Dystraktor podniebienny, zabieg i aparat ortodontyczny,

Zabieg jednoszczękowy, dwuszczękowy, rozerwanie szwu podniebiennego, genioplastyka itp.

Postprzez mcfly » 19 kwietnia 2016, godz. 17:19

Jestem już z tydzień po zablokowaniu dystraktora i mogę podzielić się kilkoma uwagami na temat przebiegu okresu rozszerzania.
Nie do końca istotna jest systematyka rozkręcania - nie trzeba się trzymać zasady dwóch obrotów w ciagu dnia. Ja rozkręcałem od jednego do trzech obrotów dziennie, w zależności jak się czułem. Czasami było tak, iż po tych 3 obrotach (rano, popołudnie i wieczór) nic mnie nie bolało, a innym razem po jednym obrocie odczuwałem nieprzyjemny ból. Z dwa razy zrobiłem sobie jednodniową przerwę, raz dwudniową - oczywiście nie można przesadzać, ze względu iż im dłuższa przerwa, tym gorzej będzie przy kolejnym rozkręcaniu. Tak samo wydaje mi się, że 3 obroty dziennie to maks, w końcu to nie futryna od drzwi, tylko szczęka. Zbytnie rozkładanie tego w czasie nie ma sensu, ale nie katujmy się też na siłę - wszystko do uzgodnienia z ortodontą / chirurgiem.
Samo rozkręcanie jest proste, a zarazem kłopotliwe. Trzeba utrafić kluczem w dziurę dystraktora, a następnie "pchnięciem" go obrócić. Ja ustawiałem sobie lampę na półce pod lustrem, żeby doświetlić wnętrze jamy ustnej i potem za pomocą lusterka stomatologicznego celowałem :) Na samo "celowanie" lepiej uważać, samemu ze dwa razu ukłułem się w podniebienie, co nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.
Poniżej wykonałem zdjęcie "klucza", do rozkręcania dystraktora:
Obrazek

Na temat jedzenia nie będę się rozpisywał, ponieważ inni już trochę naskrobali o tym. Mogę jedynie z diety płynnej polecić wszelaki koktajle (kefir, jogurt naturalny + mrożone owoce np. truskawki, maliny itp.) - pożywne, zdrowe i co najistotniejsze: super smaczne! Dla tych uzależnionych od słodyczy, jak ja: pitna czekolada (roztopiona + mleko). A na "miękiej" - tutaj jest już większy wybór, z mięsa na początek polecam ryby.
mcfly

Postprzez sentence08 » 19 kwietnia 2016, godz. 18:48

mcfly, dzięki za wskazówki. Ja jutro jadę na aktywacje dystraktora i pewnie częściowe zdjęcie szwów. Coś czuje, że to nie będzie nic przyjemnego.
Wady: wąska szczęka, asymetria twarzy,
6.05.2016 - dystrakcja
13.12.2016 aparat góra i dół
24.08.2018 -operacja jednoszczękowa
sentence08

Postprzez chonka » 19 kwietnia 2016, godz. 19:12

sentence08, tylko, że Ty chyba nie masz dystraktora typu hyrax?
Bo ja po zabiegu nie mogłam robić tego sama, mój chirurg miał taki jakby klucz francuski i sobie nim przekręcał kontrolując o ile i jak. Ja miałam raz dziennie, każdego dnia, bez żadnych przerw, na początku o pół obrotu, po kilku dniach cały
Zwężenie podniebienia, zgryz krzyżowy, asymetria, progenia, zbaczanie bródki na lewą stronę.
*Koszty leczenia - 7180 zł*
*14.01.2016 rok - operacja założenia dystraktora podniebiennego*
*31.03.2016/29.06.2016 rok - założenie aparatu górnego i dolnego*
*01.08.2017 rok - zabieg usunięcia dystraktora*
chonka
Moderator

Postprzez sentence08 » 19 kwietnia 2016, godz. 21:14

Chonka, ja mam dystraktor typu belka i wolałabym codziennie jeździć do szpitala niż sama to robić ale zobaczymy co jutro mi powiedzą.
6.05.2016 - dystrakcja
sentence08

