Powròt wady

Informacje ogólne o wadzie, jak rozpoznać i leczyć. Pytania na temat wady.

Powròt wady

Postprzez dassa » 15 września 2018, godz. 19:13

Witam,
Jestem 4 miesiące po operacji dwuszczękowej.
Moja żuchwa w ostatnim czasie cofnęła się o jakieś 2 mm. Niewiem dokładnie w ktòrym momencie się zaczeło to dziać, ale do momentu 7 tygodnia po operacji, żuchwa była idealnie ustawiona, a na tomografii wyszło wszystko bardzo dobrze.

Obecnie czekam na wizytę za tydzień u chirurga, ale w międzyczasie chciałam się dowiedzieć:

1. Czy jest tutaj ktoś, kto należy do tej pechowej grupy, u ktòrych wystąpił częściowy nawròt wady i jak sobie z tym poradził?

2. Czy w takim wypadku jest możliwość przeprowadzenia reoperacji polegającej na powtòrnym wysunięciu żuchwy lub innej?

3. Ortodonta zasugerował ròwnież możliwość wystąpienia przesunięcia szczęki, wòwczas żuchwa wydaje się być cofnięta..

4. Najważniejsze. Czy powracanie retrogenii może dalej postępować, czy obecny układ zgryzu już się nie zmieni?

5. Nie korzystałam z usług fizjoterapeuty: ponieważ nie miałam nigdy żadnych problemòw ze stawami, po 4 tygodniach zagumkowania stawy przestały boleć i ciągnąć, żuchwa pracowała idealnie, nic nie uciekało na boki etc. Zanim zaczełam przygode z leczeniem wady, wysuwałam żuchwe do przodu, tak jakby do jej naturalnego położenia i myślę, że to też w jakiś sposòb przyzwyczaiło mięśnie i naciągnęło staw, ułatwiając żuchwie obecne ułożenie.
Wiem natomiast, że pomoc logopedy w moim przypadku jest niezbędna- ucze się oddychać tylko nosem, prawidłowego połykania- (infantykne połykanie), ustawienia języka, oduczam się nawyku wyciskania zębòw językiem.
Możliwe, że skorzystam z fizjoterapeuty po okresie wyjęcia płytek, bo jak narazie nie mam czucia w dolnej wardze i w pewnej części brody.
Jeśli ktoś zna takiego fachowca stomatognatycznego na Śląsku, to byłabym wdzięczna za informację.

Dziękuję za udzielenie jakichkolwiek informacji :(
Wada klasy II: retrogenia, uśmiech dziąsłowy
Ortodonta: Dr.Tarnawski
Chirurg: Dr. Nowak
Operacja: Borowska, 05.2018r
dassa

Powròt wady

Postprzez JohnDoe » 17 września 2018, godz. 15:56

Żuchwa zawsze trochę się cofa po operacji. Osobiście, po zdjęciu płytek miałem prawie zgryz prosty, aktualnie cofnęły się na tyle, że dolne siekacze dotykają tyłu górnych, co nie zmienia faktu, że powrót wady jest możliwy. Niby mnie też informowali, że w niektórych przypadkach wada może powrócić.

Jeśli jesteś zdecydowana na fizjoterapeutę, polecam robić to jak najszybciej. Ja zacząłem dopiero po 3 tygodniach i mówili, że powinno się zaczynać wcześniej terapię.
Wada: Zgryz Brodiego / Zgryz obustronnie przewieszony
11.2010 - Aparaty góra i dół
03.2014 - Dystrakcja pośrodkowa żuchwy - USK Wrocław
10.2014 - Ewakuacja dystraktora - USK Wrocław
07.2016 - BSSO - USK Wrocław
01.2017 - Ewakuacja płytek i ekstrakcja górnych ósemek - USK Wrocław
Reszta się nie mieści. :D
JohnDoe
Moderator

Powròt wady

Postprzez dassa » 17 września 2018, godz. 16:14

O jezu naprawde?
To może być normalne? W sensie nieliczone jako powikłanie, czy skutek uboczny operacji :shock:
Mòj orto jakoś inaczej mi to przedstawił i przeraził niemiłosiernie. Ale lepiej pôjde z tym do chirurga =D
dassa

Powròt wady

Postprzez JohnDoe » 17 września 2018, godz. 16:18

Mi ortodontka mówiła, że zęby zawsze trochę się cofają, dlatego podczas operacji wysuwa się je bardziej do przodu, niż powinny być.

Co do fizjoterapii, edytowałem już swój pierwszy post, więc nie będę tutaj powielać.
JohnDoe
Moderator

Powròt wady

Postprzez choline » 19 września 2018, godz. 11:59

to sutek poperwcji ?
choline

Powròt wady

Postprzez jagooo » 19 września 2018, godz. 13:18

pierwszy post a już ci sutki po głowie chodzą. opanuj się choline xD
tyłozgryz całkowity, zgryz głęboki częściowy, gummy smile7mm
w planach: dwuszczękowa- impakcja szczęki, wysunięcie żuchwy.
ortodonta: orto-aidi Poznań, koszt:8.500zł+wizyty
2016-2implanty:4.900zł
maj2018-aparat dół, czerwiec2018-aparat góra
29.08.18 pierwsza konsultacja u Sadowskiego - Opole

Obrazek
jagooo

Powròt wady

Postprzez Dominus Tenebrae » 19 września 2018, godz. 14:59

JohnDoe, nie wiem jak w retro, ale mi przy progenii nic nie wróciło, jestem 2 lata po ope prawie
dziennik leczenia: http://www.progenia.org/viewtopic.php?f=9&t=2427

Rozpoznanie: Niedorozwój szczęki w w wymiarze podłużnym i pionowym + asymetria szczęki

Operacja: Zabieg w linii Lefort1 + poszerzenie i pogłębienie nozdrzy

Miejsce i termin:
USK Wrocław 15.11.2016r. dr Wojciech P.
Dominus Tenebrae
Moderator

Powròt wady

Postprzez dassa » 20 września 2018, godz. 13:35

W sumie to moja wada polegała na cofniętej żuchwie, więc cofanie się jej niedługo po operacji mija się chyba z głòwnym celem. :-| Jedynki i dwòjki nie stykają się z gòrnymi zębami niewiem czy to normalne, ale też mam dziwny uklad zębòw bez czwòrek, że lepiej nie dało się ustawić :?
dassa

Powròt wady

Postprzez JohnDoe » 21 września 2018, godz. 10:27

Może skontaktuj się z chirurgiem lub ortodontą i zapytaj czy tak powinno być. Może dopiero dociągną ci aparatami do poprawnego zgryzu? Ja miałem po operacji jeszcze trochę zabawy z "dociąganiem" różnych zębów.

Dominus Tenebrae napisał(a):JohnDoe, nie wiem jak w retro, ale mi przy progenii nic nie wróciło, jestem 2 lata po ope prawie

Ja tylko powtarzam, co mi mówiono i potwierdzenie słów widzę u siebie. Zęby nie cofnęły się bardzo, ale milimetr, może dwa będzie i tak podobno powinno być. Po operacji dolne jedynki opierały mi się na tylnych ściankach górnych jedynek. Teraz nawet jakbym chciał, to nie mogę zbytnio cofnąć żuchwy, nie mówiąc już o cofaniu na tyle, żeby chwilowo uzyskać wadę zgryzu sprzed operacji.
JohnDoe
Moderator

Powrót do Retrogenia