Odsłonięte szyjki zębowe

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Odsłonięte szyjki - czy to normalne zjawisko?

Postprzez valentino » 14 czerwca 2015, godz. 18:59

Hej!

5 dni temu założyłam aparat na górę. Od początku nie czułam żadnego bólu (jak przy założonych separacjach), jedynie pojawiły się otarcia. Czułam jednak, że cały łuk jest naprężony, a aparat trzyma zęby mocno.
Wczoraj dopadło mnie dziwne uczucie jakby aparat się poluzował, nie czuję takiego ucisku. Wiem, że nic się z nim nie stało, po macałam, sprawdzałam, drut jest nienaruszony, na miejscu, zamki też.
Dziś zauważyłam natomiast, że mam odsłonięte szyjki dwóch zębów?
Czy to zjawisko jest normalne? Czy jest związane z przesuwaniem się zębów? To "poluzowanie" aparatu to efekt przyzwyczajenia się do niego?

Proszę o odpowiedzi bardziej doświadczonych. Za wszystkie odpowiedzi dziękuję!

Pozdrawiam
wada: retrognacja - niedorozwój szczęki w wymiarze podłużnym (cofnięcie)
Planowana operacja: wysunięcie szczęki Le Fort I, Wrocław
Aparat góra: 0d 10.06.2015
Aparat dół: kwiecień 2016
valentino

Odsłonięte szyjki - czy to normalne zjawisko?

Postprzez bartosz95 » 14 czerwca 2015, godz. 19:28

To właśnie minusy noszenia aparatu. Czy to normalne zjawisko? po części tak, bynajmniej niechciane i generujące koszty. Pod koniec leczenia lub teraz na początku gdy szyjki są odsłonięte można przeszczepić tkankę z podniebienia i je zakryć. Niestety jest to skorelowane z kosztami :/ nie wiem ile dokładnie ale portfel może okazać stać się lżejszy.
Na Twoim miejscu skontaktował bym się z ortodontą i próbował temu zapobiec. Przecież nosisz aparat dopiero 5 dni :o Nie chcę domniemywać ale wydaję mi się, że ortodonta za szybko chciał poustawiać zęby w łuku i dość mocno się za nie zabrał, za dużo siły. Może za gruby łuk? nie wiem, idź i się poradź.
A poluzowanie aparatu może być skutkiem prawidłowego ustawiania się zębów. Tak szybko mogły Ci się już +/- poustawiać i dlatego czujesz jak aparat lżej na nich pracuje. Jednym bardzo wolno przesuwają się zęby, a drugim momentalnie- kwestia korzenia, dziąsła, ogólnie rzecz biorąc genetyki.
PS Ten dział zamknę i przeniosę do już istniejącego, poruszającego owy problem. Jak coś, to następnym razem wpisz sobie w wyszukiwarce słowo klucz i wyskoczy Ci mnóstwo wyników. Sam sprawdzałem ;-)
"Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zro­zumiem."

Wada: progenia, zgryz otwarty, zwężenie szczęki, niedorozwój szczęki
Rozcięcie szwu podniebnego: 25.02.2014r.
Aparat góra: 08.05.2014r.
Aparat dół: 12.12.2014r.
Operacja: Wrocław, Borowska, dr Nowak, gdzieś w czerwcu 2017
bartosz95

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez valentino » 14 czerwca 2015, godz. 19:44

Jestem wdzięczna za odpowiedź.
Trochę mnie jednak zaniepokoiłeś. chciałabym jednak dowiedzieć się, czy odsłonięcie szyjek może mieć jakiś negatywny wpływ na proces leczenia? Czy może spowodować wypadanie zębów? Nie ukrywam, że w tej kwestii jestem laikiem, a do ortodonty nie chciałabym bez potrzeby dzwonić, by nie było, że niepotrzebnie panikuję ;/
wada: retrognacja - niedorozwój szczęki w wymiarze podłużnym (cofnięcie)
Planowana operacja: wysunięcie szczęki Le Fort I, Wrocław
Aparat góra: 0d 10.06.2015
Aparat dół: kwiecień 2016
valentino

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez bartosz95 » 14 czerwca 2015, godz. 21:19

Odsłanianie szyjek powoduje nadwrażliwość zębów, nieestetyczny wygląd, może być przyczyną powolnej parodontozy w przypadku nieleczenia. Szczotkuj zęby miększą szczotką i nie za mocno by nie pogorszyć sytuacji.
Negatywnym aspektem jest fakt, że leczenie może się wydłużyć by nie obciążać zębów.
Też mam odsłonięte szyjki zębowe na górnych jedynkach i po operacji zamierzam coś z tym zrobić. Ujawniło się to gdy zakończyłem przygodę z dystraktorem.
"Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zro­zumiem."

bartosz95

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez klara » 15 czerwca 2015, godz. 13:16

