Retrogenia - co robić?

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Retrogenia - co robić?

Postprzez barb87 » 15 sierpnia 2017, godz. 09:16

Hej, wada zgryzu od zawsze była moim problemem i dużym kompleksem. Jako dziecko nosiłam najpierw ruchomy aparat ortodontyczny (usunięto mi dwie górne czwórki), następnie - jako nastolatka - aparat stały na górny łuk. Niestety nie dopilnowałam ani ja, ani moi rodzice, aby leczenie doprowadzić do szczęśliwego finału, dlatego też aparat zdjęłam po tym, jak przestałam chodzić na wizyty kontrolne. Z perspektywy czasu wiem, jak było to nierozsądne, ale czasu nie cofnę. Aparat stały wyrównał zęby, nadał im ładny kształt, jednak wciąż "przerwa" pomiędzy górną a dolną szczęką była duża. Myślę, że z czasem pogłębiła się jeszcze. Niedawno postanowiłam już świadomie rozpocząć leczenie orto - zmniejszyć dysproporcję pomiędzy górną i dolną szczęką oraz wyrównać zęby na dole. Ortodontka jednak poinformowała mnie podczas konsultacji, że aparat w moim przypadku da nieznaczne efekty i nie ma sensu go zakładać, jeśli moja wada mi nie przeszkadza i nie uniemożliwia mi życia (nie mam już zębów do usunięcia, a miejsca na rozsunięcie górnych zębów jest niewiele). Przyznam, że przez lata przyzwyczaiłam się do tego, jak jest. Ortodontka poleciła raczej operację niż leczenie orto, zdiagnozowała, że moja wada wynika z niedorozwoju żuchwy, która jest zbyt krótka, dodatkowo przemawia za tym podobno także dołek, który mam w brodzie. Górne zęby są ładnie ułożone, nie mam zdeformowanych warg itp. itd. - to wszystko jako argumenty, że problemem nie jest górna szczęka, ale żuchwa właśnie. W międzyczasie zaczęłam mieć problemy z uszami - często są zatkane (nie ma bólu). Udałam się zatem do laryngologa - poinformował mnie, że może to być konsekwencja wady zgryzu, że stawy mogą być obciążone i że za 20 lat mogę odczuwać silny ból właśnie z uwagi na przeciążenie stawu. Polecił konsultację w poradni chirurgii szczękowej w krakowskim Szpitalu Rydygiera (jestem z Krk). Opcja operacji ponownie gdzieś się pojawia, a ja zastanawiam się, czy zacząć o niej poważnie myśleć i jak się do tego zabrać... Być może ktoś z Was mógłby mi pomóc, odpowiadając na kilka moich pytań?
Zamieszczam je poniżej:
1. Czy lekarz rodzinny ma obowiązek dać mi skierowanie do ww poradni (mój lekarz niestety nie chce dawać skierowania nawet na badanie krwi, z wszelkich badań itp. korzystam prywatnie - jednak wydatek na operację jest póki co poza moim budżetem...);
2. Czy ktoś z Was chodził może do ww poradni i może polecić lekarza, do którego warto się umówić? A może są oni przydzielani "z urzędu"?
3. Czy długo się czeka na taką wizytę?
4. Jak ona wygląda?
5. Czy wcześniej powinnam wykonać jakieś badania?
6. Czy ewentualna operacja jest refundowana na NFZ czy musiałabym taki zabieg wykonać prywatnie?
7. Jakie są przesłanki czysto zdrowotne (nie mówię już o estetyce, poprawie wyglądu itp.) do wykonania takiej operacji).

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc.
Pozdrowienia!
Basia
barb87

Retrogenia - co robić?

Postprzez klara125 » 16 sierpnia 2017, godz. 11:49

Hej :) Też miałam retrogenię :D Nie jestem z Krk, ale odpowiem na kilka pytań :)
1. Lekarz rodzinny powinien wystawić Ci skierowanie - mi normalnie wystawił :)
3. Zależy do jakiego chirurga idziesz - najlepiej zapytaj orto jakiego chirurga mogłaby polecić, bo często jest tak, że orto współpracuje z jakimś chirurgiem :)
4. Na początku chirurg obejrzy Twój zgryz i twarz i stwierdzi jaką masz wadę i jaka operacja będzie konieczna, żeby wszystko wyszło pięknie :)
5. Powinnaś mieć ze sobą zdjęcie cefalometryczne i pantomograficzne zgryzu - skierowanie możesz dostać od ortodonty
6. Tak, operacja jest refundowana na NFZ
7. Stawy skroniowo-zuchwowe są w lepszej kondycji :D i oczywiście więcej miejsca w buzi na język :D i mimo wszystko poprawa wymowy :)
dziennik leczenia: viewtopic.php?f=9&t=2333
Wada:Retrogenia, Prognatyzm
Aparat: grudzień 2014r.(góra) styczeń 2015r.(dół)
Operacja: Dwuszczękowa
Termin: 09.03.2016r. WAM,Łódź
Ortodonta: P.Machała
Chirurg: M.Kozakiewicz
Zdjęcie aparatów 05.10.2016r.
Wyjęcie płytek: 13.03.2017r.
klara125

Powrót do Retrogenia