Kortykotomia (przecięcie szwu podniebiennego)

Zabieg jednoszczękowy, dwuszczękowy, rozerwanie szwu podniebiennego, genioplastyka itp.

Postprzez guaranka » 8 maja 2012, godz. 16:47

Witam,
czytam i czytam i juz sama nie wiem co mam ze soba zrobic... periodentolog zaleciła mi kortykotomię i dopiero potem załozenie aparatu, wszystko fajnie ładnie, dopóki nie zaprezetowała mi ceny owego zabiegu :shock: około 6 tys. zł :!: zaciekawiło mnie ze mozna to refundowac. Czy ktos sie orientuje jak sie załatwia takie sprawy? Czy w białymstoku można wykonać ten zabieg za darmo?? dziękuje za odpowiedzi;)
guaranka

Zabieg kortykotomii

Postprzez kokosek » 8 maja 2012, godz. 18:57

Jak to się załatwia...hmm w moim przypadku pojechałam do Wrocławia na konsultację, dr uznał, że dystraktor i rozcięcie szwu podniebiennego w moim przypadku jest konieczne aby zacząć dalsze leczenie zapisał sobie mnie i powiedział, że zadzwoni tydzień przed wyznaczonym dla mnie terminem zabiegu i tak się też stało. Poczekałam i jestem ju po =P wszystko na NFZ. A jak jest w Białymstoku to niestety nie wiem:(
kokosek

Zabieg kortykotomii

Postprzez Mestes » 9 maja 2012, godz. 15:13

Ja wiem o co w tym chodzi, jeśli macie poniżej 21 roku życia nie warto wykonywać ten zabieg. Jeśli chodzi o rozszerzenie szczęki, to można to zrobić hyraxem bez żadnych bolesnych zabiegów.

Pozdrawiam.
Mestes

Zabieg kortykotomii

Postprzez kasztanowa » 9 maja 2012, godz. 19:22

Mestes napisał(a): jeśli macie poniżej 21 roku życia nie warto wykonywać ten zabieg

To jeśli chodzi o mężczyzn, u kobiet wiek kostny kończy się gdy mają 17-19 lat. U chłopców 19-21.
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Zabieg kortykotomii

Postprzez anna999 » 23 lipca 2012, godz. 10:26

Czy bardzo jest się spuchniętym po kortykotomii? Czy są duże siniaki? Kiedy zaczyna wyglądać się ,,normalnie"? Pytam, bo mam mieć kortykotomię pod koniec sierpnia i nie wiem ile czasu będę musiała siedzieć w domu:)
anna999

Zabieg kortykotomii

Postprzez ese » 24 lipca 2012, godz. 17:56

Nie ma żadnych dużych siniaków, ja już nie pamiętam dokładnie jak to u mnie wyglądało, ale jakoś po dwóch i pół tygodnia wyglądałem całkiem normalnie. Ciekawy jestem jak to jest z tym skracaniem czasu przygotowania ortodontycznego. Może i górę w miaro szybko będę miał ustawioną, ale co z tego, jeśli ortodonta woli czekać pół roku z zakładaniem dołu, z powodu dystraktora, nawet jeśli chirurg prosił o szybszy start..
ese

Zabieg kortykotomii

Postprzez anna999 » 24 lipca 2012, godz. 22:06

ese, czy to znaczy, że przez te 2 i pół tygodnia jest się spuchniętym? Podobno zabieg ten może skrócić czas przygotowania ortodontycznego nawet o połowę...
anna999

Zabieg kortykotomii

Postprzez Sunrise » 25 lipca 2012, godz. 08:20

anna999 napisał(a):Czy bardzo jest się spuchniętym po kortykotomii? Czy są duże siniaki? Kiedy zaczyna wyglądać się ,,normalnie"? Pytam, bo mam mieć kortykotomię pod koniec sierpnia i nie wiem ile czasu będę musiała siedzieć w domu:)

Niektórzy tak jak np. ja, nie mieli żadnych siniaków ;-) a opuchlizna to też sprawa indywidualna.
W domu posiedź z tydzień myślę, szczególnie jeśli troszkę spuchniesz a trafisz u siebie na ciepłą pogodę...
Z opuchlizną zakazane jest wychodzenie na słońce. Ja na to patrzę od strony praktycznej, mi np. było po prostu bardzo niemiło przebywając na słońcu z opuchniętą wargą i policzkiem,i źle się czułam - poza tym ciepło wzmaga opuchliznę i ból.
Sunrise

Postprzez anna999 » 25 lipca 2012, godz. 09:07

Dziękuję za odpowiedź. Czy po kortykotomii, ponieważ kości są naruszone, trzeba jakoś specjalnie uważać na szczękę? Jeśli tak, to przez jaki czas mniej więcej?
anna999

Zabieg kortykotomii

Postprzez ese » 25 lipca 2012, godz. 13:42

u mnie ta opuchlizna była naprawdę bardzo niewielka, właściwie to wyglądałem jakbym przytył, a niewielkie sińce były najbardziej widoczne kilka dobrych dni, może tydzień, po zabiegu.
ese

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zabiegi chirurgiczne