retrogenia-dwa plany leczenia

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez pamq » 8 stycznia 2018, godz. 17:56

Witam, byłam dziś u ortodontki i przedstawiła mi ona 2 plany leczenia mojej wady. Mam stwierdzoną retrogenię, wada klasy II w klasyfikacji Angle'a. Jest to wada własciwie niezbyt widoczna na pierwszy rzut oka, dopiero przy szerszym uśmiechu widać że górne zęby znacznie nachodzą na dolne i górny łuk jest zdecydowanie szerszy w stosunku do dolnego. Zęby mam proste, pewnie dlatego że w dzieciństwie nosiłam aparat wyjmowany.

Wracając do przedstawionych opcji leczenia:
1. Założenie aparatu podniebiennego i po pół roku dołożenie aparatu stałego na oba łuki, czas leczenia w sumie 2,5 roku, ale efekt końcowy trudny do przewidzenia, do tego aparat podniebienny podobno należy do wyjątkowo nieprzyjemnych.
2. Założenie aparatu stałego na oba łuki, po dwóch latach operacja szczęki, nie stać mnie prywatnie na operację, więc fakt robienia tego na nfz też pewnie znacznie komplikuje i wiąże się z długim czekaniem na termin, boję się również powikłań. Dodam jeszcze, że mam dość "męskie" rysy twarzy, zarysowane mocno kości żuchwy, przez co wydaje się ona kwadratowa i czy taka operacja mogłaby jednocześnie złagodzić rysy twarzy?

Czy ktoś "wypróbował" którąś z tych metod i może polecić/odradzić? Mam mętlik w głowie i nie wiem czy iść do kolejnego ortodonty, czy może udać się do chirurga (jakby ktoś polecił dobrego w Warszawie, który robi operacje na nfz, też byłabym wdzięczna), a może dać sobie spokój skoro wada nie utrudnia mi życia?
pamq

Postprzez Radunia » 8 stycznia 2018, godz. 20:08

Trochę to dziwne, że dała Ci wybór, a nie zasugerowała konsultacji u specjalisty. Wybór drogi leczenia powinien być oparty na opinii specjalistów, a nie lękach i wyobrażeniach pacjenta, czy dywagacjach na forum.
Wybierz się do dobrego chirurga szczękowego, który zajmuje się wadami ortognatycznymi (mamy tutaj cały dział poświęcony chirurgom i szpitalom, także z Warszawy) i poproś o opinię, niech Ci przedstawi najlepszą opcję dla Ciebie i wyjaśni z czym każda opcja się wiąże.
Na wszelki wypadek zapytaj chirurga czy zna tę ortodontkę, u której byłaś, bo jeśli wada jest operacyjna, to warto leczyć się u ortodonty, który ma doświadczenie w przygotowaniu do operacji, możesz poprosić chirurga o wskazanie kogoś doświadczonego.
Przygotuj się do wizyty u chirurga, żeby nie tracić czasu - wyciski + zdjęcia rtg.
Aha, na konsultacji u chirurga dopytaj o wszelkie koszty związane z operacją, żeby potem nie było niespodzianki. Coraz częściej jest tak, że operacja jest na NFZ, ale przygotowanie i planowanie operacji odbywa się w prywatnym gabinecie chirurga i wiąże się z dość dużą dopłatą. Finanse jednak nie powinny być decydującym argumentem w podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia, bo jednak sprawa dotyczy Twojego zdrowia. Przygotowanie ortodontyczne do operacji zazwyczaj trochę trwa i warto przeznaczyć ten czas na zdobycie zapasu środków.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez JohnDoe » 10 stycznia 2018, godz. 22:32

Brzmi to trochę jak moja była wada, nie było nic widać, dopóki nie otwierałem ust, a żuchwa nie dość, że za krótka, to jeszcze na tyle wąska, że "chowała" mi się w szczęce i mogłem ruszać nią w lewo i prawo stukając zewnętrzną stroną dolnych zębów o wewnętrzną stronę górnych.

W przypadku wąskiej i krótkiej żuchwy, prawdopodobnie nie tylko ją wydłużą, ale też poszerzą, więc rysy mogą się lekko zmienić na bardziej "kwadratowe", ale to zależy jak duża jest wada.

Z własnego doświadczenia polecam operację, ale tylko po konsultacji z chirurgiem będziesz wiedziała co cię czeka i czy warto.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Powrót do Retrogenia