Spodziewałam się niewielkiej wady, a wyszła retrogenia...

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez AlaI » 28 września 2017, godz. 19:40

Cześć wszystkim :)

Parę dni temu trafiłam na forum, przeczytałam masę postów i zdecydowałam się zamieścić swój wątek. Bardzo proszę o pomoc i rozwianie moich wątpliwości.

Mam 24 lata, pierwszy aparat (ruchomy) nosiłam w wieku ok. 9 lat (wystające górne zęby), a następnie w wieku ok. 10- 11 lat (także aparat ruchomy, kły mleczne nie chciały wypaść, stałe kły zaczęły przebijać się przez dziąsła i krzywo rosnąć). Wada poprawiła się, choć kły nadal nie wyglądały idealnie. W tym roku zdecydowałam się odwiedzić ortodontę. Spodziewałam się jedynie wady kosmetycznej. Diagnoza była inna.
Pierwszy ortodonta stwierdził tyłozgryz+ retrogenię i przedstawił dwie propozycje: "chirurgicznie, ale to będzie trzeba łamać szczękę, ale można też zaleczyć jedynie poprzez noszenie aparatu, 4 miesiące na wyciągach, a potem do dwóch lat dalej aparat". Zdecydowałam się na wizytę u innego ortodonty i tu diagonoza to: tyłozgryz+ retrogenia+ klasa II po lewej stronie. Ten ortodonta stwierdził, że u mnie nie ma szans na efektywne wyleczenie retrogenii samym aparatem. Zaproponował, że może przygotować plan leczenia z operacją, lub bez operacji, wybór należy do mnie. Leczenie w obu opcjach ma trwać ok. 2 lata. [Obaj lekarze są znani i cenieni]

Mam teraz mętlik w głowie, początkowo byłam bardzo przerażona operacją (po przeczytaniu forum minimalnie mniej :aparat: ). Zastanawia mnie też fakt, że jeden lekarz stwierdził, że można to wyleczyć aparatem (w moim wieku?). Jeszcze jedna sprawa- za dwa lata mam ślub, chciałabym wtedy dobrze wyglądać

Załączam swoje zdjęcia oraz pantomogram i cefalometrię. Mierzyłam w warunkach domowych na odlewie zębów szczelinę między górą a dołem, wyszło ok. 3-3,5 mm. Decydować się na operację, nie decydować się?

Będę naprawdę wdzięczna za Wasze rady i wiadomości.

http://zapisz.net/images/366_cef.jpg
http://zapisz.net/images/251_pan.jpg
http://zapisz.net/images/659_imag0413.jpg
http://zapisz.net/images/467_imag0410.jpg
http://zapisz.net/images/817_imag0409.jpg
http://zapisz.net/images/662_imag0417.jpg
http://zapisz.net/images/687_imag0415.jpg
AlaI

Postprzez monnic » 28 września 2017, godz. 21:23

Hej,

Mam podobny przypadek do Ciebie i jesteśmy w tym samym wieku :D
Mam retro + asymetrię szczęki.

W liceum nosiłam aparat i moja ówczesna ortodontka nawet nie zająknęła się, że to może być retrogenia. Asymetrii twarzy nawet nie zauważyła (a broda przesunięta o 0,5 cm) a ja myślałam, że 'przecież każdy jest lekko asymetryczny'. Efekt tego leczenia: mam zakamuflowaną wadę i zęby górne pochylone do środka szczęki, z przodu nadal krzywo, a w profilu brakuje brody. No i moi rodzice wysypali kilka tysięcy złotych na te cuda :facepalm: .

W zeszłym roku trafiłam do rzetelnej ortodontki, która postawiła prawidłową diagnozę... Od grudnia ubiegłego roku zastanawiałam się czy iść pod nóż czy nie i ostatecznie zdecydowałam się (za równo tydzień zakładam aparat). Podejrzewam, że nikt Ci tutaj nie powie czy robić operację czy nie, bo to musi być Twoja decyzja, ale lektura tego forum i mój przypadek mnie utwierdziło w przekonaniu, że jednak operacja da lepszy efekt.

To co mnie przekonało to przeglądanie zdjęć (jeden przypadek widziałam na żywo - cudowna robota) po udanych zabiegach i świadomość, że powinnam wyglądać lepiej jeśli wszystko się uda (wiem, że dla niektórych to głupie, ale mi kompleksy nie pozwalają żyć pełnią życia). Ty też musisz zdecydować na ile Ci to przeszkadza i co jesteś w stanie znieść, żeby to zlikwidować.

P.S. Jeśli chcesz operować się na NFZ to może być jednak więcej niż dwa lata. Te cudowne kolejki :love:
monnic

Postprzez AlaI » 28 września 2017, godz. 23:23

monnic, Widzę, że długo zajęło Ci podjęcie decyzji! Co do terminów, to ponoć w moim mieście na wizytę do lekarza, którego wybrałam czeka się 3 miesiące, a na operację kolejne 3-4.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nikt nie może podjąć za mnie tej decyzji :) bardziej chodziło mi spojrzenie na moją wadę na podstawie zdjęć :) oraz doradzenie, czy warto za to się zabrać przed ślubem.

