Refundacja operacji obuszczękowej po nieudanym leczeniu orto

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez Iryna22 » 24 sierpnia 2018, godz. 15:24

Cześć,
Mam na imię Karolina i wieku 16 lat przeszłam nieudane leczenie ortodontyczne w wyniku którego wyrwano mi 2 górne czwórki, strasznie od tego zapadła mi się twarz oraz pojawiły się problemy ze stawem żuchwowym. Wiem, że nie powinnam być leczona ekstrakcyjnie ( w sumie nikt nie powinien). Miałam wadę zgryzu klasy II, na górze mocno stłoczone zęby ale nie wiem czy miałam retrogenie. Teraz mam lat 24 i zaczęłam ponowne leczenie ortodontyczne, które ma na celu odtworzenie brakujących zębów i wczepienie na ich miejscu implantów zębowych. Mam już wystarczająco dużo miejsca na implant, jednak moje zęby wyglądają okropnie, są całe wychylone do przodu, moja szczęka w ogóle się nie poszerzyła, mój profil wygląda okropnie dalej mam cofniętą brodę. Zęby górne nie łączą się z dolnymi. Zaczęłam się zastanawiać nad operacją obuszczękową, wydaje mi się że to jedyna możliwość żeby mieć ładny uśmiech, dobre relacje zębowe, ładny profil i żeby zęby nie były wysunięte do przodu. Zastanawiam się jednak czy mam szansę uzyskać w moim przypadku refundację na taki zabieg. Z tego co się orientuje to taka operacja kosztuje 15-20 tys, więc bardzo zależy mi żeby uniknąć tych kosztów.
Iryna22

Postprzez Dominus Tenebrae » 24 sierpnia 2018, godz. 22:26

Iryna22, zabiegi jedno i dwuszczękowe są normalnie refundowane przez nfz. Musisz się zgłosić do chirurga na konsultację, żeby postawił diagnozę. Informaxje o chirurgach w danym miejscu znajdziesz w wątku dyskusja na temat szpitali i chirurgów. Na konsultacji chirurg skieruje cię do ortodonty, z którym współpracuje i który przygotuje Cię do zabiegu
dziennik leczenia: http://www.progenia.org/viewtopic.php?f=9&t=2427

Rozpoznanie: Niedorozwój szczęki w w wymiarze podłużnym i pionowym + asymetria szczęki

Operacja: Zabieg w linii Lefort1 + poszerzenie i pogłębienie nozdrzy

Miejsce i termin:
USK Wrocław 15.11.2016r. dr Wojciech P.
Dominus Tenebrae
Moderator

Postprzez Iryna22 » 25 sierpnia 2018, godz. 11:34

Dziękuje za odpowiedź, a czy każdy ma szansę na refundację ? Boję się że moja wada jest za mała i nie dostanę refundacji, albo powiedzą mi żebym ponownie zamknęła moje dziury i była jeszcze raz leczona kamuflażem z ekstrakcjami.... a tego bym nie chciała.. W ogóle bardzo nie wiele wiem na temat tych operacji szczękowych, słyszałam dużo złego na ich temat, że to duża ingerencja i spore ryzyko więc najlepiej ich unikać... Teraz wiem że mogę mieć wysunięte zęby do przodu jak łopaty (co w sumie i tak wygląda dużo lepiej niż moje zęby po leczeniu ekstrakcyjnym z usunięciem dwóch górnych czwórek) albo poddać się takiej operacji
Iryna22

Postprzez Dominus Tenebrae » 25 sierpnia 2018, godz. 16:39

Iryna22, każda wada się kwalifikuje, bo to operacje zdrowotne bez wględu na rozmiar. Spokojnie, zrefundują to na pewno, bo to jak każda operacja, tylko bardziej złożona.

Rozpoznanie: Niedorozwój szczęki w w wymiarze podłużnym i pionowym + asymetria szczęki

Miejsce i termin:
Dominus Tenebrae
Moderator

Postprzez Iryna22 » 25 sierpnia 2018, godz. 17:43

Tylko ja dopiero teraz zaczęłam interesować się tą operacją, wcześniej myślałam że mój problem to wyłącznie ortodoncja, ponieważ jak miałam lat 13 byłam u ortodonty który chciał mnie leczyć bez ekstrakcji i bez operacji, przez Hyrax i wyciągi (wówczas moi rodzice nie mieli pieniędzy więc nie mogłam założyc aparatu), więc to że jestem teraz przypadkiem którego nie można wyleczyć normalnie spowodowane jest tym że do ortodonty poszłam dopiero w wieku 16 lat kiedy moje kości były już stwardniałe, dlatego zaproponowano mi leczenie przez ekstrakcje.

Przez 5 lat (między 18-23 rokiem życia) jeździłam po całej Polsce w poszukiwaniu ortodonty który odtworzy mi usunięte wcześniej czwórki, odhaczyłam najlepszych ortodontów i najlepsze kliniki, nikt mi nie zaproponował leczenia przez operacje, nie rozumiem dlaczego żaden ortodonta mi nie wspomniał o tej operacji... Zawsze słyszałam że jest źle ale nie da się nic zrobić albo że jest dobrze i mam się nie przejmować, ale jak może być dobrze kiedy po usunięciu zębów twarz mi się zapadła profil jeszcze bardziej cofnął, problemy ze stawami i ze spaniem, i bardzo brzydki wąski uśmiech...

Teraz od kilku miesięcy leczę się u ortodonty który jest przeciwnikiem wielkim tych operacji tak samo jak jest przeciwnikiem wyrywania zębów do aparatu (to akurat na plus), mam już spore dziury na implanty - więc jestem pewna że teraz nikt mnie nie zmusi żeby ponownie zamykać te przestrzenie i leczyć się kamuflażem z ekstrakcjami :/. Mam na górze aparat ALF a na dole biobloca, czuje poprawe w stawach żuchwowych, nie mam już żadnych bóli, buzia ładnie mi się otwietra ale moje zęby są bardzo mocno wysunięte a moja twarz i profil nie uległa poprawie... dlatego właśnie zaczęłam myśleć że być może ta operacja to dla mnie jedyne rozwiązanie i może nie jest taka zła...

Jak przyłożę sobie linijkę między dolne i górne zęby to mam różnice ok 5-7mm czy to dużo ? Boję się że nie znajdę ortodonty który będzie chciał mnie prowadzić operacyjnie... Myślałam o klinice OrthoSmile we Wrocławiu, ta klinika współpracuje z lekarzem chirurgiem więc może mogli by mnie przyjąć, ale tam to wszystko prywatnie....

Czy jeśli chciałabym iść na konsultacje do zwykłego chirurga to muszę mieć skierowanie lekarza rodzinnego ? (tak czytałam na forum) Co jeśli lekarz nie da mi takiego skierowania ?
Iryna22

Postprzez Dominus Tenebrae » 26 sierpnia 2018, godz. 01:06

Iryna22, musisz iść do chirurga szczękowegob i to nie byle jakiego, bo nie każdy wykonuje te zabiegi. Poczytaj wątek o chirurgach. Musisz mieć skierowanie do chirurga szczękowego. Nie powinno być problemu. Prosisz o skierowanie i powinni ci bez gadania wypisać u rodzinnego. To jest konsultacja na tych samych zasadach co do każdego innego specjalisty.

Miejsce i termin:
Dominus Tenebrae
Moderator

Powrót do Retrogenia