Retrogenia. Tyłozgryz. Wrażenia PO operacji

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Postprzez kranu1234567 » 31 sierpnia 2018, godz. 19:22

Witam, zacząłem ten wątek ponieważ na dobrą sprawę przeglądając forum nie spotkałem się z takowym.
4 tyg temu miałem operację jednoszczękową i mógłbym podzielić sie z Wami wrażeniami jednakże chciałbym wiedzieć że istenieje zainteresowanie tematem. a jeżeli ktoś czyta ten post i również jest po zabiegu byłoby fajnie gdyby napisał od siebie pare zdań. ból/opuchlizna/komplikacje/zadowolenie i tym podobne.
mam nadzieje do usłyszenia
kranu1234567

Postprzez kaska2908@o2.pl » 1 września 2018, godz. 22:45

witam.lecze sie orto u dr. Fudaleja.
byłem u chirurga jak narazie tylko raz(przed ortodontą).mam aparat na dolnym łuku.miałem usuniete czwórki do aparatu.
czy miałeś podobnie?
i czy zakładali dystraktor na szczeke lub żuchwe?
w wieku 16lat miałem aparat łuk gorny...
ale wtedy nikt mi nie zaproponował całego leczenia.....
chirurga i orto mam na wilanowie
czeka mnie napewno genioplastyka
mam duzo pytan odpisz
lub podaj jakis namiar do siebie
kaska2908@o2.pl

Postprzez JohnDoe » 5 września 2018, godz. 01:06

Moje wrażenia z perspektywy czasu:

Bólu po operacji nie czułem prawie w ogóle, chyba że zachciało mi się dotykać miejsc przecięcia kości, ale to był bardziej tępy ból w stylu: "ktoś nieźle uderzył mnie w szczękę".

Świeżo upieczona rezydentka (chyba), która zajmowała się wypisami, powiedziała, żebym nie ruszał "związanej" szczęki przez co po tygodniu wdało się lekkie zapalenie (spowodowane niemyciem zębów od wewnętrznej strony i tym samym nagromadzeniem się na prawdę sporej ilości osadu) objawiające się bolącą opuchlizną przy jednym ze szwów i znacznie powiększonymi węzłami chłonnymi na szyi, na szczęście szybko zeszło po kuracji antybiotykowej i oczywiście przepłukaniu zębów.

Opuchlizna schodziła około miesiąca czasu, za to czucie... czucie do dziś nie wróciło idealnie w 100%.

Jak przygryzę wargę, to nie czuję na niej bólu, a raczej na brodzie, na poziomie dziąseł.

Raz na kilka tygodni miejsce od lewej piątki do jedynki w okolicy dziąseł potrafi lekko zdrętwieć, ale wystarczy "naciągnąć usta o zęby" i po chwili przechodzi.

Jedynymi prawdziwymi minusami jest uczucie lekkiego dyskomfortu przy goleniu (nadwrażliwość na dotyk i mrowienie w tym samym miejscu, które drętwieje), na szczęście teraz niby kilkudniowy zarost w modzie. ;-)

Nie czuję zbytnio czy coś ciepłego (np. zupa) cieknie po brodzie na szerokości między obydwiema trójkami, dopiero na samym końcu brody zaczynam czuć. Zimne, gorące i dotyk na szczęście już czuję.

Nie są to jakieś super uciążliwe minusy i na co dzień ich praktycznie nie zauważam, więc mimo wszystko warto było zachować zęby kosztem lekkiego dyskomfortu.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Postprzez kranu1234567 » 6 września 2018, godz. 13:11

Jeżeli chodzi o mnie to miałem operację BSSO (jednoszczękowa dół)miałem wysuwaną żuchwę + leczenie ortodontyczne beż żadnej genioplastyki. Za dwa tygodnie(okres 6 tygodni) powininiem zdjąć te wszystkie żelastwa które usztywniają moją szczęke- mogę jeść dzięki minimalnej szparze między 1 a 2, a właściwie to pić. Zastanawiam się jak będzie wyglądała moja dieta, co będe mógł jeść, pić na ile czasu będe potrzebował żeby wrócić do normalnego funkcjonowania itp. Jeżeli ktoś ma pytania proszę pytać.
Aha.. w życiu nie słyszałem o dystraktorze.. pozdrawiam
kranu1234567

