kortykotomia, a dystraktor

Zabieg jednoszczękowy, dwuszczękowy, rozerwanie szwu podniebiennego, genioplastyka itp.

Postprzez asz » 7 kwietnia 2015, godz. 13:43

Drodzy Użytkownicy!

Mam 30 lat i krzywe zęby. Zawsze wiedziałam, że kiedyś będę chciała coś z tym zrobić, jednak z roku na rok odsuwałam wizytę u ortodonty i założenie aparatu. Chyba z okazji tej 30-stki, postanowiłam zacząć działać. Podczas wizyty okazało się, że to nie będzie wyglądać tak jak myślałam - aparat, 2-3 lata, proste zęby. Okazało się, że mam wadę zgryzu (nie wiem jaką), stłoczenie zębów, zwężenie kości (prawy, górny łuk). Ortodontka (dobra, polecana) powiedziała: operacja. Skontaktowałam się z chirurgiem szczękowym, również polecanym w moim mieście (Białystok), obejrzał mnie, opowiedział mi o dystraktorze, samej operacji, dobrze wypowiadał się o efektach takiego leczenia, itp. Jednak na kolejnej wizycie, po wykonaniu wycisków ortodontka stwierdziła, że wada nie jest aż tak duża, zwężenie jest raptem na 3 - 4 zębach, i można by wykonać zabieg mnie inwazyjny, zwany kortykotomią. Skonsultowałam się ponownie z chirurgiem, ale z tego co odczułam, on ma średnio dobre zdanie o tym zabiegu (on go nazywa "dekortykacją").
Przejrzałam to forum, wątki dotyczące kortykotomii i dystraktora. I moja ortodnotka, i chirurg wydają się bardzo rzeczowi i rzetelni. Układam sobie w głowie informacje i teraz się zastanawiam, jakie są różnice w efektach. Tj. rozumiem mnie więcej jak działa dystraktor - przywiercą do kości, będę rozkręcać, po ok.6 miesiącach zdejmą, rozszerzy mi to szczękę. Jak natomiast działa kortykotomia? Czy też poszerza szczękę czy nie? Tutaj znałazłam wiele informacji o tym jak kortykotomia przyspiesza leczenie ortodontyczne lub skraca czas "przygotowania" do operacji (też nie do końca rozumiem jakiego). Ale w moim przypadku ma być alterantywą dla osteotomii.
Jestem jeszcze początkująca w temacie i bardzo proszę o pomoc.
Ostatnio edytowano 8 kwietnia 2015, godz. 21:55 przez asz, łącznie edytowano 1 raz
asz

kortykotomia, a osteotomia

Postprzez charonio » 7 kwietnia 2015, godz. 22:22

Z tego co kojarzę, to kortykotomie wykonuje się bezpośrednio przed dystraktorem, bo to rozcięcie szczeki, rozcinamy, dystraktor potem rozszerza, przekręca się go codziennie i tak dalej.
Osteotomia, to już zaawansowane cięcia i składania kości za pomocą płytek, wiadomo efekty lepsze, ale i trudniejsze do przejścia i droższe.
Czasem pacjenci mają obie rzeczy, najpierw dystraktor, potem (za rok) osteotomię, bo inaczej się nie da.
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

kortykotomia, a osteotomia

Postprzez asz » 8 kwietnia 2015, godz. 18:04

No właśnie ja mam mieć kortykotomię jako alternatywę dla dystraktora. Albo jedno, albo drugie, bo wada nie jest aż tak poważna. Tylko zastanawiam się jak zadziała sama kortykotomia, na jakiej zasadzie rozszerzy mi szczękę i o ile.
Czy ktoś z forumowiczów ma wiedzę na ten temat?
asz

Postprzez misiaewusia » 29 kwietnia 2016, godz. 13:27

Kortykotomie są przeróżne. Rodzajów cięć jest conajmniej kilka. U mnie minęło 2 tygodnie od kortykotomii i nie polegała ona na rozszerzeniu szczęki, nie była też przed dystraktorem bo ten wyjęłam rok temu. W tak specjalistycznych zabiegach trzeba pytać się chirurga i orto na czym to ma polegać.
aparat: dół - 01.2014, góra - 09. 2014
17.10.2014: poszerzenie szczęki /dystraktor/, Zielona Góra
04.2016: kortykotomia, Zielona Góra dr N
09.01.2017: osteotomia szczęki z segmentacją klinową w linii pośrodkowej
ortodonta: dr P. Fudalej chirurg: teraz dr W.
koszta leczenia: ok. 22000zł + 19000zł /operacja/
misiaewusia

Powrót do Zabiegi chirurgiczne