Hej, wstrzelam się w temat, bo jestem na świeżo. Moja dr tłumaczyła mi, że właśnie po to, żeby zapobiec odsłanianiu szyjek zębów, robi się zabieg kortykotomii na samym początku leczenia - przed założeniem aparatu albo tuż po tym, tego nie wiem. Polega to na tym, że dr zdejmuje Ci dziąsła ze szczęki i nacina szczękę, żeby wytworzyła się nowa okostna (ktoś się orientuje czy dobrze mówię?). Nie wiem dokładnie jak to działa i czemu akurat to ma pomagać, ale ufam, że jeśli dr to zaproponowała, to ma to sens. Powiedziała też, że dawniej się tego zabiegu nie robiło i z tego powodu często przy noszeniu aparatu takie rzeczy się działy osobom o słabych dziąsłach. I dlatego teraz ona to robi rutynowo, bo pomaga. Poprzednia moja pani dr nie mówiła nic o takim zabiegu i w sumie to cieszę się, że nowa dr jednak się tym chce zająć, bo odsłonięte szyjki zębów ani nie są przyjemne, ani ładne, a przecież cała ta procedura ma naprawić i względy zdrowotne, i estetyczne, a nie zrobić "coś za coś".

Jeśli jesteś świeżo po założeniu, to może się dowiedz o ten zabieg?
klara

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez paulina130187 » 24 września 2015, godz. 10:39

Witam a czy po przeszczepie dziasła wraca wszystko do normy?i gdzie najlepiej ten zabieg przeprowadzic
paulina130187

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez bartosz95 » 24 września 2015, godz. 16:26

Jasne, że tak. Nie wiem kiedy, ale czytałem o takim przypadku w którym po przeszczepie tkanki już po tygodniu owa tkanka zasłoniła szyjki w pożądanym efekcie. Także i wycięta część tkanki się wypełni, lecz w dłuższym czasie. Reasumując, zabieg mało inwazyjny, efekty satysfakcjonujące :aparat:
Co do miejsca. Wydaję mi się, że ten zabieg przeprowadza chirurg stomatolog. Co do ortodonty to nie wiem czy posiada na takie coś kompetencje. Popytaj ;-)

bartosz95

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez paulina130187 » 24 września 2015, godz. 20:44

przeprowadza stomatolog -peridontolog prosze o kontakt osób które miały przeprowadzane:)

-- 26 września 2015, godz. 09:38 --

czy ktoś miał zabieg recesji dziąseł bardzo prosze o odpowiedz:)

-- 28 września 2015, godz. 09:39 --

Witam czy ktoś mi powie gdzie mozna zabieg przprowadzic recesji dziaseł bardzo prosze o kontakt
paulina130187

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez martens108 » 27 listopada 2015, godz. 18:51

Witaj Paulino,
Zabieg przeprowadza periodontolog.
Jeśli chodzi Ci o pokrycie recesji to jest to zabieg przeszczepu dziąseł. Koszt dosyć spory bo np. u dr Bednarza w Rzeszowie cena za jeden przeszczep, który pokrywa około 3,4 zęby to cena 2500 tysiąca zł.
Na początku trzeba zrobić usg pomiaru tkanek - koszt 300 zł potem sprawdzają czy podniebienie, z którego będzie brany materiał do przeszczepu jest na tyle gruby, jeśli nie to trzeba wyhodować - nie wiem jak dokładnie nazywa się ten zabieg wyhodowania materiału ale chyba augmentacja to też koszt około 500 - 600 zł i dopiero potem można przystąpić do zabiegu
martens108

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez olcia91 » 7 stycznia 2016, godz. 10:13

Hej, może udzielę się w tym wątku, gdyż tyczy się mnie on również.
Byłam na Borowskiej i czeka mnie operacja dwuszczękowa. Pani Doktor jednak odrzekła, że recesje dziąseł przy niektórych zebach są III stopnia i trza zrobić zabieg usunięcia tychże recesji (tj. przeszczep dziąsła - przy 5 zębach), w przeciwnym wypadku zęby mogą nie wytrzymać operacji. 20 mam wizytę u chirurga stomatologa (Lubań Silver Med), zobaczym co powie, jakie będą koszta i czy będą to straszne tortury. Napiszę co i jak i czy przeżyłam (mam paniczny lęk przed dentystą, straszny wielce...).
Powodzenia ludzie.

-- 28 stycznia 2016, godz. 16:12 --

Kulfon, mógłbyś poradzić mi, gdzie zrobię ów przeszczep w rozsądnej cenie?Kulfon,
Aparat stały góra/dół (początek - zgryz otwarty) 2009-2012 - Eva Sramkova - Nahod
Cel: operacja dwuszczękowa (bez aparatu) - 2017 (?), w najgorszym wypadku genioplastyka.
Wada szkieletowa III stopnia.
olcia91

Poprzednia strona

Powrót do Ortodoncja i stomatologia