Nie mogę gryźć po założeniu aparatu. Zęby nie stykają się

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Postprzez Lepidoptera » 7 grudnia 2017, godz. 14:44

Wczoraj odwiedziłam mojego ortodontę, ale nie była to zwykła wizyta. Tego dnia miałam zasiąść (a właściwie położyć się) w słynnym fotelu i spędzić tam dłuższy czas. Wszystko pięknie, aparacik od jedynek do czwórek założony, ale... Podczas zabiegu zakładania aparatu orto wcisnął mi w górne szóstki dziwny żel, który potem utwardził lampą ultrafioletową. Z żelu zrobiła się mega twarda skorupa. Później wróciłam wygłodniała do domku, złapałam naleśnika, chcę go ugryźć, a tu... nic. Zęby górne i dolne nie stykają się, nie nachodzą na siebie. Między nimi jest ok. 3 mm (tak na oko) przerwy. Po zamknięciu buzi stykają się jedynie szóstki, bo górne są tak jakby "nadlane" (?) przez ten żel. Nie wiem co mam robić. Od wczoraj żyję na dwóch małych jogurtach, bo nic więcej nie mogę zjeść. Próbowałam na tych szóstkach przeżuć kawałki miękkiego chleba, ale zbyt mocno bolały mnie zęby. Czy ktoś był w podobnej sytuacji? Po co mi ten utwardzony żel? Czy naprawdę jestem skazana na papki na kolejny miesiąc?
Mam progenię i zaczynam przygotowanie do zabiegu operacyjnego.
Lepidoptera

Postprzez Radunia » 7 grudnia 2017, godz. 18:02

Podejrzewam, że to rozklinowanie (zazwyczaj wygląda jak niedbała, mocno wystająca plomba na trzonowcach). Rozklinowanie powoduje, że zęby nie stykają się i nie blokują sobie ruchu podczas przesuwania aparatem, to ułatwia i przyspiesza ustawianie. Jedzenie z tym nie jest łatwe, ale to kwestia przyzwyczajenia. Kilka dni diety półpłynnej na pewno nie zaszkodzi, potem pewnie się przyzwyczaisz.
Z tego co pamiętam, to ja opanowałam jakąś technikę miażdżenia pokarmów właśnie tymi wystającymi "plombami". Po kilku miesiącach mi wypadły i orto już nie zakładała ich z powrotem.

Ja przed założeniem aparatu miałam kamuflaż, czyli zgryz udawał zdrowy i mogłam normalnie gryźć pokarmy siekaczami. Po odkamuflowaniu wady zrobiła mi się prawie 8-milimetrowa przerwa pomiędzy górnymi i dolnymi siekaczami, musiałam pożegnać możliwość "normalnego" odgryzania kawałków i opanować technikę szarpania i odgryzania przed- i trzonowcami. To duża i niekorzystna zmiana, ale czego się nie robi dla ostatecznego efektu leczenia.
Tak więc głowa do góry, próbuj, trenuj i na pewno jakoś pójdzie. =D Powodzenia!
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
Radunia

Postprzez Lepidoptera » 7 grudnia 2017, godz. 20:23

Bardzo dziękuję, że odpowiadasz tak szybko :love: A więc jednak muszę przecierpieć z tym trochę czasu? No cóż, mam nadzieję, że zęby niedługo przestaną mnie boleć, to chociaż popróbuję z tym gryzieniem, bo na razie nie ma opcji. A dla pięknego uśmiechu zrobię wszystko. Przeboleję to, a nawet więcej :D
Jeszcze raz bardzo dziękuję :)
Lepidoptera

Powrót do Ortodoncja i stomatologia