Zastanawiają mnie też skutki nieleczonej retrogenii. Może pogłębić się z wiekiem?
AlaI

Postprzez monnic » 29 września 2017, godz. 18:23

Na podstawie zdjęć ciężko mi stwierdzić, bo mimo wszystko wciąż jestem nowa w tym temacie, może któryś z wteranów Ci podpowie :)
Jak masz już datę ślubu to faktycznie ciężki orzech do zgryzienia :D, ale życzę, żeby Ci podjęcie tej decyzji poszło szybciej niż mi.

Co do skutków, pogłębić się chyba już niekoniecznie, bo rozwój kostny w tym wieku zakończony, ale zły zgryz ma wpływ na ścieranie się zębów. Dużo osób z retrogenią nażeka na SSŻ, bo wysuwają brodę do przodu. Ja przez retrogenie w połączeniu z niedrożnym nosem mam problemy z oddychaniem. Wszystko kwestia czy odczuwasz w ogóle jakiekolwiek dolegliwości z tym związane, to zazwyczaj indywidualna sprawa.
monnic

Postprzez Turystyka medyczna » 5 października 2017, godz. 13:59

Witaj Alal

Widze w podobnym wieku jesteśmy. Zwróciłem uwagi na zdjęcia z rtg, cefalo i u ciebie przydałaby się dziedziny i konsultacje u specjalistów:

1. Specjalista z Chirurgi stomatologicznej i zauważ, też u ciebie widać zacienia na zatokach pewnie może masz z nimi problem?. Jakieś na pewno będziesz miała zabiegi.

2. Specjalista z Periodontologii no tutaj może przydałoby się czy nie masz wrażliwych dolnych siekaczy, a także tych górnych. I tez sprawdziłby. I ocenił czy nie masz problemów z dziąsłami itp.

3. Specjalista z Ortodoncji i tutaj w twoim przypadku musi być z dużym doświadczeniem i twoje dolne siekacze są, skierowane ku górze oraz czy trzeba je skierować w dół kości wyrostka zębodołowego i możliwe, że jesteś posiadaczką wąskiego wyrostka zębodołowego.

4. A może przydałaby się u ciebie szersza diagnostyka np. CBCT w obszarach grubości wyrostka zębodołowego specjalista Radiolog, który by rzetelnie opisał te, jeśli byś wykonała te badania.

4. Możliwe też inne profesje medyczne.

I tak mniej więcej myślę w takim zarysie medycznym i to tak opisałem. Jeden tutaj z użytkowników tego forum chyba zdaje się sukoa i opisał już tych niedoświadczonych ortodontów, którzy niestety, ale robią więcej szkód niż pożytku. Moja opinia jest taka pacjenta i niezastąpi to konsultacji u specjalisty. Jak masz pytania to pisz na priv. Pozdrawiam.
Turystyka medyczna

Postprzez AlaI » 6 października 2017, godz. 18:56

Hej, dziękuję za odpowiedź :)

To prawda, mam problem z oddychaniem. Od 12 r.ż. mam zawsze zatkaną jedną dziurkę nosa. Gdy np. zmienię pozycję lezącą z prawego boku na lewy, jedna się odtyka, a druga zatyka :D nigdy nie oddycham obiema.
Z dziąsłami też masz rację, ponieważ mam nadwrażliwe zęby i tendencję do odsłoniętych szyjek.
Ale to chyba nie są przeszkody do podjęcia leczenia ortodontycznego?

Zrezygnowałam z ortodonty, który twierdził, że wadę da się "wyleczyć samym aparatem".
Byłam na drugiej konsultacji u drugiego ortodonty. Oprócz wcześniej wymienionych wad, zwrócił uwagę na wychylone zęby do przodu i zgryz głęboki. Na pewno będę musiała wyrwać ósemki, możliwe, że także czwórki, czego się boję. Nie chciałabym ich ruszać. A na wizytę poszłam już z decyzją o operacji ;-) dowiedziałam się, że mój ortodonta współpracuje z dr. D* z Olsztyna, więc zostanę przy tym wyborze :)
AlaI

Postprzez Turystyka medyczna » 8 października 2017, godz. 19:45

Podobnie jak u mnie.Wypisałem tutaj kilka dziedzin medycznych, bo u ciebie wręcz jest to koniecznie, aby się po konsultować, ale jak widze coś w Polsce i nasi specjaliści są zainteresowani tylko na podstawie tego, co zobaczą na żywo lub konsultacji on -line, a te dziedziny co zawarłem inaczej nazywane to tzw. leczenie interdyscyplinarne. I jeśli możesz, wpisz sobie wyszukiwarce CBCT progenia i tam pewna pacjentka opisuje właśnie to, o czym napisałem tutaj oraz wymieniając te dziedziny, z zakresu różnych dziedzin medycznych. No niestety trzeba być czujnym pacjentem, a i jest tylu szamanów medycznych i głównie wskazuje tu ortodontów, i można byłoby o nich się rozpisywać w gazecie dla satyryków.Pozdrawiam
Turystyka medyczna

Powrót do Retrogenia