Postprzez JohnDoe » 6 września 2018, godz. 14:32

kranu1234567 napisał(a):Jeżeli chodzi o mnie to miałem operację BSSO (jednoszczękowa dół)miałem wysuwaną żuchwę + leczenie ortodontyczne beż żadnej genioplastyki. Za dwa tygodnie(okres 6 tygodni) powininiem zdjąć te wszystkie żelastwa które usztywniają moją szczęke- mogę jeść dzięki minimalnej szparze między 1 a 2, a właściwie to pić. Zastanawiam się jak będzie wyglądała moja dieta, co będe mógł jeść, pić na ile czasu będe potrzebował żeby wrócić do normalnego funkcjonowania itp. Jeżeli ktoś ma pytania proszę pytać.
Aha.. w życiu nie słyszałem o dystraktorze.. pozdrawiam

Przez pierwszy tydzień mogłem jeść tylko strzykawką z wężykiem wsadzanym za siódemki, więc głównie Nutridrinki i zupy. Kolejne 3 tygodnie mogłem wyciągać płytkę tylko na 3 godziny dziennie do jedzenia miękkiego pożywienia (makarony, jajecznica itp.). Operacja była w lipcu, we wrześniu lub październiku mogłem już jeść normalnie, chociaż jeszcze do grudnia miałem problem z twardym jedzeniem typu jabłka, nie wspominając o orzechach lub czekoladzie z lodówki. Jakoś w styczniu już wszystko było ok.

Dystraktor był do poszerzenia żuchwy - nie tylko było za krótka, ale też za wąska i wchodziła między zęby szczęki z wystarczającym zapasem miejsca, żebym mógł "obijać" sobie zewnętrznymi stronami dolnych zębów o wewnętrzne strony górnych zębów podczas poruszania na boki.
JohnDoe
Moderator

Postprzez kaska2908@o2.pl » 8 września 2018, godz. 11:44

witam ponownie

widze że wszyscy mieli zakładane dystraktory....
a jest ktoś kto miał tylko aparat założony,uauniete czwórki...
i czekał aż wszystko cofnie sie na żuchwie o 1cm.
i wtedy operacja...
kaska2908@o2.pl

Postprzez JohnDoe » 9 września 2018, godz. 12:33

kaska2908@o2.pl napisał(a):witam ponownie

widze że wszyscy mieli zakładane dystraktory....
a jest ktoś kto miał tylko aparat założony,uauniete czwórki...
i czekał aż wszystko cofnie sie na żuchwie o 1cm.
i wtedy operacja...

Taka osoba ma po prostu łatwiej, bo nie ma tak cudacznie spapranej żuchwy przez matkę naturę, jak niektórzy z nas. Ja na podobnej zasadzie nie potrzebowałem genioplastyki.

Edit:
W moim przypadku dystraktor był wymagany, bo jakiekolwiek hyraxy i inne nawet nie dałoby rady założyć, chociaż z zewnątrz praktycznie nie było widać wady. Sam chirurg podczas pierwszej wizyty pytał czego od niego oczekuję, aż otworzyłem usta. Nie usuwałem czwórek, ale musiałem usunąć ósemki i czekać po dystraktorze, aż zęby zejdą się z przodu i zapełnią szparę między jedynkami.
JohnDoe
Moderator

Postprzez Mikilana » 9 września 2018, godz. 14:18

Ja też nie miałam dystraktora, nosiłam tylko hyrax
Mikilana

Postprzez kranu1234567 » 13 września 2018, godz. 17:40

Po zdjęciu szyn doskiera mi ból w prawym stawie przy próbie otwarcia szczęki na więcej jak ok.1cm.
Skompletowałem pare ćwiczeń rozciągających staw żuchwy, masaże itp. mam nadzieje że pomogą bo czuje się bardzo ograniczony. Jak zadziała to podlinkuje
kranu1234567

Postprzez JohnDoe » 17 września 2018, godz. 16:09

kranu1234567 napisał(a):Po zdjęciu szyn doskiera mi ból w prawym stawie przy próbie otwarcia szczęki na więcej jak ok.1cm.
Skompletowałem pare ćwiczeń rozciągających staw żuchwy, masaże itp. mam nadzieje że pomogą bo czuje się bardzo ograniczony. Jak zadziała to podlinkuje

Ortodonta nie pokazał jak powinieneś ćwiczyć żuchwę po operacji? :shock:
JohnDoe
Moderator

Następna strona

Powrót do Retrogenia