Aparat Haasa-przecięcie szwu podniebiennego?

Zabieg jednoszczękowy, dwuszczękowy, rozerwanie szwu podniebiennego, genioplastyka itp.

Postprzez melva14 » 12 maja 2015, godz. 18:51

Witam,

Jestem nowa na forum, więc mam nadzieje, że umieściłam temat w dobrym miejscu :)

Ostatnio poszłam na konsultacje do swojej ortodontki, aby się dowiedzieć jak wyprostować moje krzywe ząbki. Dowiedziałam się, że mam przodozgryz i niedorozwój żuchwy. Pani doktor zaproponowała mi leczenie aparatem Haasa, w celu poszerzenia żuchwy. I tutaj moje pytanie, ponieważ z racji tego że mam już 22 lata i kości mi nie rosną, czy przed założeniem aparatu nie jest konieczne jest przecięcia szwu podniebienia?

Pytam o to, ponieważ przeczytałam tutaj na forum o aparacie Hyrax'a przy którym jest konieczny zabieg przecięcia. A aparat Hyraxa i Haasa działa na podobnej zasadzie. Chyba, że się mylę:P
melva14

Postprzez zazuu » 12 maja 2015, godz. 19:50

Jeśli masz mieć poszerzaną żuchwę, to nie wiąże się to z zabiegiem rozerwania szwu podniebiennego to robi się to przy chirurgicznym poszerzaniu szczęki.
Z żuchwą trochę inaczjeh to wygląda, można rozszerzać dystraktorem (chirurgicznie). Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką masz wadę. ;-)
Zanim zgodzisz się na takie leczenie, polecam wcześniejszą konsultację u chirurga twarzowo- szczękowego, on najlepiej będzie wiedział, co z tym zrobić. Dobrze jest też zasięgnąć opinii innego ortodonty. :)

Przy aparacie hyrax / haas, nie zawsze potrzeba ingerencji chirurgicznej, zależy to od wielkości rozszerzenia jakie lekarz chce uzyskać.
zazuu

Powrót do Zabiegi chirurgiczne