tego, że jestem szczupła.
Myślałam nad implantem, ale teraz tu czytałam, że jednak trzeba wymieniać co ileś tam lat - na innych stronach czytałam, że jednak nie trzeba, że może być jeden implant na całe życie. Co do wstrzykiwania tłuszczu to znalazłam gdzieś info, że można to zrobić zamiast implantu, tzn. powiększyć trochę brodę tłuszczem przeszczepionym z innego miejsca. Ta metoda wydawała mi się najmniej inwazyjna, ale chyba również dająca najmniejszy, najmniej trwały efekt :(

Myślę, że genioplastyka byłaby u mnie najlepszym rozwiązaniem, ale gdzie się z tym zgłosić, biorąc pod uwagę, że będę też musiała wyprostować jeszcze raz zęby i prawdopodobnie jeden usunąć, żeby zrobić miejsce? Do chirurga, do ortodonty? Poza tym zastanawiają mnie takie rzeczy jak: czy to się czuje, że kość została pocięta, czy zostają śruby w żuchwie po takim zabiegu, czy po zabiegu można odczuwać jakieś bóle, nawet kilkanaście lat po, czy ma się wrażenie, że ma się jakieś ciało obce itd.? Trochę mnie przerażają komplikacje, bo jak mówię, nie mam jakiejś strasznej wady, przeszkadza mi to jedynie estetycznie.

Mogę też przesłać zdjęcie na priv jak ktoś chce.
LittleB

Postprzez Radunia » 29 lipca 2017, godz. 21:13

LittleB,
wejdź do działu "Dyskusja na temat szpitali i chirurgów": viewforum.php?f=5
wyszukaj jakiegoś polecanego chirurga w swoim regionie i udaj się do niego na konsultacje.
Żeby uzyskać więcej informacji od chirurga, postaraj się wcześniej zrobić wyciski zgryzu oraz zdjęcia rtg pantomograficzne i cefalometryczne.
Chirurg powie Ci, czy masz wadę zgryzu, którą można leczyć chirurgicznie albo tylko aparatem, a może nie masz wady i wystarczy chirurgia plastyczna, wtedy musisz szukać specjalistów od plastyki bródki.
Inaczej to jest wróżenie z fusów.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
Radunia

Postprzez dassa » 30 lipca 2017, godz. 11:06

Radunia podsumowała rzeczowo co musisz zrobić :)
Tutaj link przedstawia jak wyglada genio:http://www.face-clinic.home.pl/video/Genioplasty.mp4 . Jest też tam więcej ciekawych filmików :D
Kość po tym zabiegu zrasta się w nowym ułożeniu, a śrubki można spokojnie wyjąć po ok.pół roku.
Wyciski z tego co wiem ortodonta chyba tylko robi, wiec musiałabyś się do niego pierw udać, a potem chirurg zdiagnozuje jaki jest problem na podstawie modelu i zdjęć :) Ja miałam na tyle dobrego orto, że zaraz wiedział jaką mam wade i co chirurg bedzie robił :lol:
Wada klasy II: retrogenia, uśmiech dziąsłowy
Ortodonta: Dr.Tarnawski, Katowice
Chirurg: Dr. Nowak, Wrocław
Operacja: Zielona Góra, marzec 2018
dassa

Postprzez LittleB » 30 lipca 2017, godz. 13:33

Dzięki wielkie, to mi dużo wyjaśniło! A czy po genioplastyce zostają jakieś blizny?
LittleB

Postprzez Radunia » 30 lipca 2017, godz. 13:46

Operacja odbywa się wewnątrzustnie, nie ma cięć zewnętrznych, więc nie ma blizn na twarzy.

Moje pierwsze wyciski robiłam w zwykłym gabinecie dentystycznym, nie były z najpiękniejszego materiału (taki żółty gruboziarnisty gips), ale spokojnie na nich miałam pierwszą diagnostykę. Płaciłam za nie 75 zł.
A zdjęcia panto i cefalo robiłam na NFZ, tylko w tym celu musiałam zwiedzić dwa gabinety - najpierw lekarz rodzinny (żeby dał skierowanie do poradni chirurgii szczękowo-twarzowej), a potem chirurg w poradni (żeby dał skierowanie na zdjęcie).
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
Radunia

Postprzez LittleB » 1 sierpnia 2017, godz. 20:30

Dzięki wielkie!
LittleB

Powrót do Retrogenia