Postprzez Dunkumau » 19 kwietnia 2016, godz. 21:17

mcfly napisał(a): że 3 obroty dziennie to maks, w końcu to nie futryna od drzwi,

Ja tam chciałem najszybciej rozszerzyć to czasami waliłem 4 obroty dziennie XD.
A po drugie po co wam ta płynna dieta ? Ja juz po 2-3 tygodniach po operacji normalnie jadłem. A te pierwsze tygodnie można wytrzymać na samych serkach / jogurtach
Dunkumau

Postprzez drop$ia » 20 kwietnia 2016, godz. 07:41

Odważni wszyscy jesteście :lol: ja posłusznie rozkrecalam tylko dwa razy dziennie a jeść zaczęłam dopiero po 6 tygodniach :lol:
drop$ia

Postprzez sentence08 » 20 kwietnia 2016, godz. 09:19

Dystraktor aktywowany, nic nie bolało. Zalecane dwa obroty dziennie. Niestety szwy zostawiłam sobie na piątek, dzisiaj nie dałabym rady.
6.05.2016 - dystrakcja
sentence08

Postprzez mcfly » 24 kwietnia 2016, godz. 20:05

Dunkumau napisał(a):
mcfly napisał(a): że 3 obroty dziennie to maks, w końcu to nie futryna od drzwi,

Ja tam chciałem najszybciej rozszerzyć to czasami waliłem 4 obroty dziennie XD.
A po drugie po co wam ta płynna dieta ? Ja juz po 2-3 tygodniach po operacji normalnie jadłem. A te pierwsze tygodnie można wytrzymać na samych serkach / jogurtach

Ja zacząłem jeść miękkie rzeczy, nawet wcześniej niżeli 2 tygodnie po zabiegu, ale! Tylnymi zębami starałem się rozgniatać delikatnie, bo chodzi o to by nie nadwyrężać przednich zębów - właściwie nie tyle zębów, co szczęki, ponieważ może się okazać, że skończymy z dysproporcją i będzie gorzej, niż przed zabiegiem! :D

sentence08 napisał(a):Dystraktor aktywowany, nic nie bolało. Zalecane dwa obroty dziennie. Niestety szwy zostawiłam sobie na piątek, dzisiaj nie dałabym rady.

Myślałem że szwy samorozpuszczalne, to dzisiaj wszystkim robią... :/

Przypomniało mi się coś jeszcze.
Leki przeciwbólowe - u każdego to sprawa indywidualna, ja brałem je przez kilka dni po zabiegu. Polecam Dexak SL w saszetkach - mi pomagał praktycznie natychmiastowo i zawsze, a na "mniejszy" ból, robiłem sobie połowę saszetki. Jedynie jeśli bierzecie tego więcej niż przez jeden dzień, to trzeba coś osłonowego wziąć, bo podobno żołądek dostaje nieźle. Na dodatek jest bez recepty, a działa na prawdę dobrze.
mcfly

Postprzez sentence08 » 24 kwietnia 2016, godz. 22:08

mcfly napisał(a):Myślałem że szwy samorozpuszczalne, to dzisiaj wszystkim robią... :/

Ja, najwyraźniej mam zwykłe szwy, skoro w piątek chcieli mi je zdjąć ale nie mogłam otworzyć szeroko buzi. Jest problem z przekręceniem dystraktora a co tu dopiero mówić o szwach, które mam prawie w gardle :facepalm: . W środę kolejna próba ale czarno to widzę.

Teraz doczytałam na karcie szpitalnej, bo trochę mnie to zaintrygowało i mam zastosowane dwa rodzaje szwów, jedne rozpuszczalne, drugie nie. Mam nadzieję, że te które są pod wargą to zwykłe a te na podniebieniu to są właśnie rozpuszczalne.
6.05.2016 - dystrakcja
sentence08

Postprzez Dunkumau » 25 kwietnia 2016, godz. 23:33

sentence08 napisał(a):Jest problem z przekręceniem dystraktora

Tak samo u mnie było... Nie mogli odblokować dystraktora. Normalnie odblokowanie trwa minute może dwie, a u mnie to trwało z 30 min jak nie więcej. Zjechali gwint ze wogole śrubka się nie kręciła, potem jedna babka z góry naciskała głowę do dołu a druga babka cisnęła klucz w ten dystraktor żeby jakoś to odkręcić... Byłem tydzień może półtora po operacji a one taką maniane tam odpierdalały że szok. Zdecydowały wiertłem do zębów rozwiercić tą śrubkę i to się im udało . Masakra :facepalm:
Dunkumau

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zabiegi chirurgiczne